رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 17 April

  • دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 - 17:09
  • کد خبر : 20918
  • مصاحبه
  • چاپ خبر : مدیر فروش شرکت دمافین: کاش ما با همه دولت های دنیا ارتباط داشتیم
ایر کولر
مصاحبه اختصاصی ویکی پی جی با مهندس حمید ترشیزی؛

مدیر فروش شرکت دمافین: کاش ما با همه دولت های دنیا ارتباط داشتیم

شرکت های صنعتی نفتی کشور سهم بزرگی در پیشرفت این صنعت دارند ولی این شرکت ها با مشکلات و دغدغه های بسیاری درگیر هستند که به منظور آشنا شدن با وضعیت آنها به سراغشان رفتیم تا حرف هایشان را بشنویم.

شرکت های صنعتی نفتی کشور سهم بزرگی در پیشرفت این صنعت دارند ولی این شرکت ها با مشکلات و دغدغه های بسیاری درگیر هستند که به منظور آشنا شدن با وضعیت آنها به سراغشان رفتیم تا حرف هایشان را بشنویم.

در این راستا مصاحبه ای با آقای مهندس حمید ترشیزی، مدیر فروش شرکت مهندسی و فن آوری حرارتی دمافین ، انجام داده ایم.

 

لطفا شرکت خود را معرفی کنید.

شرکت مهندسی و فن آوری حرارتی دمافین در سال ۱۳۷۲ به عنوان طرح توسعه شرکت رادیاتور ایران در زمینه طراحی و ساخت ایر کولر ، توسط شرکت ایدرو ( سازمان گسترش صنایع ) تاسیس شد که در همان سال با شرکتی فرانسوی به اسم GABT در زمینه طراحی و ساخت، قرار داد تکنولوژیکی انعقاد کرد.

ما ۱۳ سال تحت لایسنس این شرکت فرانسوی فعالیت کردیم که به دلیل ارزش افزوده ای که این نوع همکاری داشت و به دلیل کسب تجارب بسیار توسط شرکت، تولید تحت لایسنس قطع شد و در حال حاضر همکاری ما با این کشور فرانسوی بیشتر به صورت همکاری های تکنولوژیک است.

ما در بیش از ۱۱۰ پروژه ملی همکاری داشتیم و اولین شرکتی هستیم که بحث طراحی را در ایران وارد کرد و می توان گفت برترین شرکتی هستیم که در سطح خاورمیانه طراحی ایر کولر را انجام می دهیم.

 

شرکت شما چه نقشی در تحقق شعار تولید و اشتغال داشته است؟

محل استفاده محصولات ما در پالایشگاه ها، نیروگاه ها، صنایع گاز و پتروشیمی به عنوان یک تجهیز زیر ساختی است یعنی  این که اگر طرح توسعه پالایشگاهی وجود داشته باشد تجهیز ما مورد استفاده خواهد بود، یا این که خطوط انتقال گاز فعال باشد ما قرار داد خواهیم داشت و با توجه به این که صفر تا صد تولید ما در ایران انجام می شود، در صورت داشتن قرارداد توان جوانان کشورمان مورد نیاز ما خواهد بود.

اشتغال به توان قراردادها و گردش مالی وابسته است.

در شرایطی که قراردادی برای انعقاد وجود ندارد در آن صورت شرکت مجبور است قدری خود را جمع و جور کند و به ناچار تقلیل نیرو خواهد داشت.

ولی شرکت ما هیچ وقت این کار را انجام نداد، کما این که ما استخدام هم نداریم و دوستان معدودی که خودشان به اختیار ما را ترک کردند ما همچنان جایگزینی برای آنها نیاورده ایم.

می توان گفت، کار نیست که شرکت بخواهد خود را توسعه دهد.

در زمان آقای خاتمی اضافه کاری های بسیاری هم وجود داشت که در حال حاضر کنسل شده است.

 

استقبال مشتری بیشتر از شماست یا نمونه های خارجی؟

در زمینه ایر کولر هم ما و هم شرکت های دیگر توانمندی های خوبی داریم و در مناقصاتی که به صورت بین المللی برگزار می شود ، در کنار شرکت های دیگر به صورت کاملا مساوی در حال رقابت بودیم و می توان گفت اعتماد خوبی به ما دارند.

در زمان تحریم نتوانستیم مواد اولیه مرغوب را وارد کنیم، یک کارخانه خوب اگر ورودی خوبی نداشته باشد خروجی مناسبی هم نخواهد داشت، ما در دوران تحریم مجبور بودیم لوله و ورق های مورد نیازمان را از کشور چین وارد کنیم و در آن صورت محصول کیفیت مناسبی نداشت.

بنده در خاطر دارم که زمان آقای خاتمی تمامی مواد اولیه مورد نیاز خودمان را از اروپای غربی وارد می کردیم.

مواد اولیه با کیفیت وارد می کردیم و محصولات تولیدی امان ماندگار بود.

قدرت رقابت پذیری منوط به مواد اولیه است.

از دو سال پیش هم که شرکت های خارجی دوباره بازگشته اند و باب تعامل وجود دارد، ما اصولا محصولاتمان را با دو نوع قیمت یکی با مواد اولیه چینی و یکی با مواد اولیه مرغوب اروپایی عرضه می کنیم.

کیفیت دلیل اصلی استقبال مشتری از ماست.

 

فاصله تکنولوژی بین شما و شرکت های خارجی چقدر است؟

در این صنعت ما به روز هستیم و فاصله زیادی با تکنولوژی روز دنیا نداریم. به نظر من صنایعی مثل خودرو هم به دلیل عدم پویایی خودشان است که از تکنولوژی روز فاصله دارند.

ولی در صنعت ایر کولر هم ما و هم دیگر شرکت ها به روز هستیم.

 

انتظاری از دولت دارید؟

به خاطر دارم در پروژه ای در ایران،  یک شرکت کره ای با پشتوانه حمایت دولت خودش می توانست قیمت هایی را ارائه کند که قابل رقابت با تمامی شرکت های ایرانی بود ، در ایران نیز اگر دولت حمایت کند ما می توانیم در پروژه های خارج از کشور فعال تر باشیم.

 

 

چه “کاش هایی” در ذهن شما به عنوان یک تولید کننده تجهیزات صنعت نفت وجود دارد؟

کاش ما با همه دولت های دنیا ارتباط داشتیم

کاش می توانستیم روابط دوستانه با آنها داشته باشیم

کاش می توانستیم خودمان را به عنوان یک ملت صلح جو به همه بشناسانیم

و این که کاش راستی و درستی بین مردم ایران بیشتر بشود و می توانستیم به همدیگر اعتماد کنیم

ما اگر با دنیا ارتباط برقرار کنیم مسلما پیشرفت کرده و برای خودمان در سطح بین الملل اعتبار کسب خواهیم کرد و به واسطه همین اعتبار کسب و کارمان رونق می گیرد و می توانیم دست جوانهایمان را بگیریم

 

 

 

ایر کولر

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی