رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹
  • الثلاثاء ۵ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 19 January

آب‌های تجدیدپذیر

وزیر نیرو وظیفه تخصصی و قانونی وزارت نیرو را تخصیص آب بر اساس ظرفیت‌های موجود و شرایط حال حاضر در هر منطقه عنوان کرد و گفت: آب تجدیدپذیر کشور با ۴۰ میلیارد کاهش به ۹۰ میلیارد مترمکعب رسیده است.

وزیر نیرو وظیفه تخصصی و قانونی وزارت نیرو را تخصیص آب بر اساس ظرفیت‌های موجود و شرایط حال حاضر در هر منطقه عنوان کرد و گفت: آب‌های تجدیدپذیر کشور با ۴۰ میلیارد کاهش به ۹۰ میلیارد مترمکعب رسیده است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از پایگاه خبری صبا ، حمید چیت چیان  گفت: تا ۱۵ سال پیش میزان آب‌های تجدیدپذیر کشور ۱۳۰ میلیارد مترمکعب با ۲۵۰ میلی متر بارش بود، اما هم اکنون این میزان بر اثر اتفاقاتی همچون تغییر اقلیم در بازه ۱۵ ساله به ۲۰۸ میلی متر کاهش یافته است.

وی ادامه داد: تبدیل بارش برف به باران و همچنین بارندگی های غیرموثر و کوتاه مدت باعث تغذیه کم منابع آب می شود و با افزایش تبخیر، آب‌های تجدیدپذیر کشور ما با ۴۰ میلیارد کاهش به ۹۰ میلیارد مترمکعب رسیده است.

وزیر نیرو تبعات این موضوع را خشکی تالاب ها دریاچه ها عنوان کرد و گفت: همین موضوع آورد رودخانه ها را نیز کم کرده و وزارت نیرو بر اساس این کاهش تخصیص آب را برای بخش های مختلف صنعت و کشاورزی تعدیل می کند.

چیت چیان ادامه داد: برداشت آب بدون در نظر گرفتن کمبود آب وضعیتی پیش می آورد که در استان کرمان سالانه ۱۷ هزار هکتار باغ پسته از بین می رود. از همین رو وظیفه تخصصی و قانونی وزارت نیرو تخصیص آب بر اساس ظرفیت های موجود در هر منطقه است.

وی تصریح کرد: در دولت یازدهم ۳۶ سد به بهره برداری رسید در حالیکه پیش از این دولت و در دهه های گذشته ۱۴۴ سد به بهره برداری رسیده بود، بنابراین این دولت عملکرد بسیاری خوبی در تنظیم آب های سطحی داشته است.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی