رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

حرکت محیط کسب و کار به سمت بهبودی
آخرین گزارش پایش محیط کسب و کار از ۲۶۸ تشکل اقتصادی نشان داد:

حرکت محیط کسب و کار به سمت بهبودی

ارزیابی محیط کسب و کار ایران در پاییز ۱۳۹۵، ۵.۸۳ از ۱۰ ( ۱۰ بدترین ارزیابی) بوده که اندکی مناسب تر از ارزیابی تابستان ۱۳۹۵ با میانگین ۵.۹۳ است

ارزیابی محیط کسب و کار ایران در پاییز ۱۳۹۵، ۵.۸۳ از ۱۰ ( ۱۰ بدترین ارزیابی) بوده که اندکی مناسب تر از ارزیابی تابستان ۱۳۹۵ با میانگین ۵.۹۳ است

به گزارش گروه تولید و تجارت ویکی پی جی به نقل از  اتاق تهران، آخرین گزارش پایش محیط کسب و کار در کشور نشان از بهتر شدن فضای کسب و کار در ایران دارد. مرکز پژوهش های مجلس ساعتی قبل آخرین گزارش پایش محیط کسب و کار در ایران را که مربوط به پاییز سال گذشته بود منتشر کرد، براساس این گزارش، نمره ( میانگین وزنی) ارزیابی محیط کسب و کار از ۲۶۸ تشکل اقتصادی سراسر کشور از ۲۱ مولفه محیط کسب و کار ایران در پاییز ۱۳۹۵ ۵٫۸۳ از ۱۰ ( ۱۰ بدترین ارزیابی) بوده که اندکی مناسب تر از ارزیابی تابستان ۱۳۹۵ با میانگین ۵٫۹۳ است. همچنین این ارزیابی نشان می دهد که از نظر تشکل های مشارکت کننده در این مطالعه محیط کسب و کار ایران در پاییز ۱۳۹۵ در مقایسه با فصل مشابه سال قبل ( ۱۳۹۴) با میانگین ۶٫۰۴ از ۱۰ شرایط مساعدتری پیدا کرده است.

در این گزارش تشکل های شرکت کننده به ترتیب سه مولفه «مشکل دریافت تسهیلات از بانک ها»، « ضعف بازار سرمایه در تامین مالی تولید و نرخ بالای تامین سرمایه از بازار غیررسمی» و « وجود مفاسد اقتصادی در دستگاه های حکومتی» را نامناسب تر از بقیه مولفه ها ارزیابی کرده اند و مولفه های « ضعف زیرساخت های تامین برق»، « ضعف زیرساخت های حمل و نقل» و « ضعف نظام توزیع و مشکلات رساندن محصول به دست مصرف کننده» را نسبت به سایر مولفه ها در پاییز مساعدتر دانسته اند.

تشکل های اقتصادی استان های زنجان، قزوین، خراسان جنوبی و شمالی ارزیابی بدتر و تشکل های اقتصادی استان های چهارمحال بختیاری، گیلان، اردبیل و مازنداران ارزیابی بهتری نسبت به تشکل های سایر استان ها از وضعیت مولفه های محیط کسب و کار در پاییز ۱۳۹۵ ارائه داده اند.

همچنین وضعیت محیط کسب و کار در پاییز ۱۳۹۵ براساس نظریه عمومی کارآفرینی شین، ۵٫۸ از ۱۰ ( عدد بدترین ارزیابی ۱۰) ارزیابی شده است. به طوری که میانگین ارزیابی محیط اقتصادی ( شامل محیط مالی، محیط اقتصاد کلان، ساختار تولید و محیط جغرافیایی) ۵٫۸۱ و میانگین ارزیابی محیط نهادی ( شامل محیط سیاسی، محیط حقوقی، محیط فرهنگی، ساختار دولت، فناوری و نوآوری و محیط آموزشی و علمی) ۵٫۸ است.

گزارش فصل پایش محیط کسب و کار از تابستان ۱۳۸۹ به طور مستمر با همکاری تشکل های اقتصادی سراسر کشور از سوی مرکز پژوهش های مجلی انجام می شود. در پرسشنامه این مطالعه معمولا یک سوال گزینه دار درباره مسائل روز محیط کسب و کار از تشکل های اقتصادی پرسیده می شود. در پرسشنامه پاییز ۱۳۹۵ اولویت کاری مسئولان مورد پرسش قرار گرفته است که در مجموع ۳۸ درصد از پاسخ دهندگان تامین مالی را برگزیده اند. قاچاق ۱۰ درصد، زیرساخت های حمل و نقل ۸٫۷ درصد، خشکسالی ۶٫۴ درصد و محیط کسب و کار ۳٫۵ درصد بالاترین موارد بعدی منتخب از سوی تشکل های اقتصادی هستند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی