رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹
  • الخميس ۱۴ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 28 January

جذب 39 درصدی فولاد صادراتی ایران توسط تایلند، امارات و تایوان

در سال گذشته امارات، تایلند و تایوان اصلی ترین بازارهای صادراتی برای محصولات فولادی ایران بودند. این کشورها ۳۹درصد از کل فولاد صادراتی ایران را جذب می کردند.

در سال گذشته امارات، تایلند و تایوان اصلی ترین بازارهای صادراتی برای محصولات فولادی ایران بودند. این کشورها ۳۹درصد از کل فولاد صادراتی ایران را جذب می کردند.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از  دنیای معدن، فولاد یکی از صنایع کلیدی است و علاوه بر تقاضای داخلی، صادرات‌فولاد هم اهمیت زیادی برای اقتصاد کشور دارد. طبق گزارش منتشر شده توسط اتحادیه بین المللی آهن و فولاد در سال جاری میلادی تقاضای فولاد در ایران ۴٫۹ درصد نسبت به سال قبل رشد خواهد کرد و به ۲۰٫۰۴ میلیون تن می رسد. این در حالیست که تقاضای فولاد در سال ۲۰۱۸ میلادی با ۶ درصد افزایش نسبت به سال قبل از مرز ۲۱٫۵۵ میلیون تن خواهد گذشت.

اما در این سالها نرخ رشد تولید بیش از نرخ رشد تقاضا خواهد بود و به همین دلیل نیاز به شناسایی بازارهایی برای صادرات محصولات فولادی ضروری است.

در سال گذشته میلادی ایران ۳٫۷۴ میلیون تن فراورده های فولادی نیمه اماده و ۱٫۷۹ میلیون تن فولاد‌اماده به بازار جهانی صادر کرد که در قایسه با سال ۲۰۱۵ میلادی به ترتیب ۱۰۸ درصد و ۱۶ درصد رشد داشت.حال سوال اصلی اینجاست که کدام کشورها بیشترین حجم از فولاد تولیدی ایران را وارد کردند و کدام کشورها بالاترین پتانسیل برای جذب بیشترین سهم از فولاد صادراتی ایران را دارند؟

بزرگترین بازارهای صادراتی فولادایران کدام کشورها هستند

طبق گزارش های رسمی ایران در سال گذشته امارات متحده عربی، تایوان و تایلند از بزرگترین واردکنندگان‌فولاد و فراورده های فولادی ایران بودند. در این سال تایلند ۱۶ درصد از مجموع فولاد صارداتی ایران را جذب کرد در حالیکه سهم امارات برابر با ۱۲ درصد و سهم تایوان برابر با ۱۱ درصد از کل صادرات فولاد و فراورده های فولادی بود.

در سال گذشته ایران به ۳۷ کشور دنیا فولاد صادر کرده است ولی سه کشور تایوان و امارات و تایلند در مجموع ۳۹ درصد از کل صاردات ایران را جذب کرده اند و به همین دلیل است که وضعیت اقتصادی این کشورها و میزان تقاضا در این کشورها تاثیر زیادی روی درآمد صادراتی ایران دارد.

در شرایطی که ایران در صدد توسعه صنعت فولاد خود است، نیاز زیادی به توسعه بازارهای بین المللی دارد و قوانین مرتبط با صنعت فولاد ساز ایرانی باید متناسب با استانداردهای جهانی وضع کند. حضور بیش ازحد دولت و منابع مالی دولتی در صنعت فولاد سازی باعث می شود تا قدرت رقابت محصولات این صنعت در بازارهای جهانی افزایش یابد و فضای آزاد تجاری و فضای باز رقابتی در عرصه بین المللی از بین برود.

به همین دلیل سیاست گذاری دولتی باید به گونه ای باشد که موانع تجاری و اقتصادی را به همراه نیاورد.موانعی از قبیل وضع تعرفه های تجاری و تعرفه های وارداتی که در سال های اخیر امریکا علیه محصولات چینی وضع کرد و در مورد وضع این تعرفه ها علیه محصولات صادراتی ایران به اتحادیه اروپا هم مطالبی بیان شده بود ولی در نهایت تصمیم بر این شد که فعلا این سیاست برای محصولات ایران اجرا نشود.

افزایش تولید فولاد چگونه میسر است

برای اینکه ایران بتواند ظرفیت تولید‌فولاد را افزایش دهد نیاز به سنگ آهن بیشتر و حمایت های دولتی و جذب سرمایه های خارجی دارد. آمار نشان می دهد طی ۴ سال گذشته تولید کنسانتره سنگ آهن در ایران ۵۴ درصد رشد کرد و به ۴۴٫۳۵ میلیون تن رسید این در حالیست که نرخ رشد تولید فولاد در این ۴ سال برابر با ۳۰ دردص بوده است و ایران ۳۱٫۳۶ میلیون تن فولاد در سال تولیدی گذشته وارد بازار کرد.

با توجه به این آمار می توان گفت که ایران از ۷۱ درصد ظرفیت تولید خود استفاده کرده است که پایین تر از سال قبل است. در بازه چهار ساله مورد بررسی ظرفیت تولید پلت در ایران با ۴۵ درصد افزایش به ۳۲ میلیون تن رسید. در حالی که حجم تولید با ۲۳ درصد افزایش در سطح ۲۵٫۶۲ میلیون تن ثابت شد. در سال گذشته ایران از ۸۰ درصد ظرفیت تولید پلت استفاده کرده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی