رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹
  • الجمعة ۸ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 22 January

  • سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 - 10:07
  • کد خبر : 20905
  • مصاحبه
  • چاپ خبر : مدیر عامل رستا گروه: کاش حرف ها با عمل یکی بود یا حداقل به هم نزدیک بود
صنعت نفت
مصاحبه اختصاصی ویکی پی جی با مهندس امیر شهریار مردافکن؛

مدیر عامل رستا گروه: کاش حرف ها با عمل یکی بود یا حداقل به هم نزدیک بود

شرکت های صنعتی نفتی کشور سهم بزرگی در پیشرفت این صنعت دارند ولی این شرکت ها با مشکلات و دغدغه های بسیاری درگیر هستند که به منظور آشنا شدن با وضعیت آنها به سراغشان رفتیم تا حرف هایشان را بشنویم.

شرکت های صنعتی نفتی کشور سهم بزرگی در پیشرفت این صنعت دارند ولی این شرکت ها با مشکلات و دغدغه های بسیاری درگیر هستند که به منظور آشنا شدن با وضعیت آنها به سراغشان رفتیم تا حرف هایشان را بشنویم.

در این راستا مصاحبه ای با آقای مهندس امیر شهریار مردافکن مدیر عامل شرکت رستا گروه، انجام داده ایم.

 

لطفا شرکت خود را معرفی کنید.

فعالیت رستا گروه در زمینه ساخت شیرهای کنترلی است که در ابتدا کار بازرگانی می کرد و در ادامه با همکاری شریک خارجی، به تولید شیر های کنترلی مشغول شد، این شرکت یک شرکت دانش بنیان است و محصولی تولید می کند که جز ده كالای استراتژيك صنعت نفت است. محصولات تولیدی ما در حال حاضر به صورت کامل بومی شده اند و دانش فنی مربوط به شرکت ما است.

 

می توانید محصولاتتان را با نمونه مشابه خارجی مقایسه کنید؟

ما در شروع به کار، ما تمامی استاندارد های بین المللی مربوط به کار خودمان را جمع آوری کردیم که بيش از صد استاندارد مربوط به شیر کنترلی وجود داشت.

بعد از شناخت استاندارد ها، یک تیم مهندسی قوی این استاندارد ها را تحلیل کردند و در ادامه تمام فعالیت های مربوط به تولید را بر اساس همین استاندارد ها در پیش گرفتیم که خروجی آن محصولی شد که الان در نمایشگاه عرضه شده است.

در ایران هم اگر تولید کننده ای این مسیر را طی کند به محصول با کیفیت مشابه خارجی هم خواهد رسید.

در حوزه های دیگر شرکت هایی داریم که با کیفیت مناسب تولید محصول می کنند و محصولاتشان قابل ارائه در بازار جهانی است ولی در مقابل شرکت هایی داریم که شرکت نفت هم شاید آنها را از لیست تولید کننده ها خارج کند.

 

صنعت تجهیزات صنعت نفت ایران در کجای صنعت نفت دنیا قرار دارد؟

فاصله دارد!

چون خیلی دیر  شروع به بومی سازی کرده ایم.

ما مدت زمان زیادی است که در کشور استخراج نفت داریم ولی خیلی دیر شروع به تولید تجهیزات مربوط به صنعت نفت در کشور کرده ایم.

از طرفی، انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت نیز مورد حمایت قرار نمی گیرد که بتواند کمک حال شرکت های صنعتی باشد و به نزدیک شدن این فاصله کمک کند.

مجلس شورای اسلامی قانون حمایت از تولید را ابلاغ کرده است، ولی باز هم پروژه هایی وجود دارد که علیرغم وجود نمونه مشابه با کیفیت داخلی، نوع خارجی آن خریداری شده و در پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

دلیل اصلی این انتخاب چیست؟

یک بخشهایی از آن دلایل فرهنگی است، اصولا ما ایرانی ها جنس خارجی را بیشتر می پسندیم!

بخش دیگر هم مربوط به رانت های پشت پرده است که در خرید نمونه های خارجی تاثیر گذار است.

 

 

صنعت شما چه کمکی به تولید و اشتغال کرده است.

ما به صورت مستقیم، ۶۰ ، ۷۰ نفر را در تولید اشتغال داده ایم، چندین برابر این تعداد هم مثل تامین کننده های مواد به صورت غیر مستقیم به منظور تامین تجهیزات ما فعال هستند،

بنابر این بحث اشتغال زایی در این حوزه جا برای کار زیاد دارد. چون فقط خود تجهیزات نیست، این تجهیزات نیز خود مواد اولیه دارند که تامین این مواد هم در گروه های صنعتی صورت می گیرد.

متاسفانه خیلی از کالاهای ما از منابع گمرکی وارد نمی شود، که اگر آمار دقیقی از محل هزینه هایی که صرف خرید کالاهای خارجی می شود، داشته باشیم ، خواهیم یافت که چه سرمایه هنگفتی صرف تامین تجهیزات صنعت نفت از خارج کشور می شود.

تجهیزاتی که امکان تولید آنها در کشور وجود دارد و یا با صرف انرژی و برنامه ریزی خیلی کم می توان آنها را به راحتی در کشور تولید کرد.

می توانیم تولید کننده داخلی را توانمند کنیم تا آنها را در داخل بسازند و یا این که شریک خارجی را به تولید کننده داخلی وصل کنیم ، که البته این آخرین گزینه خارجی ها است. آنها ترجیه می دهند به جای فروش تکنولوژی، فروش محصول را به ایران داشته باشند.

تا جایی که ما خرید محصول از آنها را داشته باشیم هیچ گاه راضی نخواهند شد که کارخانه هایشان را در داخل ایران احداث کنند و با شرکت های ایرانی شراکت کنند.

 

روالی که صنعت شما طی می کند به کجا خواهد رسید؟

ما و تمامی شرکت هایی که در حال فعالیت در بازار صنعت نفت ایران هستیم، به آینده بسیار امیدواریم. امیدواریم که شرایط خوب شود منتها بهبودی وضعیت زمان بر است که در صورت حمایت واقعی دولت زمان رسیدن به آن نقطه کوتاهتر خواهد بود.

ما بایستی در بسیاری از صنایع خود کفا باشیم، نمی شود سرمایه امان را فقط صرف خرید تجهیزات بکنیم، ما بایستی به فکر باشیم.

 

چه “کاش هایی” در ذهن یک تولید کننده تجهیزات صنعت نفت وجود دارد؟

کاش حرف با عمل یکی بود یا این که حداقل به هم نزدیک بود

چه در سیستم ما و چه در سیستم بیرون، کاش شعارها در عمل هم بود

 

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی