رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
  • الخميس ۲۰ رجب ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 4 March

کارکرد اصلی آب

معاون نظارت بر بهره برداری شرکت مهندس آب و فاضلاب کشور در کرمانشاه: رسیدن به خدمات پایدار و منابع آبی مطلوب نیازمند منزلت بالای اقتصاد آب و همّت نیروهای متخصص و آموزش دیده است

معاون نظارت بر بهره برداری شرکت مهندس آب و فاضلاب کشور در کرمانشاه: رسیدن به خدمات پایدار و منابع آبی مطلوب نیازمند منزلت بالای اقتصاد آب و همّت نیروهای متخصص و آموزش دیده است

 

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور،   مهندس پاکروح معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندس آب و فاضلاب کشور طی سفری به این استان در معیّت جمعی از مسئولان از تصفیه خانه آب شهید نظری، تصفیه خانه فاضلاب کرمانشاه و همچنین تصفیه خانه شماره ۲ کرمانشاه در منطقه سراب خشکه بازدید به عمل آورد.

مهندس پاکروح معاون نظارت بر بهره برداری شرکت مهندس آب و فاضلاب کشور گفت: کرمانشاه به عنوان یک استان مرزی در ۸ سال دفاع مقدس، عوارض ناشی از جنگ تحمیلی را متحمل شد و زیرساخت آن از بین رفت و جمعیت مهاجر نیز در این شهر متمرکز شدند و امروز کرمانشاه یک کلانشهر محسوب میشود که منطبق با ضوابط و معماری شهرسازی نیست.

مهندس علیرضا تخت شاهی مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه در جریان این بازدید ضمن عرض خوش آمد گویی و تشکر از حضور مهندس پاکروح، معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب کشور افزود: شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه در بدو تاسیس از شرکتهای موفق بوده است اما طی چند سال گذشته با مشکلاتی روبرو بوده که قدری از توانمندی این شرکت کاسته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه با اشاره به اینکه هم اکنون نیروهای توانمند با تجربیات ارزشمند و روشنفکر این شرکت بصورت تیمی منسجم در تلاش هستند که پروژه‌های نیمه تمام را تکمیل کنند، افزود: ما با شاخصهای کشور فاصله داریم که البته این فاصله کاری به ناحق ایجاد شده اما بازتاب آن نامناسب بوده است.

 مهندس تخت‌شاهی با بیان اینکه کارهای باقیمانده  در بخش آب و فاضلاب باید با تلاش بیشتر و همراهی تیم مدیریتی فعلی به روند خوبی دست یابد، افزود: زیرساختهای بخش فاضلاب بویژه در شهرکرمانشاه نیازمند توجه ویژه است و برای این مهم، اقدامات چشمگیری صورت گرفته که با پیگیریهای فراوان در کشور و هم در استان برای حضور سرمایه گذار خارجی در این بخش، توفیقاتی حاصل کردیم که امیدواریم بزودی به نتایج خوبی دست یابیم.

وی در خصوص وضعیت آب شرب استان کرمانشاه بیان کرد: در بعضی از شهرهای استان از جمله شهر کرمانشاه در تابستان با کمبود جدی مایع حیات مواجه هستیم که امیدوارم با تلاش مدیریتی، بر این بحران فائق آییم و در این راستا ضرورتها و پتانسیلهای خوبی پیش‌بینی کردیم تا به یاری خداوند متعال، مردم کمتر دچار مشکل شوند.

در ادامه این بازدید، مهندس پاکروح معاون نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اظهار داشت: خداوند را شکرگزارم که امروز برای بازدید از تاسیسات آب رسانی و فاضلاب به این استان سفر کردم و میان همکارانم هستم تا از نزدیک، در جریان وضعیت تاسیسات در حال بهره‌برداری و اجرایی مهم آب رسانی قرار گیرم.

پاکروح  با بیان اینکه شرایط نامتعارفی در صنعت آب و فاضلاب کشور حاکم است، تصریح کرد: این شرایط به گونه‌ای رقم خورده که فاکتورهای نامناسبی بر صنعت آب و فاضلاب کشور سایه انداخته و اهدافی که در بدو تاسیس شرکتهای آب و فاضلاب بدنبال آن بودیم عموماً امروز در زیر ساختها محقق نشده است.

وی تغییر اقلیم آب و هوایی و  خشکسالی را از جمله فاکتورهای مهم در ایجاد وضعیت فعلی برشمرد و بیان کرد: این شرایط بر نحوه خدمات رسانی تاثیر مهم و بسزایی داشته است و مشکلاتی همچون تامین منابع مالی و تحریمهای ناحق بر کشور وضع می‌شد که در پیشرفت پروژه‌ها تاثیر ایجاد کرد.

 این مسئول در ادامه اظهار کرد: تغییر در آمایش کشور، طرح جامع کشوری و معضل حاشیه نشینی در فُرم و ساختار تاسیسات آب و فاضلاب مبتنی بر ترسیم طرح جامع شهری تاثیر داشت و شایان ذکر است که این طرحها و مغایرتهایی که در طرح جامع شهری وجود دارد، مشکلاتی را بر بافتهای فرسوده و همچنین توسعه یافته جدید تحمیل کرد.

مهندس پاکروح «ارائه خدمات پایدار و مولفه‌های متعدد» را شعار شرکت آب و فاضلاب کشور اعلام کرد و گفت: زمانی به خدمات پایدار و منابع آبی مطلوب به لحاظ کیفی و مطلوب دست خواهیم یافت که اقتصاد آب را به جایگاه مطلوب که منزلت اقتصادی در بر داشته باشد، برسانیم و این وضعیت نیازمند همّت نیروهای متخصص و آموزش دیده است.

 وی احصاء سایر پارامترها در حوزه بهره برداری را در گِرو بهره‌مندی از نظام جامع بهره برداری دانست و تصریح کرد: در کشور ما، نظام جامع مهندسی و اجرایی در خصوص پروژه‌های اجرایی نظام یافته، اما در حوزه بهره داری این نظام را نداریم و روشهای ما نسبت به بیست سال گذشته تغییری نداشته است.

وی همچنین اظهار کرد: در حوزه بهره‌برداری روزانه بیش از صدها دیتا و اطلاعات مانند تله متری و اطلاعات اپراتور را تولید میکنیم اما متاسفانه بخش تحلیلگر در حوزه بهره برداری برای تحلیل داراییها و ابزارهای تولید اطلاعات و انتقال فیدبک به حوزه‌های دیگر وجود ندارد.

 وی با اشاره به وجود حوزه بهره‌برداری فاقد تحلیل راهبری تصریح کرد: این ضعف سبب بروز ناپایداری و مشکل میشود و لذا ایمنی و مقاوم سازی باید در حوزه بهره‌برداری ایجاد شود و برای رسیدن به این وضعیت، نیازمند خلق یک تفکر مهندسی در حوزه بهره برداری هستیم.

معاون نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، رسیدن به برنامه جامع و کامل را نیازمند ایجاد امنیت روانی دانست و افزود: اگر این بخش در حوزه حراست و مابقی برای حفظ شخصیت حرفه‌ای و اجتماعی از اهتمام و انسجام برخوردار شود و ما به باور برسیم، رسالتهای فراموش شده به پویایی تبدیل خواهد شد.

وی با اشاره اینکه تصفیه خانه فاضلاب طی سالیان پیش وضعیت بسیار نگران کننده‌ای داشت، گفت:  وضعیت این تصفیه خانه امروز بیانگر آینده‌ای خوب برای توسعه آتی است و استان کرمانشاه در بخش ایجاد دایجسترهای فاضلاب در رده استانهای اول کشور قرار داشته و انتظار داشتم که این پروژه بر مدار بهره برداری باشد اما متاسفانه هنوز با گذشت سالها این اتفاق نیفتاده و امیدوارم با کارهای انجام شده، بزودی شاهد بهره برداری آن باشیم.

پاکروح ابراز امیدواری کرد: کرمانشاه به همان رتبه‌های خوبی که در گذشته در کشور داشته، دست یابد و این توفیق زمانی حاصل خواهد شد که نیروهای متخصص و آموزش دیده تلاش کنند و باید با یک برنامه عملیاتی، افق‌های روشن را ترسیم و وضع موجود احصاء شود و به افق دست یابیم و ضمن تعریف پروژه، منابع مالی آن نیز تامین شود.

وی با بیان اینکه استان کرمانشاه در بحث شبکه‌های فاضلاب نسبت به کشور از وضعیت خوبی برخوردار است، افزود: به راحتی از طریق یک آمایش مشترکین، می‌توان منابع مالی خوبی را بدست آورد تا رسیدن به فاکتورهای کمی و کیفی را ترسیم نماییم.

 وی در ادامه با اشاره به شرایط مالی نامطلوب دولت در سال گذشته، افزود: ما بیشتر طرحها را از محل توسعه ملی تامین   میکردیم و تا حدودی موثر بود اما در برخی پروژه‌ها، استفاده از اوراق مشارکت و اسناد خزانه را عملیاتی کردیم و در استان کرمانشاه نیز از بدو تاسیس با مشکلات زیادی مواجه بودیم.

وی بیان کرد: کرمانشاه به عنوان یک استان مرزی در ۸ سال دفاع مقدس، عوارض ناشی از جنگ تحمیلی را متحمل شد و زیرساخت آن از بین رفت و جمعیت مهاجر نیز در این شهر متمرکز شدند و امروز کرمانشاه یک کلانشهر محسوب میشود که منطبق با ضوابط و معماری شهرسازی نیست.

وی خطاب به مسئولان شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه گفت: تلاشهای شما در خصوص مدیریت توزیع آب، علیرغم عدم بهره برداری پروژه‌ها، مطلوب بوده و خوب نظارت کرده‌اید.

مهندس پاکروح با اشاره به بازدید از تصفیه خانه آب شهید نظری شهر کرمانشاه گفت: با وجود اینکه طول عمر این تصفیه تمام شده اما خوب نگهداری شده و این نگهداری خوب، تنشها را در جایگاه خود به نحو مطلوب مدیریت کرده است.

وی با اشاره به اینکه در استان کرمانشاه تنشهای آبی زیاد وجود دارد، افزود: بازخورد یکی از این تنشها در سال گذشته ملی بود که متاسفانه نمونه بارز آن را در شهر هرسین دیدیم اما خوشبختانه در بارندگی سال گذشته و اوایل سال جدید این تنش بخوبی مدیریت شد.

پاکروح تصریح کرد: علیرغم اینکه شاهد بارندگیهای خوب و بسیار نزدیک به بلندمدت بودیم اما این مسئله، نمیتواند بارندگی در کشور را ضمانت کند، به عنوان مثال سد گاوشان سرریز دارد اما تاسیسات جانبی مثل خطوط انتقال، مخازن و تصفیه خانه آب ندارد بنابراین نیازمند تدبیر همکاران در حوزه بهره برداری آب در استان است با مدیریت خوب تابستان پیش رو را با کمترین مشکل پشت سر بگذارید.

در ادامه از تاسیسات آب رسانی شهر پاوه و «تصفیه خانه آب هانی کوان» در این شهر بازدید بعمل آمد و در جریان این بازدید عنوان شد که پاوه از جمله شهرهای استان کرمانشاه است که با تنش و کمبود آب مواجه است و با اجرای تامین آب از سوی همکاران شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه اقدام لازم با محوریت ساخت ایستگاه پمپاژ، خطوط انتقال و تصفیه خانه آب انجام میشود و انتظار میرود  که این پروژه از سوی شرکت آب منطقه‌ای شتاب بیشتری بخود بگیرد.

 مهندس پاکروح، معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به همراه مهندس تخت‌شاهی عامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه دیداری با ماموستا ملا قادر قادری امام جمعه شهر پاوه داشتند و در این دیدار گزارشی از وضعیت آب رسانی و پروژه‌های در دست اجرا نیز به حضور ماموستا قادری ارائه شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی