رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹
  • الثلاثاء ۵ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 19 January

وزیر نیرو تخصیص آب

وزیر نیرو با تاکید برلزوم مدیریت در مصرف آب گفت: با توجه به وضعیت نامناسب منابع آب کشور وظیفه تخصصی و قانونی وزارت نیرو تخصیص آب بر اساس ظرفیت های موجود آب و شرایط حال حاضر در هر منطقه است.

وزیر نیرو با تاکید برلزوم مدیریت در مصرف آب گفت:  با توجه به وضعیت نامناسب منابع آب کشور وظیفه تخصصی و قانونی وزارت نیرو تخصیص آب بر اساس ظرفیت های موجود آب و شرایط حال حاضر در هر منطقه است.
به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، “حمید چیت چیان” روز سه شنبه در آئین افتتاح سد مخزنی گیوی در شهرستان کوثر استان اردبیل گفن: این طرح یکی از طرح های سفر رییس جمهور بود و ما خوشحالیم که طرح به ثمر نشست.
وی ادامه داد: پایاب این طرح در دست اجرا است و مورد تاکید ما برای بهر برداری است، مطالعات سدهای دیگر مطرح در این منطقه در دست انجام است، اما باید با ضوابط محیط زیستی و اجتماعی منطبق باشد.
وزیر نیرو با اشاره به لزوم بهره برداری درست از منابع آب گفت: تا ۱۵ سال پیش میزان آب تجدیدپذیر ما در کشور ۱۳۰ میلیارد مترمکعب با ۲۵۰ میلی متر بارش بود، اما هم اکنون این میزان بر اثر اتفاقاتی همچون تغییر اقلیم میزان بارش در بازه ۱۵ ساله به ۲۰۸ میلی متر کاهش یافته است.
وی ادامه داد: تبدیل بارش برف به باران و همچنین بارندگی های غیرموثر و کوتاه مدت باعث تغذیه کم منابع آب می شود و با افزایش تبخیر، آب تجدیدپذیر کشور ما با ۴۰ میلیارد کاهش به ۹۰ میلیارد مترمکعب رسیده است.
وزیر نیرو تبعات این موضوع را خشکی تالاب ها دریاچه ها عنوان کرد و گفت: همین موضوع آورد رودخانه ها را نیز کم کرده و وزارت نیرو بر اساس این کاهش تخصیص آب را برای بخش های مختلف صنعت و کشاورزی تعدیل می کند.
چیت چیان ادامه داد: برداشت آب بدون در نظر گرفتن کمبود آب وضعیتی پیش می آورد که در استان کرمان سالانه ۱۷ هزار هکتار باغ پسته از بین می رود. از همین رو وظیفه تخصصی و قانونی وزارت نیرو تخصیص آب بر اساس ظرفیت های موجود آب در هر منطقه است.

وی تصریح کرد: در دولت یازدهم ۳۶ سد به بهره برداری رسید در حالیکه پیش از این دولت و در دهه های گذشته ۱۴۴ سد به بهره برداری رسیده بود، بنابرابن این دولت عملکرد بسیاری خوبی در تنظیم آب های سطحی داشته است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی