رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
  • الجمعة ۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 16 April

تولید و اشتغال و مالیات
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور عنوان کرد؛

حمایت از تولید و اشتغال الویت اصلی سازمان مالیاتی است

رئیس کل سازمان امور مالیاتی؛ کامل تقوی نژاد، با اشاره به لزوم حمایت ارگان های دولتی از تولید کننده های کشور گفت: اصلاحیه جدید قانون مالیات‌های مستقیم که از ابتدای سال ۹۵ به اجرا در آمده، دارای ظرفیت‌های قابل توجهی در زمینه ارایه مشوق‌های مالیاتی به بخش تولید، بهبود فضای کسب و کار و حمایت از اشتغال است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی؛ کامل تقوی نژاد، با اشاره به لزوم حمایت ارگان های دولتی از تولید کننده های کشور گفت: اصلاحیه جدید قانون مالیات‌های مستقیم که از ابتدای سال ۹۵ به اجرا در آمده، دارای ظرفیت‌های قابل توجهی در زمینه ارایه مشوق‌های مالیاتی به بخش تولید، بهبود فضای کسب و کار و حمایت از اشتغال است.

به گزارش گروه تولید و تجارت ویکی پی جی به نقل از رسانه مالیاتی ایران، کامل تقوی نژاد با اشاره به برخی از مصادیق قانون مالیات‌های مستقیم در ارتباط با حمایت از تولیدکنندگان گفت: براساس ماده ۱۳۲ این قانون، درآمد اشخاص حقوقی غیردولتی در واحدهای تولیدی یا معدنی و تولیدی فناوری اطلاعات به شرط دارا بودن مجوز از مراجع قانونی، از تاریخ شروع بهره برداری یا استخراج به مدت ۵ سال و در مناطق کمتر توسعه یافته به مدت ۱۰ سال با نرخ صفر مشمول مالیات است.
وی افزود: همچنین چنانچه واحدهای اقتصادی مورد اشاره در شهرک‌های صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی باشند، به مدت ۲ سال و در صورت استقرار شهرک‌های صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی در مناطق کمتر توسعه یافته، به مدت ۳ سال به مشمولیت استفاده از نرخ صفر اضافه می‌شود.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه دفاتر گردشگری و زیارتی از پرداخت مالیات معاف می‌باشند، تصریح کرد: درآمدهای خدماتی بیمارستان ها، هتل‌ها و مراکز گردشگری نیز به مدت ۵ سال و در مناطق کمتر توسعه یافته به مدت ۱۰ سال با نرخ صفر مشمول مالیات است.
تقوی نژاد همچنین به برخی از مصادیق حمایت از اشتغال اشاره کرد و اظهار داشت: در صورتی که یک واحد تولیدی و خدماتی، هر سال نسبت به سال قبل نیروی کار شاغل خود را حداقل ۵۰ درصد افزایش دهد، به ازای هر سال افزایش کارکنان، یک سال به استفاده از نرخ صفر آن اضافه می‌شود که این امر در راستای ایجاد اشتغال صورت گرفته است.
وی اضافه کرد: اعطای معافیت مالیاتی گسترده به شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری به مدت ۱۵ سال نیز از دیگر مصادیق حمایت مالیاتی از بخش تولید و اشتغال است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور عنوان داشت: جهت حمایت از اشخاصی که برای تامین مالی پروژه های طرح و سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی در قالب عقود مشارکتی آورده نقدی فراهم می‌نمایند معادل حداقل سود عقود مشارکتی مصوب شورای پول و اعتبار از پرداخت مالیات بر درآمد معاف می‌شوند و همچنین به پرداخت کننده سود نیز معادل مبلغ سود پرداختی بعنوان هزینه قابل قبول مالیاتی منظور می‌گردد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی