رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۷ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 19 April

شتاب رشد تولیدات صنعتی در دولت یازدهم
تحولات رشددرحوزه صنعت طی سال 90 تا 95 ؛

شتاب رشد تولیدات صنعتی در دولت یازدهم

این روزها منتقدان نسبت به کاهش تولید هشدار می‌دهند و می‌گویند دولت یازدهم باعث تعطیلی ۷۰ درصد واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی شده است.اما آمارها نشان می‌دهد که چنین اتفاقی رخ نداده است و تولید روند مثبتی را به خود گرفته است.

این روزها منتقدان نسبت به کاهش تولید هشدار می‌دهند و می‌گویند دولت یازدهم باعث تعطیلی ۷۰ درصد واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی شده است.اما آمارها نشان می‌دهد که چنین اتفاقی رخ نداده است و تولید روند مثبتی را به خود گرفته است.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از  ایران آنلاین ، تولیدکنندگان هم از اینکه در این خصوص همواره سیاه نمایی صورت می‌گیرد گلایه دارند و می‌گویند سال‌های گذشته که تولیدکنندگان در بحران به سر می‌بردند و هر ماه یکی از آنها از چرخه تولید خداحافظی می‌کرد، هیچ کس توجه نمی‌کرد و همواره آمارها نشان از رشد تولید بود.ولی در دولت یازدهم شرایط تغییر کرد و بخش صنعت مورد توجه قرار گرفت حتی قفلی که بانک‌ها در مقابل تولیدکنندگان داشتند، باز شد.

طی مدت زمان استقرار دولت یازدهم تاکنون، حدود ۱۲ هزار و ۲۰۰واحد جدید صنعتی ایجاد و به بهره‌برداری رسیده است.همچنین در این مقطع زمانی بیش از ۳۰۰ هزار فرصت شغلی و اشتغال مستقیم ناشی از بهره‌برداری از طرح‌های نیمه‌تمام (اعم از ایجادی و توسعه‌ای) ایجاد شده است.

از سویی طی فعالیت دولت، حدود ۶۶ هزار تقاضای جدید برای سرمایه گذاری‌های صنعتی و معدنی ثبت و جواز تأسیس آنها صادر شده است.با استناد به چنین آمارهایی چطور می‌توان ادعا کرد که واحدهای صنعتی در این دولت تعطیل شدند.آرمان خالقی عضو هیأت مدیره خانه صنعت و معدن درباره شرایط تولید می گوید: هیچ کس نمی‌تواند بگوید وضعیت تولید نسبت به ۴ سال پیش بدتر شده است. تولیدکنندگان سال‌های ۹۰ الی ۹۲ روزهای بسیار سختی را پشت سر گذاشتند و دولت وقت برای احیای واحدهای صنعتی و کمک به آنها برنامه‌ای نداشت و حتی برخی از تصمیم‌ها باعث می‌شد که تولید در شرایط بدتری قرار گیرد.

این نگاه در بین سایر تولیدکنندگان هم وجود دارد. این روزها که مسئولان برای افتتاح طرح‌های مختلف می‌روند آنها می‌گویند در دولت احمدی‌نژاد طرح‌ها نیمه کاره مانده بود و مسئولان می‌گفتند به علت نبود منابع مالی امکان ادامه هیچ طرحی نیست. البته در این میان تحریم هم مورد اشاره قرار می‌گرفت و عنوان می‌شد تا تحریم‌ها برداشته نشود نمی‌توان در مورد فاینانس و تزریق منابع مالی کاری انجام داد.مهدی کرباسیان رئیس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن هم درباره حال و روز صنعت کشور در دولت قبل گفت:در دولت گذشته بسیاری از طرح‌ها نیمه کاره مانده بود و فقط چند نگهبان در آن حضور داشتند.

اما در دولت یازدهم تکمیل و راه‌اندازی طرح‌ها در اولویت قرار گرفت و به همین جهت این روزها شاهد  بهره‌برداری آنها هستیم.گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت هم نشان می‌دهد که دولت از فصل سوم سال ۹۴ روند رشد منفی بخش صنعت را متوقف کرده  و طی پنج فصل متمادی روند مثبت ادامه یافته است. در نمودار شماره (یک) تغییرات نرخ رشد فصلی بخش صنعت از سال ۹۰ آمده است.

بررسی این نمودار گویای آن است که دیگر صنعت کشور با افول مواجه نشده است.اگر بخواهیم به وضعیت تولید کالاهای منتخب هم بپردازیم روند رشد در سال ۹۵ بسیار مشهود است.در حالی که برخی از مسئولان دولت گذشته اصرار بر این دارند که تحریم‌ها بی‌اثر است و اگر دولت برجام را رقم نمی‌زد تولید شرایط خوبی داشت اما جدول شماره (۲) که میزان تولید کالاها را از سال ۹۰ آورده است از تأثیر تحریم بر وضعیت واحدهای صنعت پرده برداشته است. طی سال‌های ۹۱ الی ۹۲ واحدهای صنعتی با رکود مواجه بودند و حجم تولید بشدت کاسته شد.همچنین اصلی‌ترین علت کاهش تولید سیمان و محصولات معدنی، رکود بخش مسکن و کاهش صادرات است.از سویی تعداد تولید خودرو در سال ۹۵ در حال رسیدن به شرایط قبل از تحریم است.

اگر بخواهیم موضوع دیگری را مبنای مقایسه قرار دهیم روند پرداخت تسهیلات بانکی است. بررسی جدول پرداخت تسهیلات بانکی به واحدهای صنعتی نشان می‌دهد که دولت گذشته به این حوزه کم توجه بوده است ولی در مقابل دولت یازدهم برای حمایت از واحدهای صنعتی با آن که نقدینگی نداشته حمایت‌های خوبی انجام داده است.سال ۹۱ به واحدهای صنعتی و معدنی ۶۲ هزار میلیارد تومان بابت تسهیلات بانکی پرداخت شد و سال ۹۲ این عدد به ۷۰ هزار میلیارد تومان رسید.اما از سال ۹۳ روند رو به رشد پرداخت تسهیلات آغاز شد.

به گونه‌ای که در سال ۹۳ واحدهای صنعتی حدود ۱۰۶ هزار میلیارد تومان، سال ۹۴ بیش از ۱۲۱ هزار میلیارد تومان و سال گذشته حدود ۱۶۱ هزار میلیارد تومان از بانک‌ها تسهیلات دریافت کردند.با آنکه روند پرداخت تسهیلات بهبود یافته است اما محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت ، معدن و تجارت این میزان از پرداخت‌ها را مطلوب تولیدکنندگان نمی‌داند و معتقد است باید سهم تولید از تسهیلات بیشتر شود تا رونق اقتصادی و افزایش نرخ اشتغال اتفاق بیفتد.جدول شماره(۳) روند پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی را نشان می‌دهد.

علی یزدانی رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران نیز گفته است: از ابتدای مردادماه ۹۲ تا پایان تیرماه امسال، ۲ هزار و ۴۳۱ واحد تعطیل با اشتغال ۴۶ هزار نفر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی دوباره راه‌اندازی شده است.همچنین بر اساس آخرین آمارها، تا پایان تیرماه امسال ۸۸ هزار و ۳۵۲ واحد صنعتی پروانه بهره‌برداری دریافت کرده‌اند که از این تعداد، ۳۷ هزار و ۱۴۸ واحد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی مستقر است؛ به عبارتی دیگر ۴۶ درصد واحدهای صنعتی کشور در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی مستقرند.

گفتنی است چهار هزار و ۳۶۲ واحد از کل واحدهای صنعتی کشور متوسط هستند که یکهزار و ۷۲۹ واحد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی مستقرند و از سه هزار و ۵۱۴ واحد بالای ۱۰۰ نفر اشتغال نیز ۹۰۲ واحد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی مستقر هستند. از مجموع ۳۷ هزار و ۵۸۳ واحد صنعتی و صنفی که در شهرک‌های صنعتی و نواحی صنعتی پروانه فعالیت دریافت کرده‌اند، هفت هزار و ۱۴۱ واحد تعطیل است که حدود ۳۵ هزار واحد از آنها از واحدهای خرد (با اشتغال زیر ۱۰ نفر) و کوچک هستند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی