رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹
  • الثلاثاء ۵ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 19 January

مشاغل سبز

مهمترین اخبار هفته جاری در حوزه کار و اشتغال به رونمایی از سند ملی اشتغال سبز ، اعلام شرایط ثبت‌نام فارغ التحصیلان در طرح کارورزی، اختصاص ۴۴۰۰ میلیارد ریال تسهیلات برای اشتغال فارغ التحصیلان دکترا و رشد ۶۰ درصدی پرداخت تسهیلات صندوق کارآفرینی امید اختصاص داشت.

مهمترین اخبار هفته جاری در حوزه کار و اشتغال به رونمایی از سند ملی اشتغال سبز ، اعلام شرایط ثبت‌نام فارغ التحصیلان در طرح کارورزی، اختصاص ۴۴۰۰ میلیارد ریال تسهیلات برای اشتغال فارغ التحصیلان دکترا و رشد ۶۰ درصدی پرداخت تسهیلات صندوق کارآفرینی امید اختصاص داشت.

به گزارش گروه اقتصاد ویکی پی جی به نقل از ایسنا، این هفته علی ربیعی در مراسم رونمایی سند ملی مشاغل سبز اظهار کرد: گفت: بسیاری از صاحبان مشاغل سبز تا دو برابر حداقل دستمزد درآمد دارند و دولت درصدد است تا در آینده ۵۰ درصد از مشاغل را در این بخش متمرکز کند.

وی از اختصاص ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای حمایت از مشاغل سبز خبر داد و گفت: این منابع توسط دولت به صورت مستقیم در اختیار بنگاه‌های خرد، متوسط و برزگ قرار گیرد.

به گفته ربیعی ۸۰ درصد افرادی که به صورت کارورزی در این بنگاهها مشغول کار شده‌اند توانسته‌اند وارد بازار کار شوند و تنها ۱۵ درصد افراد پس از کارورزی جذب بازار کار نشده‌اند.

از دیگر خبرهای هفته جاری، پرداخت ۴۴۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانک توسعه تعاون برای اشتغال فارغ التحصیلان مقطع دکترا بود.

آنطور که مدیرعامل بانک توسعه تعاون گفته این اقدام در راستای امضای تفاهم‌نامه همکاری میان بانک توسعه تعاون و صندوق رفاه دانشجویان بوده و با توجه به اهتمام دولت یازدهم برای اشتغال فارغ التحصیلان مقطع دکتری، این مبلغ ویژه درنظر گرفته شده است.

مهدیان افزود: بانک توسعه تعاون پس از سپرده‌گذاری ۲۵۰۰ میلیارد ریالی صندوق رفاه دانشجویان، امسال ۴۴۰۰ میلیارد ریال تسهیلات طی ۱۶ مرحله به معرفی‌شدگان صندوق رفاه دانشجویان پرداخت خواهد کرد.

به گفته مدیرعامل بانک توسعه تعاون، تسهیلات اعطایی در قالب عقد قرض‌الحسنه با کارمزد ۴ درصد پرداخت می‌شود و مدت بازپرداخت تسهیلات اعطایی بر اساس تعداد مراحل اعطای تسهیلات و سال ورود دانشجویان متفاوت است که بازپرداخت نخستین قسط توسط دانشجو یک سال پس از اتمام سنوات مجاز تحصیلی وی خواهد بود.

این هفته شرایط ثبت نام فارغ‌التحصیلان در طرح کارورزی اعلام شد تا متقاضیان کار و فارغ التحصیلان دانشگاهی فرایند ثبت نام خود از طریق سامانه مذکور را دنبال کنند.

در طرح کارورزی، افراد تحصیلکرده و جویای کار با حضور در دوره‌های آموزش مهارتی با محیط واقعی کسب و کار آشنا می‌شوند و علاوه بر آنکه تحت پوشش بیمه حوادث قرار می‌گیرند، یک سوم حداقل دستمزد به آنها پرداخت می‌شود.

افزایش دستمزد و پایه حق بیمه کارگران نانوایی خبر دیگری بود که این هفته از سوی رییس سازمان تامین اجتماعی اعلام شد.

این تصمیم در پی انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان تامین اجتماعی و صنف نانوایان اتخاذ شد که بر اساس آن افزایش مزد و مبنای حق بیمه نانوایان در کشور عملیاتی خواهد شد.

رییس سازمان تامین اجتماعی از نهایی شدن رقم نهایی دستمزد مقطوع نانوایان تا یک ماه آینده خبر داد و ابراز امیدواری کرد: با اصلاح دستمزد مقطوع نانوایان، مزد و مبنای حق بیمه این قشر افزایش یابد.

رشد ۶۰ درصدی پرداخت تسهیلات صندوق کارآفرینی امید از دیگر خبرهای این هفته بود.

آنطور که مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید گفته در سه سال و نیم گذشته ۵۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در حوزه‌های مختلف روستایی پرداخت شده که نسبت به چهار سال دوره قبل رشد ۶۰ درصدی داشته است.

به گفته وی صندوق کارآفرینی امید از سال ۱۳۹۲ با اعمال تغییر اساسی در رویکردهای اعطای تسهیلات، پرداختی‌های خود را از طرح‌های فردمحور به طرح‌های گروهی، کارفرمایی، زنجیره‌های تولید و بنگاه‌های خرد و کوچکی که بازده بالایی در رونق اقتصادی دارند سوق داده است.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی