رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

تحول در رشد اقتصادی با انتقال دانش فنی

باید رویکرد انتقال فناوری از خارج از کشور مدنظر باشد تا با استفاده از توان داخلی ثروت‌زایی در کشور شود، می توان گفت تحول در رشد اقتصادی با انتقال دانش فنی میسر است.

باید رویکرد انتقال فناوری از خارج از کشور مدنظر باشد تا با استفاده از توان داخلی ثروت‌زایی در کشور شود، می توان گفت تحول در رشد اقتصادی با انتقال دانش فنی میسر است.

به گزارش گروه اقتصاد ویکی پی جی به نقل از روزنامه گسترش صنعت، برای دستیابی به رشد اقتصادی مطلوب ضروری است رویکرد تقویت تولید داخلی در اولویت باشد البته در کنار جذب سرمایه‌گذار داخلی باید جذب سرمایه‌گذار خارجی نیز تسهیل شود تا شرایط برای رشد اقتصادی ۸درصدی فراهم شود.

توجه به صنایع «های‌تک» یکی از عوامل مهم در نیل به رشد اقتصادی ۸درصدی است بنابراین در حوزه‌های صنعتی و معدنی باید از فناوری‌های نو استفاده کرد. برای دستیابی به رشد اقتصادی پایدار و فراگیر باید تمامی صنایع علاوه بر صنعت نفت ارتقا یابد.
به‌طور مثال باتوجه به وجود معادن غنی پتاس در کویر باید از این نوع ظرفیت‌ها استفاده بهینه شود. ضروری است رویکرد انتقال فناوری از خارج از کشور مدنظر باشد تا با استفاده از توان داخلی ثروت‌زایی در کشور شود.
مسائل اقتصادی به هم وابسته هستند و بانک‌ها نیز باید تسهیلات با سود متناسب به صنایع مختلف مانند «های‌تک» ارائه دهند تا از این ظرفیت استفاده بهینه شود. در هرصورت لازم است با بکارگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و اعمال مدیریت درست و لحاظ مولفه‌های اقتصادی شرایط را برای دستیابی به رشد اقتصادی ۸درصدی فراهم کرد.
رشد صنایع و تامین زیرساخت‌ها در کشور مهم‌ترین نیاز تمام کشورهای در حال توسعه است و در شرایط کنونی کشور ما این نیاز برای ایران نیز وجود دارد. با این حال یکی از سیاست‌هایی که در این زمینه نقش مهم‌دارد، انتقال دانش فنی است.

در این شیوه سیاست‌گذاری علاوه بر اینکه ایران به رشد و توسعه با همکاری‌های بین‌المللی دست می‌یابد، دانش فنی موجود در دنیا نیز به ایران منتقل می‌شود. بر این اساس ایران در میان‌مدت می‌تواند به دانش فنی و زیرساخت‌های موجود برای آنچه در بلندمدت تبیین کرده دست یابد.

سیدمحمد حسینی‌شاهرودی/ عضو هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی