رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
  • الثلاثاء ۱۸ رجب ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 2 March

نرم افزار EpaNet

نرم افزار EpaNet ، نرم افزارهای تحلیل شبکه توزیع آب است که با استفاده از آن می توان محدودیت های شبکه توزیع آب را شناسایی و رفع کرد.

نرم افزار EpaNet ، نرم افزارهای تحلیل شبکه توزیع آب است که با استفاده از آن می توان محدودیت های شبکه توزیع آب را شناسایی و رفع کرد.

 

   عنوان نرم افزار   نرم افزار EpaNet
   حوزه کاربردی  
  شرکت سازنده    اداره ی محیط زیست آمریکا (Environmental Protection Agency – EPA)
   درباره نرم افزار
EPANET (ایپنت – اپانت) یکی از قوی ترین نرم افزارهای تحلیل شبکه توزیع آب است که توسط اداره ی محیط زیست آمریکا (Environmental Protection Agency – EPA) تهیه و به صورت رایگان عرضه شده است و به دلیل متن باز (Open source) بودن (و البته رایگان بودن) این برنامه، طرفداران بسیار زیادی در اروپا و آمریکا دارد.

از لفظ “طراحی شبکه توزیع” اسمی برده نشد، چرا که در حالت عادی، نرم افزار EPANET قابلیت طراحی (تعیین قطر لوله ها) را ندارد، تنها می توان با دانش مهندسی و سعی و خطا قطر لوله های شبکه توزیع را طوری تعیین کرد که محدودیت های فشار و سرعت را برآورد نماید.

 

در شبکه های شاخه ای (Branched network / Tree) این کار به راحتی امکان پذیر بوده، اما در شبکه هایی که تعداد حلقه ها (LOOP) زیاد باشد، عملاً تعیین قطر لوله ها به روش سعی و خطا امکان پذیر نخواهد بود.

 

چون نرم افزار EPANET اپن سرس است، متخصصین بسیاری در رشته ی آب سعی در بهبود عملکرد و اضافه کردن ویژگی های جدیدی به این برنامه بوده اند و تا کنون نسخه های زیادی از این برنامه با عملکرد های و ماژول های متفاوت، توسط شرکت های مختلف، عرضه شده است.

 

یکی از نسخه های معروف و پرکاربرد نرم افزار EPANET (و البته نا آشنا در ایران) نسخه ی WaterNetGen است.

که یکی از قابلیت های مهم اضافه شده در آن، این است که با مشخص کردن محدودیت های شبکه (سرعت و فشار) و مشخص کردن قطر لوله های در دسترس و ضریب هیزن- ویلیامز مربوط به هر کدام، برنامه، شبکه را طوری “طراحی” می کند که محدودیت ها ارضاء شوند.

 

این برنامه متأسفانه در ایران تا حد زیادی نا آشناست و مهندسان مدت زمان زیادی را صرف “سعی و خطا” کردن می کنند و به صورت دستی قطر ها را تغییر می دهند که کار بسیار دشوار و زمان بری است.

 

نرم افزار EPANET یک انتخاب مناسب برای پروژه های دانشجویی است، چرا که افزون بر سادگی، قدرت و سرعت تحلیل بالایی نیز دارد و می تواند در شبکه های توزیع آب کوچکتر نیز راهگشا باشد.

 

لازم به ذکر است طراحی لوله ها با نرم افزار WaterNetGen (نسخه ی ویرایش شده ی EPANET) با استفاده از الگوریتم تبرید (از الگوریتم های هوش مصنوعی) انجام می شود.

 

در نرم افزار WaterGEMS (واتر جمز) موضوع طراحی کمی متفاوت است و از طریق ماژول قدرتمند Darwin Designer انجام می شود که یک انجین برای طراحی شبکه های توزیع آب با استفاده از الگوریتم ژنتیک می باشد.

 

   نوع   دانلود رایگان
   منبع   www.watergems.ir
   حجم فایل   –
   پسورد فایل   –
نسخه ی اصلی نرم افزار EPANET (بدون قابلیت طراحی لوله ها) با حجم ۱٫۵ مگابایت:

دانلود

رمز عبور: watergems.ir

 

نرم افزار WaterNetGen (نسخه ی ویرایش شده نرم افزار EPANET، با قابلیت طراحی لوله های شبکه توزیع آب) به همراه آموزش نرم افزار، با حجم  ۲٫۱۱ مگابایت:

دانلود

رمز عبور: watergems.ir

 


 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی