رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۷ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 19 April

تب تقاضای مس فروکش نکرد
وضعیت مطلوب تقاضای فلز سرخ؛

تب تقاضای مس فروکش نکرد

طی سال‌های گذشته در بسیاری از موارد محصولات مسی با مازاد عرضه مواجه می‌شدند؛ اما در حال حاضر و با گذشت بیش از ۵۰ روز از سال ۹۶، تقاضای مس در وضعیت مطلوبی قرار گرفته است.

طی سال‌های گذشته در بسیاری از موارد محصولات مسی با مازاد عرضه مواجه می‌شدند؛ اما در حال حاضر و با گذشت بیش از ۵۰ روز از سال ۹۶، تقاضای مس در وضعیت مطلوبی قرار گرفته است.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، تقاضای محصولات مختلف در هر زمان می‌تواند منجر به ایجاد رونق در بازار شود. تقاضای زیاد می‌تواند حاکی از فعالیت صنایع پایین‌دستی یا به‌عبارتی فعالیت کامل زنجیره تولید باشد. در صنعت‌مس ایران، از سال‌ها پیش مشکلاتی در صنعت پایین‌دستی وجود داشت؛ به این صورت که به‌دلیل مشکلاتی نظیر تورم و وام‌هایی سنگین با نرخ سود بالا، صنایع پایین‌دستی مس که معمولا درآمد کمتری دارند، قادر به فعالیت و سوددهی در چنین شرایطی نبودند.

این در حالی است که با افزایش قیمت‌مس در سال گذشته، در کنار آن کاهش نرخ تورم در کشور به زیر ۱۰ درصد، کاهش نسبی نرخ سود وام تا ۴ درصد و در نهایت، نزدیک شدن قیمت مس به قیمت واقعی آن در بازارهای جهانی (که از تقاضای کاذب آن کاست)، صنایع پایین‌دستی توانستند تا حدی فعال و از حالت رکود خارج شوند.بنابراین چند ماه است که در بورس کالای ایران شاهد مازاد عرضه مس نیستیم و حتی تقاضا در برخی موارد به بیش از دو برابر عرضه می‌رسد.

به‌نظر می‌رسد که با واقعی‌سازی قیمت‌مس در بورس کالا، یعنی برداشتن تخفیف یک درصدی، با یکسان‌سازی سطح رقابتی محصول داخلی با محصول وارداتی، از تقاضای کاذب این محصول کاسته شد و دست سودجویان را از بازار مس کوتاه کرد. با این حال این مراحل باید به‌دقت مورد بررسی قرار گیرند تا از وارد آمدن هر گونه شوک به‌صورت ناگهانی به بازار مس کشور جلوگیری شود و همه طرف‌های معامله از این اتفاق سود ببرند.

تقاضای مس در هفته سوم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ نیز همانند ماه‌ها و هفته‌های گذشته بیش از عرضه بود، به‌طوری‌که طی ۱۶ تا ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶، بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ تن محصولات مسی اعم از کاتد و مفتول از سوی تولیدکنندگان در بورس کالای ایران عرضه شد که در مقابل آن حدود ۴ هزار و ۳۰۰ تن تقاضا وجود داشت. در عین حال تمام محصولات عرضه‌شده مس نیز مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت.در این بین کاتد مس با ۱۷۰۰ تن، بیشترین محصول عرضه شده بود و در مقابل آن نیز نزدیک به ۳ هزار تن تقاضا وجود داشت که کاتد مس عرضه شده کاملا به فروش رفت.

مفتول مس نیز دیگر محصول عرضه شده در بازار به میزان ۶۷۰ تن بود که تقاضایی در حدود یک هزار و ۳۱۰ تن داشت و در نهایت نیز این محصول به‌طور کامل معامله شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی