رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۷ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 19 April

توسعه پایدار استان مرکزی با مختصات اقتصاد مقاومتی

اقتصاد مقاومتی به عنوان شالکه توسعه همه جانبه کشور با بهره گیری از ظرفیت های بومی و کار و سرمایه ایرانی به عنوان یکی از نقاط اتکای دولت در عمران و آبادانی است و استان مرکزی به عنوان چهارمین قطب صنعت کشور در سال ۹۵ در حوزه اقتصاد مقاومتی با موفقیت هایی همراه است.

اقتصاد مقاومتی به عنوان شالکه توسعه همه جانبه کشور با بهره گیری از ظرفیت های بومی و کار و سرمایه ایرانی به عنوان یکی از نقاط اتکای دولت در عمران و آبادانی است و استان مرکزی به عنوان چهارمین قطب صنعت کشور در سال ۹۵ در حوزه اقتصاد مقاومتی با موفقیت هایی همراه است.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از  ایرنا، سیاست های ۲۴ گانه اقتصادی مقاومتی با هدف تأمین رشد پویا و بهبود شاخص‌های مقاومت اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز بیست‌ساله، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با رویکردی جهادی، فرصت ساز، مولد، درون ‌زا و پیشرو توسط ابلاغ شد.
در همین راستا با توجه به تاکیدات رهبر انقلاب دولت تدبیر و امید محور فعالیت و سیاست های خود را تحقق و تثبیت سیاست های اقتصاد مقاومتی قرار داد و تحولات بزرگی در اقتصاد کشور رقم خورد و ثمرات آن را می توان به وضوح دراستان مرکزی شاهد بود.

از ابتدای سال ۹۵ تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی به عنوان رویکردی اثر بخش در صدر برنامه های استان مرکزی قرار گرفت و به منظور احیا و حفظ پویایی صنایع استان، رفع مشکلات واحدهای تولیدی، تکمیل طرح های اقتصادی نیم تمام و توسعه کسب و کار و اشتغالزایی تصمیمات موثری تصویب شد.
استاندار مرکزی گفت: از ابتدای سال ۹۵ استان مرکزی به منظور تحقق اهدافی همچون افزایش توان زیرساخت های تولید، توسعه شهرک ها و نواحی صنعتی، کمک به توسعه گردشگری و حفظ میراث فرهنگی، کمک به گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی، کمک به کاهش فقر و تسهیل در افزایش اشتغال و توان تولید در بخش کشاورزی ۴۳ نشست اقتصاد مقاومتی در استان مرکزی برگزار شده است.

محمود زمانی قمی افزود: بازدید اعضای ستاد اقتصاد مقاومتی از بنگاه های مهم اقتصادی استان مرکزی به ویژه واحدهای بزرگ صنعتی و بررسی مسائل و تنگناهای آنها و اتخاذ تصمیمات لازم در این خصوص از اقدامات موثر در راستای سیاست های اقتصادی مقاومتی بوده است که در این راستا از ۲۱ بنگاه اقتصادی بازدید و مشکلات کارخانجات بزرگ به صورت ویژه در دو نشست با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت مورد رسیدگی قرار گرفت.

وی تصریح کرد: در کنار رسیدگی به مشکلات صنایع بخش دولتی مباحث مرتبط با سرمایه گذاری های مهم و تاثیر گذار بخش خصوصی مورد توجه قرار گرفت که پیگیری های مستمر منجر به انجام طرح هایی همچون مجتمع پتروشیمی خمین، طرح تولید الیاف شیشه، طرح انتقال آندسازی شرکت آلومینیوم ایران، نیروگاه هزار و ۲۰۰ مگاواتی ساوه با سرمایه گذاری خارجی، ۱۲ واحد نیروگاه خورشیدی و یک واحد نیروگاه بادی، پالایشگاه پلاسمای خون زرندیه ، سایپا خمین شد.

زمانی قمی عنوان کرد: علاوه بر رسیدگی به وضعیت صنایع بزرگ در استان مرکزی پیگیری مشکلات واحدهای کوچک و متوسط استان در قالب کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید نیز مورد توجه قرار گرفت به طوری که به منظور بررسی چالش های موجود مسائل ۴۰۰ واحد صنعتی مورد واکاوی قرار گرفت.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی اظهار کرد: به منظور احیا و حفظ صنایع کوچک و متوسط در استان مرکزی و رشد تولید و اشتغال، هزار و ۶۶ واحد تولیدی از تسهیلات رونق تولید بهره مند شدند و درمجموع بیش از هفت هزار و ۱۶۸ میلیارد ریال تسهیلات به این واحدها پرداخت شد که این اقدام تاثیر اثربخشی در اشتغالزایی و حفظ اشتغال موجود در استان داشته است.

ظفر افشون بیان کرد: با توجه به اقدامات کارگروه تسهیل موانع تولید و همچنین پرداخت تسهیلات تعداد ۵۸ واحد صنعتی و کشاورزی تعطیل مجدد به چرخه تولید بازگشتند و تعداد ۲۱۲ واحد نیز با افزایش ظرفیت تولید روبرو شدند که از این رهگذر بیش از ۸۰۰ فرصت شغلی جدید ایجاد شد.

وی افزود: براساس اطلاعات مرکز آمار ایران نرخ بیکاری استان مرکزی در پایان سال ۹۵ به هفت و سه دهم درصد کاهش یافت که از این حیث استان مرکزی دارای پایین ترین نرخ بیکاری در کشور اعلام شد و تحقق این مهم نتیجه راهبردهای عملی در قالب تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی بوده است.

افشون بیان کرد: با تلاش های صورت گرفته استان مرکزی جایگاه دوم کشور را در بحث مساعد بودن فضای کسب و کار را از طریق مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی کسب کرده است که این امر نوید بخش توسعه اقتصاد در سال های آتی است.

وی اضافه کرد: بسیاری از کشورها دستیابی به رشد و توسعه پایدار از طریق توسعه کسب و کارهای خرد و کوچک خانگی و روستایی را جز اهداف و سیاست های اقتصادی خود قرار داده اند و استان مرکزی با بهره گیری از این تجارت در سیاست های راهبردی خود در روستاها ۶ جلسه ستاد راهبردی اقتصادی مقاومتی را در روستاهای هدف تشکیل داد که با بهره گیری از ظرفیت ها و قابلیت های موجود در روستاها و حل مسائل و مشکلات پیش روی آنها علاوه بر ایجاد چهار ناحیه صنعتی، یک شهرک صنایع دستی و ۲ مجتمع گلخانه ای باعث افزایش سهم روستاها در ارزش افزوده و تضمین کننده اشتغال پایدار و تولید سود آور برای روستاییان شده است.

معاون اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی با اشاره به واگذاری ۱۰۷ پروژه نیمه تمام عمرانی جهت تامین مالی پایدار به روش های مختلف قانونی به بخش خصوصی، بیان کرد: با اقدامات صورت گرفته از سوی مسئولان ارشد استان فعالیت ۲۲۱ طرح سرمایه گذاری با رقم سرمایه گذاری هزار و ۹۶۹ میلیارد تومان و اشتغال ۹ هزار و ۱۳۰ نفر آغازکه در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی طرح های حاصل شده است.

وی تاکید کرد: استان مرکزی نهایت تلاش برای بهره گیری از فضای پسابرجام جهت جذب سرمایه گذاری خارجی به کار گرفته است به طوری که چهار طرح سرمایه گذاری خارجی در هیات سرمایه گذاری ایران به مبلغ ۳۵۰ میلیون دلار به تصویب رسید که نسبت به سال گذشته ۲۳۰ درصد رشد را نشان می دهد.

افشون عنوان کرد: علاوه بر رسیدگی به وضعیت صنایع داخلی صادرات نیز مورد توجه قرار گرفت و درهمین راستا بررسی و پایش وضعیت تجارت خارجی استان و مسائل و مشکلات مرتبط با امر صادرات غیرنفتی با هدف تحقق اهداف صادراتی استان و اتخاذ تمهیدات لازم جهت افزایش کمی و کیفی خدمات دستگاه های اجرایی مرتبط از جمله گمرگ، سازمان صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی به صورت جدی مورد تاکید قرار گرفته است.

مدیرکل گمرکات استان مرکزی گفت: با بررسی وضعیت تجارت خارجی و تلاش در جهت توسعه صادرات غیر نفتی در استان مرکزی در سال گذشته ۶۶۷ میلیون دلار صادرات غیرنفتی از گمرکات استان مرکزی و ۸۳ میلیون دلار از سایر گمرکات کشور صادر شده است که ۲۹ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال ۹۴ را نشان می دهد.

مهدی میراشرفی افزود: متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی استان ۷۵۲ دلار است در صورتی که متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی کشور ۳۴۴ دلاراست و این موضوع بیانگر صادرات کالای های با ارزش افزوده بالا در استان است.

وی تصریح کرد: براساس آمار گمرکات، واردات استان در سال گذشته ۲۹۱ میلیون دلار بوده است که البته بخش عمده واردات شامل مواد اولیه، ماشین آلات و و تجهیزات مورد نیاز صنایع است.
میراشرفی اظهار کرد: تراز تجاری استان در طول سال ۹۵، معادل ۴۵۹ میلیون دلار ثبت شده و قیمت متوسط واردات استان ۲ هزار و ۱۰۰ دلار است.

رئیس جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز گفت: افزایش ظرفیت جذب مواد خام کشاورزی در صنایع فرآوری محصولات کشاورزی استان به میزان یک و هشت دهم میلیون تن که نسبت به سال ۹۴ معادل ۲۰ درصد رشد داشته است.

علی بابایی ادامه داد: افزایش تولید گندم درسال ۹۵ ، ۴۵۰ تن تثبت شده که نسبت به سال گذشته ۳۸ درصد رشد نشان می دهد.

وی نوسازی ناوگان و توسعه مکانیزاسیون کشاورزی (انواع کمباین و تراکتور) به تعداد هزار و ۱۲۰ دستگاه را از اقدامات موثر در توسعه بخش کشاورزی در استان مرکزی عنوان کرد.

تاکیدهای مقام معظم رهبری بر اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی نسخه شفابخشی است که می تواند اقتصاد ایران را به اقتصادی پویا و تاثیرگذار در منطقه و حتی جهان بدل کند و دولت تدبیر و امید در طول سه سال اخیر اهتمام بسیاری در این راستا به کار گرفته است که امروز مصادیق آن را می توان در استان مرکزی شاهد بود.

استان مرکزی در ارزیابی عملکرد ستاد اقتصاد مقاومتی کشور توسط سازمان برنامه و بودجه رتبه دوم را کسب کرده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی