رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

  • دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 - 14:27
  • کد خبر : 20871
  • مصاحبه
  • چاپ خبر : هیئت مدیره گرماسازان: عدم اعتماد ها رونق تولید را مختل می کند
تولید
مصاحبه اختصاصی ویکی پی جی با مهندس رحیم باقر اوغلی؛

هیئت مدیره گرماسازان: عدم اعتماد ها رونق تولید را مختل می کند

شركت هاى تاسيساتى به دنبال فرصتى هستند تا بتوانند جديدترين دستاوردهای خود را در معرض ديد عموم قرار داده و توان خود را به ديگران نشان دهند، اين بار اين فرصت در شهر تبریز براى اين شركت ها فراهم شده است تا در محيطى تخصصى به رقابت بپردازند.

شركت هاى تاسيساتى به دنبال فرصتى هستند تا بتوانند جديدترين دستاوردهای خود را در معرض ديد عموم قرار داده و توان خود را به ديگران نشان دهند، اين بار اين فرصت در شهر تبریز براى اين شركت ها فراهم شده است تا در محيطى تخصصى به رقابت بپردازند.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی ، نمايشگاه بین المللی حرارتی، برودتی و سيستمهای تهويه تبریز كه امسال بیستمین دوره آن در اردیبهشت ماه برگزار شد ميزبان شركت هاى فعال در صنعت تاسيسات گرمايشى، سرمايشى و تهويه مطبوع بود.

این نمایشگاه فرصت مناسبی بود تا پای صحبت فعالان این صنعت بنشینیم و مشکلات و دغدغه های آنها را بشنویم.

در این راستا مصاحبه ای با آقای مهندس رحیم باقر اوغلی جزو هیئت مدیره شرکت صنعتی گرماسازان ، انجام داده ایم.

 

لطفا در مورد شرکت و محصولاتتان بفرمایید.

شرکت صنعتی گرماسازان از شرکت های فعال در تاسیسات گرمایشی است که از سال ۱۳۹۰ در تولید رادیاتور های گرمایشی در شهر تبریز فعال است و انواع رادیاتور های گرمایشی را تولید می کند که به تازگی رادیاتور جدیدی با سیستم کاری متفاوت به محصولاتش اضافه خواهد کرد.

شرکت های رادیاتور ساز معمولا محصولاتشان را به صورت تکراری و بدون تغییر تولید می کنند ولی شرکت ما امسال نسل جدیدی از رادیاتور های گرمایشی را تولید خواهد کرد نمونه آزمایشی این نوع رادیاتور را ساخته ایم که به زودی به صورت انبوه وارد بازار خواهیم کرد.

 

وضع بازارتان چگونه است؟

شرکت بزرگ محصول استاندارد به بازار عرضه می کند و به خاطر هزینه بر بودن استاندارد ، هزینه های این شرکت هم بالاست و این شرکت بزرگ با توجه به هزینه هایش محصولات را قیمت گذاری کرده و وارد بازار می کنند ولی برخی از شرکت های خرده پا محصولاتی با استاندارد های ضعیف تولید می کنند و به خاطر دوام آوردن در وضع کنونی با قیمتی پایین تر وارد بازار می کنند، که علیرغم ایجاد کردن یک رقابت ناسالم، باعث می شوند برخی خریداران از این رقابت ناسالم استفاده کرده و باعث خراب تر شدن وضع بازار  شوند.

 

یک تولید کننده مثل شما، با چه معضلاتی روبرو است؟

تا وقتی کسی وارد بازار تولید نشود نمی تواند از مشکلات واقعی تولید در ایران، چه از لحاظ کارگری و چه از لحاظ دیگر جوانب تولید آگاهی پیدا کرده و آنها را درک کند.

اگر وارد بازار تولید شوید خواهید دید که ما نماینده های فروشی داریم که شاید سودشان از تولید کننده هم بیشتر است.

 

به منظور تحقق شعار تولید و اشتغال چه کرده اید؟

با تولید گفتن، تولید رواج نمی یابد!

ما باید در ابتدا معضلات تولید را شناسایی و کارشناسی بکنیم، سپس برای از بردن آن تلاش کنیم. خب این معضلات کدامند؟

انواع و اقسام مشکلات و معضلات پیش روی تولید کننده است. که بایستی موشکافی شوند، کارخانه ام ۵۰ الی ۶۰ نفر بود که امسال آن را به ۳۰ نفر تقلیل داده ام. چرا این اتفاق افتاده است؟

قیمت محصولات ما همان قیمت سال گذشته و حتی کمتر از آن مقدار است، در حالی که در مقایسه با سال گذشته، ۱۵ درصد حقوق کارگر افزایش داشته ، ۲۰ درصد قیمت مواد اولیه افزایش یافته و هزینه های مازادی دیگر که بر ما تحمیل می شود.

ولی با این حال ما نمی توانیم قیمت خود را تغییر دهیم و در بازار فقط این جمله را می شنویم که تولید کننده ای به فلان قیمت، که قیمت بسیار پایینی است می فروشد.

معضلات تولید خیلی زیاد است. باید دست اندرکاران و کسانی که تخصصش را دارند مهندسی کنند ، چرا کارخانجات یکی پس از دیگری بسته می شوند؟

امیدواریم یک برنامه جدید، راهکار جدید از طرف دولت، بیمه، ارگان های مالیات و دیگر سازمان های مرتبط با تولید کننده ارائه شود.

تمام عوامل به منظور حل این بحران، بایستی دست به دست هم دهند چرا که یک ارگان خاص به تنهایی توان حل این مشکلات را ندارد.

ما دیدیم کارخانجات با سابقه ۵۰، ۶۰ سال، تعطیل کردند، ما باید علت یابی تخصصی نسبت به این اقدام داشته باشیم، کارگران زیادی در آن کارخانه ها کار می کرده اند که بیکار شده اند.

 

به نظر شما روالی که در حال حاضر صنعت کشور طی می کند به کجا خواهد رسید؟

با این روالی که پیش گرفته شده است، تولید روز به روز بدتر می شود، اعتماد ها سلب شده است و روز به روز اعتماد ها در معاملات تولیدی سلب تر می شود که مسلما رونق تولید را دچار مشکل خواهد کرد، در حال حاضر تمام معاملات با چک انجام می شود و این در حالی است که اکثر چک های ما برگشت می خورند.

 

برای حل این مشکل پیشنهادی دارید؟

به نظر من سیستم صدور چک بایستی اصلاح شود، تا اقتصاد کشور رونق گیرد.

بنده خود یک راهکاری برای حل مشکل چک به یکی از بانک ها ارائه کردم.

بنده پیشنهاد کردم، چک ها را در سه دسته و سه رنگ به مردم بدهند مثلا در ۳ رنگ سفید، قرمز و سبز و برای هر برگ چک، با توجه به زمینه فعالیت صاحب چک  سقف مبلغ در نظر بگیرند.

برای مثال برگ سفید را به قشر درآمد ضعیف مثل کارمندان بدهند ( البته سوء تفاهم نشود) و سقف ۵۰ هزار تومان را برای این نوع چک ها در نظر بگیرند، با این کار معامله با این شخص در حدود مبالغ مشخص خواهد بود چرا که دارنده چک سفید کل اختلاصی که می تواند داشته باشد در این ۵۰ برگ دو میلیون و پانصد هزار تومان است.

بانک هم می تواند با ضمانت هایی که از صاحب چک می گیرد خرید برای فروشنده را راحت تر و با ضمانت تر کند.

به همین صورت برگ دیگر می تواند در دست اسناف و فروشنده ها باشد و با سقف ۵۰۰ هزار تومان، و دسته چک دیگر به کارخانه داران داده شود و سقف مبلغی در حدود ۵ میلیون تومان برای آن در نظر گرفته شود.

با این کار فروشنده با توجه به نوع چک که در ازای فروش محصول به آن داده می شود، می تواند از بازپرداخت هزینه جنس فروخته شده مطمئن شود و در این صورت است که این چک برای من پول می شود.

تولید کننده نیاز دارد که از بازگشت هزینه جنس فروخته شده مطمئن شود، نباید جنس را با چک بفروشد و استرس این را داشته باشد که پول جنس فروخته شده بازگردد.

البته این پیشنهادی بود که به ذهن بنده می رسید و اقتصاد دانان پیشنهادات عملی تر و دقیق تری می توانند ارائه دهند.

 

در ذهن یک مدیر تولیدی چه “کاش هایی” وجود دارد؟

امسال حق بیمه کارگران طبق ماده ۸۰ تامین اجتماعی برداشته شده است و تولید کننده بایستی در ازای هر کارگر، در حدود ۵۰، ۶۰ تومان اضافه تر حق بیمه پرداخت کند.

کاش اداره جات مشکلات تولید را می دانستند و درک می کردند و تصمیمات کارشناسی تری می گرفتند.

درد دل یک تولید کننده خیلی زیاد است و مدیران دولتی می دانند مشکلات ما چیست، ولی مهم این است که راهکارهایشان عملی باشد.

ای کاش ها زیاد است ولی کاش مسئولین به داد تولید کننده هایی که سالیان طولانی در این کشور با زحمت تولید کرده اند برسند.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی