رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹
  • السبت ۹ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 23 January

صنایع پوششی ساختمان

این روزها اهمیت صنایع پوششی ساختمان بسیار بیشتر از قبل احساس می شود و پیمانکاران ساختمانی توجه ویژه ای به آن دارند. همانطور که از نام آن پیداست، صنایع پوششی ساختمان برای پوشش دادن قسمت های مختلف ساختمان در مقابل عوامل مختلف به‌کار می رود.

این روزها اهمیت صنایع پوششی ساختمان بسیار بیشتر از قبل احساس می شود و پیمانکاران ساختمانی توجه ویژه ای به آن دارند. همانطور که از نام آن پیداست، صنایع پوششی ساختمان برای پوشش دادن قسمت های مختلف ساختمان در مقابل عوامل مختلف به‌کار می رود.

 

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از سازمان نظام مهندسی استان تهران ، امروزه استفاده از پوشش های ساختمانی امری ضروری است و به منظور ساختن ساختمانهایی به روز و ایمن استفاده از این پوشش ها بیشتر مورد توجه است.

 

برخی از این پوشش ها به منظور زیبایی و برخی دیگر به منظور ایمن کردن و جلوگیری از از هدر رفت انرژی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند، که در ادامه انواع پوشش دهنده های ساختمانی معرفی شده اند.
ضد حریق، حافظ ساختمان شما
ضد حریق ها یکی از مهمترین بخش از صنایع پوششی ساختمان هستند که جایگاه بسیار مهمی در راستای ایمنی ساختمان ها دارند. با پاشش این مواد به اسکلت فلزی یک ساختمان که به‌طور کلی شبیه به رنگ های معمولی هستند، می توان از آنها در برابر حرارت محافظت کرد.
در حقیقت وقتی حرارت به این ضد حریق ها می رسد، پف کرده و در نتیجه اجازه رسیدن آتش به اسکلت فلزی ساختمان را نداده که همین امر باعث می شود مقاومت آهن از دست نرود که یعنی جلوگیری از ریزش ساختمان. این مواد بر حسب ترکیباتی که دارند و بنا به سفارش می تواند از بین ۳۰ دقیقه تا چند ساعت در برابر آتش مقاومت کند.
کفپوش های پلی یورتان و اپوکسی
کفپوش ها همیشه بیشتر جنبه زیبایی برای محیط های مختلف خصوصا منازل مسکونی محسوب می شده اند که در انواع مختلف همچون موزائیک یا پارکت چوبی مورد استفاده قرار می گرفتند و نسبت به این کفپوش ها از مزیت بالایی برخوردار بوده است.

 

مشکلات مربوط به این نوع کفپوش ها، قیمت بالای آنها و همچنین ظهور کفپوش های اپوکسی باعث شد تا کم کم استفاده از آنها در ساختمان های جدید امروزی کمرنگ‌تر از همیشه شود.
کفپوش های نسل جدید از تنوع بالایی برخوردار بوده و طول عمر بسیار بالایی دارند و هزینه نگهداری این محصول در دراز مدت بسیار کمتر از انواع دیگر قدیمی خود می باشد، همچنین هزینه نصب و زمان این محصول بسیار به صرفه بوده است.
کفپوش پلی یورتان و اپوکسی علاوه بر ظاهر زیبا و تنوعی که دارند، جنس بسیار مقاومی دارند که علاوه بر مقاوم بودن در برابر ضربه، به سختی هرگونه خط و خشی را می توان در آنها مشاهده کرد. بعلاوه بد نیست بدانید که با اضافه نمودن برخی ترکیبات خاص به آنها می توان از این کفپوش ها در محیط های سخت‌تر مثل کارخانه و کارگاه یا محیط بهداشتی‌تر مثل بیمارستان و مراکز بهداشتی درمانی نیز بهره برد.
طرح های سه بعدی جدیدی که از این کفپوش ها در بازار موجود است، خود باعث تحول بسیار بزرگی در بخش کفپوش صنایع پوششی شده است و شرایط حاکم در بازار را به کلی تغییر داده است.
رنگ نما، هم زیبایی هم کارآیی
رنگ نمای ساختمانی در حقیقت همان رنگ معمولی است اما با تفاوت های بسیار بارزتر… رنگ نما دارای ترکیبات خاصی است که می تواند در برابر نور خورشید، آلاینده های موجود در هوا و همچنین گرد و غبار و رطوبت تا مدت ها از خود محافظت کند.
رنگ نمای آکریلیکی، سیلیکون آکریلیکی و البته خود تمیز شونده از انواع رنگ نماهای ساختمانی می باشند که می توانید بر حسب نیاز خود و البته شرایط منطقه سکونت‌تان هر کدام که مورد نیازتان است را تهیه نمایید.
به‌طور کلی رنگ نمای خود تمیز شونده از استقبال بیشتری برخوردار است چراکه همان طور که از نامش پیداست این قابلیت را دارد که خود را تمیز کند! بدین معنا که مواد موجود در آن قابلیت تجزیه آلودگی ها را دارا هستند.

 

عایق رطوبتی

ایزوگام ها یکی دیگر از صنایع پوششی ساختمان هستند که خود نوعی از عایق های رطوبتی هستند تقریبا در تمامی ساخت و سازهای کشور ما مورد استفاده قرار می گیرند اما با ظهور عایق‌های رطوبتی جدید که کارایی بهتری نیز دارند، می توان کم کم ایزوگام ها را نیز کنار گذاشت.

 

 

عایق های حرارتی

عایق های حرارتی یکی از مهمترین صنایع پوششی ساختمان ها هستند که به منظور جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان و جلوگیری از ورود و خروج بار حرارتی نامطلوب ، مورد استفاده قرار می گیرند که از مهمترین عایق های حرارتی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

۱. الیاف معدنی

۲. پشم شیشه

۳. پشم سنگ

۴. شیشه اسفنجی

۵. پرلیت

۶. تخته های فیبری

۷. تخته چوب پنبه فشرده

۸. پلاستیک ها

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی