رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹
  • السبت ۹ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 23 January

نظری به بازار بهاری آلومینیوم

بازار آلومینیوم کشور در سال ۹۶، فروردین ماه را با قدرت آغاز کرد و بسیاری از تحلیلگران از انجام ۷ هزار تن معامله در یک هفته متعجب شدند، به‌طوری که حتی با افزایش قیمت این فلز در بازارهای جهانی از رونق معاملات در بورس کالا کاسته نشد.

بازار آلومینیوم کشور در سال ۹۶، فروردین ماه را با قدرت آغاز کرد و بسیاری از تحلیلگران از انجام ۷ هزار تن معامله در یک هفته متعجب شدند، به‌طوری که حتی با افزایش قیمت این فلز در بازارهای جهانی از رونق معاملات در بورس کالا کاسته نشد.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، هم‌اکنون نیز میزان معاملات در حال افزایش است و محصولات عرضه‌شده، توسط خریداران همچنان معامله می‌شوند.محصولات آلومینیوم از آن جهت اهمیت دارند که در صنایع بسیاری به‌کار می‌روند. آلومینیوم فلزی با خواص منحصر به‌فرد است که به‌تدریج در حال گسترش کاربرد است و بسیاری از کشورها به‌دلیل اهمیت آن در صنایع استراتژیک همچون حمل‌ونقل و الکترونیک به سمت تولید و مصرف آن رفته‌اند. علاوه بر این بخش ساخت‌وساز نیز یکی از حوزه‌های موثر مصرف‌کننده آلومینیوم محسوب می‌شود.

در حقیقت مصرف آلومینیوم در هر کشور از آن جهت اهمیت دارد که به‌دلیل سبکی و خواص ویژه آلومینیوم، مصرف انرژی کاهش می‌یابد. بنابراین فلز آلومینیوم در سبد مصرف بسیاری از کشورها اهمیتی دو‌چندان یافته است.

با این حال وجود پاره‌ای از مشکلات ناشی از مصرف این فلز در کشور، باعث شده صنعت آلومینیوم به‌ویژه در حوزه صنایع پایین‌دستی، نتواند آن‌گونه که باید و شاید تقاضای مناسبی داشته باشد. فراموش نشود که طی سالیان گذشته مصرف‌آلومینیوم در کشور همواره از تولید آن پیشی می‌گرفت و در بسیاری از موارد، تولید داخلی کفاف مصرف‌کنندگان را نمی‌داد و آنها مجبور به واردات آلومینیوم به‌ویژه شمش به کشور بودند.

این در حالی است که طی دو تا سه سال اخیر به‌دلیل کاهش مصرف‌آلومینیوم، روند تقاضای آن معکوس شده است و عرضه این فلز در برخی از موارد با تقاضا و انجام معامله همراه نیست. در حقیقت کم بودن مشوق و حمایت ویژه از مصرف‌کننده به‌ویژه مشوق‌های مالی باعث شده مصرف‌آلومینیوم در کشور با کاهش مواجه شود.

با این حال در فروردین ماه سال ۱۳۹۶،آلومینیوم در بازار مصرف شروع قدرتمندانه‌ای داشت و بیش از ۷ هزار‌تن‌آلومینیوم در ۲ هفته معامله شد. چرا که در این زمان قیمت آلومینیوم در حال افزایش بود و اغلب خریداران که از افزایش بیشتر قیمت نگران بودند، به خرید بیشتر پرداختند و ماه بسیار پررونقی را رقم زدند. پس از افزایش قیمت آلومینیوم، مدتی روند معاملات به آرامی دنبال شد، اما به‌نظر می‌رسد پس از افت دوباره قیمت این فلز، برخی از خریداران در حال وارد شدن به بازار هستند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی