رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹
  • الثلاثاء ۱۲ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 26 January

بهبود فضای کسب‌وکار نزدیک است

به احتمال زیاد این هفته یا درنهایت هفته آینده بعد از خوابیدن تب و تاب انتخابات، آیین‌نامه جدیدی که در هیات دولت به تصویب رسیده از سوی معاون اول رئیس‌جمهوری ابلاغ خواهد شد؛ آیین‌نامه «ارتقای شاخص‌های کسب‌وکار» که به گفته مسئولان و کارشناسان اقتصادی می‌تواند تاثیر بسزایی در بهبود فضای کسب‌وکار و رتبه جهانی ایران داشته باشد.

به احتمال زیاد این هفته یا درنهایت هفته آینده بعد از خوابیدن تب و تاب انتخابات، آیین‌نامه جدیدی که در هیات دولت به تصویب رسیده از سوی معاون اول رئیس‌جمهوری ابلاغ خواهد شد؛ آیین‌نامه «ارتقای شاخص‌های کسب‌وکار» که به گفته مسئولان و کارشناسان اقتصادی می‌تواند تاثیر بسزایی در بهبود فضای کسب‌وکار و رتبه جهانی ایران داشته باشد.

به گزارش گروه اقتصاد ویکی پی جی به نقل از روزنامه گسترش تجارت ، وزارت امور اقتصادی و دارایی به‌عنوان متولی پایش و ارائه برنامه‌های کلی بهبود فضای کسب‌وکار، با مشارکت و همکاری دیگر نهادهای ذی‌ربط و به منظور ارتقای جایگاه ایران در شاخص سهولت انجام کسب‌وکار برنامه اجرایی با تقسیم کار ملی برای نهادهای مرتبط تدوین کرد که به تازگی در جلسه هیات دولت تصویب شد.

این در حالی است که هفته گذشته نخستین پایش فصلی فضای کسب‌وکار از سوی بخش‌خصوصی نیز به سرانجام رسید و براساس آن نمره شاخص ملی کسب‌وکار در فصل سوم سال ۹۵ از ۱۰ نمره به ۵/۸۶رسید؛ هر چه این رقم پایین‌تر بیاید نشان‌دهنده بهبود محیط کسب‌و کار است.

پیش از این پایش ملی فضای کسب‌وکار برعهده مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بود که از این پس اتاق بازرگانی ایران مسئولیت آن را برعهده دارد. به هر حال رقم به‌دست آمده از پاییز ۹۵ کمی بهتر از آخرین ارزیابی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در تابستان۹۵ با میانگین۵/۹۳ بود.

ضمن اینکه در فصل مشابه سال قبل یعنی پاییز ۹۴، میانگین ۶/۰۴ را تجربه کردیم.
هفته گذشته وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست خبری اختصاصی با روزنامه‌های موسسه فرهنگی مطبوعاتی از تصویب آیین‌نامه «ارتقای شاخص‌های کسب‌وکار» خبر داد و گفت: این بخش ۱۰شاخص عمده دارد که براساس این آیین‌نامه برای هریک از واحدهای ذی‌ربط تعیین تکلیف شده است. به عنوان نمونه در بخش ثبت شرکت‌ها مشخص کردیم سازمان‌های متولی در زمان تعیین شده، چه باید انجام دهند.
محمدرضا نعمت‌زاده گفت: تلاش‌های بسیاری در این زمینه انجام شده اما احساس کردیم باید مقداری جدی‌تر بود که امیدواریم با پیگیری‌های جدی‌تر در ماه‌های آینده این رتبه ارتقا یابد و پیش‌بینی من این است که به راحتی از رتبه ۱۲۰ کنونی حداقل به ۷۰ برسیم که با این آیین‌نامه عملیاتی خواهد شد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در آغاز به کار دولت یازدهم رتبه ایران در فضای کسب‌وکار ۱۵۲ از ۱۸۰ کشور بود که امروز به ۱۲۰ رسیده‌ایم. این رتبه برای سرمایه‌گذاران خارجی بسیار مهم است و برای توسعه اقتصادی باید آن را بهبود بخشیم. براین اساس، «گسترش تجارت» نیز در چند شماره بعدی به جزییات این آیین‌نامه می‌پردازد.

 
رسیدن به رتبه کمتر از ۵۰، پیچیده نیست

رئیس کمیسیون تسهیل کسب‌وکار اتاق بازرگانی تهران با اشاره به تصویب آیین‌نامه «ارتقای شاخص‌های کسب‌وکار» در هفته گذشته، اظهار کرد: تدوین و تهیه این آیین‌نامه از برنامه‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی است که در آن برای هر واحد ذی‌ربط نقشه راه و وظایفی مشخص شده تا با بهبود آنها، ارتقای کلی رتبه ایران بهبود یابد.
محمدرضا نجفی‌منش در گفت‌وگو با «گسترش تجارت» تصریح کرد: ما هم در کمیسیون کسب‌وکار اتاق تهران بر این موضوع کار کردیم که می‌تواند کمک‌کننده باشد. اجرای این آیین‌نامه بسیار موثر و حتی ساده است که اگر همه همت کنند، تحقق آن پیچیده نیست.
وی پیش‌بینی کرد با تحقق این امر، در مدت یک‌سال می‌توانیم رتبه جهانی ایران را از ۱۲۰ کنونی به کمتر از ۵۰ برسانیم.
رئیس کمیسیون تسهیل کسب‌وکار اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: دولت، پایش و مسئولیت بهبود فضای کسب‌وکار را به وزارت اقتصاد سپرده و در این وزارتخانه نیز دفتر تخصصی و گروه متخصص تعریف‌شده که اقدامات کارشناسی خوبی هم سال گذشته انجام داده‌اند.
نجفی‌منش با بیان اینکه در نمره جهانی کسب‌وکار بهبود اندکی داشته‌ایم، افزود: درحال‌حاضر نمره ایران از ۱۰۰، ۵۷/۲۶ است که سال گذشته ۵۷/۰۸ بود؛ اما چون دیگر کشورها بهبود بیشتری در این زمینه داشتند رتبه ۱۱۸ ما به ۱۲۰ تنزل یافت.

به گفته وی، شاگرد اول کلاس در این بخش نیوزلند با نمره ۸۷ است که ما فقط ۳۰ نمره با این کشور اختلاف داریم و اگر در چند شاخص بهبود جزئی داشته باشیم می‌تواند تاثیر خوبی در رتبه ما داشته باشد. این بررسی‌ها در ۱۰ شاخص تعیین می‌شود و به‌عنوان نمونه ما در مولفه ساخت‌وساز رتبه جهانی ۲۷ را داریم که رتبه خوبی است؛ اما در برخی شاخص‌های دیگر مانند ورشکستگی، حقوق سهامداران جزء و پرداختی‌ها رتبه خوبی نداریم.
رئیس کمیسیون تسهیل کسب‌وکار اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: باید در این مولفه‌هایی که وضعیت خوبی نداریم، تمرکز و کار بیشتری انجام شود تا به راحتی بتوانیم به رتبه کمتر از ۵۰ در جهان برسیم؛ اقدامی که شدنی و عملیاتی است.

 
باید استراتژی توسعه داشته باشیم
عضو کمیسیون تسهیل کسب‌وکار اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه از آیین‌نامه جدید «ارتقای شاخص‌های کسب‌وکار» اطلاعی ندارم، اظهار کرد: در ۴سال اخیر رتبه کسب‌وکار ایران از ۱۵۸ به ۱۲۰ رسیده که نشان از بهبود دارد، اما هنوز از رتبه مطلوب دور هستیم.
مهدی پورقاضی به «گسترش تجارت» گفت: حداقل انتظار برای رتبه جهانی ایران باید ۵۰ باشد، که دور از دسترس نیست در البته باید اقدامات جدی در این بخش انجام شود و من مطمئن نیستم که هنوز اراده جدی برای تحقق این امر وجود داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در چندین شاخص دچار مشکل هستیم که باید روی آنها کار شود، ادامه داد: نخبه‌های صنعتی و اقتصادی باید با همفکری یکدیگر تصمیم بگیرند چه باید کرد. در واقع این تصمیم حاکمیتی است و بخش خصوصی کار زیادی در بهبود فضای کسب‌وکار نمی‌تواند انجام دهد. رئیس کمیسیون صنعت و معدن تصریح کرد: هنوز روحیه و اراده جدی وجود ندارد، چراکه مسئولان همفکر نیستند و برنامه و چشم‌اندازی هم در این زمینه نداریم و بنا بر مصلحت روز تصمیم می‌گیریم. اگر می‌خواهیم اقتصاد توسعه یابد باید اندیشه و نگاهی روشن در زمینه توسعه اقتصادی داشته باشیم.
به گفته پورقاضی، استراتژی توسعه باید تدوین شود و مسئولان اقتصادی نیز همفکر، هم‌درک و همگام شوند تا کار را پیش ببرند، اما اگر هرکسی ساز خود را بزند این روند به کندی پیش خواهد رفت.
عضو کمیسیون تسهیل کسب‌وکار اتاق بازرگانی تهران گفت: در شاخص تامین برق، تشکیل شرکت رتبه به نسبت خوبی داریم، اما در بخش ورشکستگی بی‌برنامه‌ایم.

آنچه در این زمینه ما را با مشکل روبه‌رو کرده مربوط به قوانین جاری است؛ به‌عنوان نمونه تصمیم‌ها درباره مالیات و بیمه سلیقه‌ای است و به عبارت بهتر اقتصاد قابل پیش‌بینی نیست و همین امر باعث می‌شود فضای کسب‌وکار در سطح پایینی قرار گیرد. در واقع نمی‌توان اقتصاد را پیش‌بینی کرد و به همین دلیل سرمایه‌گذاری‌ها با تردید انجام می‌شود.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی