رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

همکاری دانشگاه و صنعت
رئیس دانشگاه تهران اعلام کرد؛

همکاری دانشگاه و صنعت ضامن رفع مشکلات دو حوزه است

رییس دانشگاه تهران با اشاره به لزوم همکاری بیشتر دانشگاه و صنعت گفت: ارتقای همکاری دانشگاه و بخش صنعت ومعدن می تواند ضامن رفع مشکلات دو حوزه باشد

رییس دانشگاه تهران با اشاره به لزوم همکاری بیشتر دانشگاه و صنعت گفت: ارتقای همکاری دانشگاه و بخش صنعت ومعدن می تواند ضامن رفع مشکلات دو حوزه باشد

 

به گزارش گروه تولید و تجارت ویکی پی جی به نقل از ایرنا، «محمود نیلی احمد آبادی» روز سه شنبه در نشست هیات امنای این موسسه در دانشکده متالورژی دانشگاه تهران افزود: سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران(ایمیدرو) همکاری خود را با دانشگاه تهران با تاسیس یک موسسه پژوهشی و آموزشی، عینیت بخشید.

 

دانشگاه تهران به منزله یک دانشگاه جامع محسوب می شود، همانگونه که صنایع معدنی نیز دارای چنین مشخصه ای است .
به گفته وی، اکنون دانشگاه تهران برخوردار از ۱۰ هزار نفر دانشجوی دکتری است و این امر یک ثروت بزرگی برای کشورمان به حساب می آید و ضرورت دارد برای این نیروی عظیم، مساله تعریف شود.
نیلی احمدآبادی اضافه کرد: تجاری‌سازی و نبود طرح‌های پژوهشی مانع از آن شده که توسعه علم با موفقیت همراه شود و مشکل بودجه دانشگاه‌ها یک دغدغه به حساب می آید.
وی تصریح کرد: بخشی از مشکلات بخش صنعت و معدن از سوی دانشگاه قابلیت رفع شدن دارد و سیاست دانشگاه تهران توسعه همکاری با سازمان های دولتی و خصوصی است تا بتواند در چارچوب اسناد همکاری، نقش بارزتری داشته باشد.
موسسه پژوهشی و آموزشی مشترک گفته شده با هدف توسعه پژوهش و فناوری در زمینه های توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی در سطح پیشرفته بین ایمیدرو و دانشگاه تهران تاسیس شده است.
نیلی احمد آبادی یادآور شد: ایمیدرو در حوزه های مختلف این بخش فعالیت دارد و همکاری با این سازمان مورد استقبال است و در گذشته دو طرف شرکت مشترک دایر کرده بودند و این فعالیت پس از یک دوره پنج ساله در چارچوب خصوصی سازی، پایان یافت.
رییس دانشگاه تهران افزود: راه‌اندازی موسسه پژوهشی جدید می‌تواند در قالب پروژه‌های بزرگ (مگاپروژه) فعالیت اجرایی داشته باشد و این موسسه در واقع به صورت خودکفا و پژوهش‌محور فعالیت خواهد داشت و در هر موضوعی که سازمان ایمیدرو علاقمند باشد، برای همکاری مشترک آمادگی وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد، حوزه‌های مختلف فناوری، منابع انسانی، مهندسی، ایمنی، محیط‌زیست از جمله سرفصل هایی است که دانشگاه تهران می تواند با سازمان ایمیدرو همکاری داشته باشد.
تفاهمنامه همکاری پژوهشی و آموزشی میان سازمان ایمیدرو و دانشگاه تهران در قالب شکل گیری یک موسسه با سرمایه گذاری ۵۰ میلیارد ریال از ۲۳ خرداد کلید خورد و مهدی کرباسیان رییس هیات عامل ایمیدرو و محمود نیلی احمد آبادی رییس دانشگاه تهران در محل این دانشگاه آن را امضا کردند.
به گزارش ایرنا، ساختمان موسسه پژوهشی و آموزشی مشترک دانشگاه تهران و ایمیدرو را «مهدی کرباسیان» رئیس هیات عامل ایمیدرو در محل دانشکده متالورژی دانشگاه تهران به طور رسمی افتتاح کرد.
پیش از این رییس هیات عامل ایمیدرو گفته بود، این سازمان با وجود دولتی بودن، همانند بخش خصوصی اداره می‌شود و براساس ماده ۱۷ اساسنامه این سازمان، ۲۵ درصد سودخالص ایمیدرو باید در بخش آموزش و پژوهش هزینه شود.
بودجه آموزشی و پژوهشی ایمیدرو در حالی که سال ۱۳۹۲ کمتر از ۲۰ میلیارد ریال بود، سال ۱۳۹۴ به ۱۲۰ میلیارد ریال رسید .

کرباسیان یکی از وظایف سازمان‌های توسعه‌ای را کار پژوهشی دانست و یکی از اقدامات انجام‌شده در این بخش را ارتباط خوب با دانشگاه‌ها ذکر کرد ، زیرا دانشگاه‌ها بازوی ایمیدرو به حساب می آیند و از پایان‌نامه‌های ارشد و رساله‌های دکترا که مرتبط با بخش معدن باشد حمایت‌های لازم را به عمل می آورد.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی