رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹
  • الثلاثاء ۵ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 19 January

  • یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 - 13:23
  • کد خبر : 20733
  • مصاحبه
  • چاپ خبر : تنها انتظار ما از دولت، مدیریت تخصصی است
مصاحبه اختصاصی با مدیر تولید گروه صنعتی مهر اصل؛

تنها انتظار ما از دولت، مدیریت تخصصی است

شركت هاى تاسيساتى به دنبال فرصتى هستند تا بتوانند جديدترين دستاوردهای خود را در معرض ديد عموم قرار داده و توان خود را به ديگران نشان دهند، اين بار اين فرصت در شهر تبریز براى اين شركت ها فراهم شده است تا در محيطى تخصصى به رقابت بپردازند.

شركت هاى تاسيساتى به دنبال فرصتى هستند تا بتوانند جديدترين دستاوردهای خود را در معرض ديد عموم قرار داده و توان خود را به ديگران نشان دهند، اين بار اين فرصت در شهر تبریز براى اين شركت ها فراهم شده است تا در محيطى تخصصى به رقابت بپردازند.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی ، نمايشگاه بین المللی حرارتی، برودتی و سيستمهای تهويه تبریز كه امسال بیستمین دوره آن در اردیبهشت ماه برگزار شد ميزبان شركت هاى فعال در صنعت تاسيسات گرمايشى، سرمايشى ، تهويه مطبوع، لوله و اتصالات و شيرآلات ساختمانى بود.

این نمایشگاه فرصت مناسبی بود تا پای صحبت فعالان این صنعت بنشینیم و مشکلات و دغدغه های آنها را بشنویم.

در این راستا مصاحبه ای با آقای مهندس امید فخیم، مدیر تولید گروه صنعتی مهر اصل ، انجام داده ایم.

 

لطفا شرکت خود را معرفی کنید.

کارخانجات تولیدی مهر اصل ۵۷ سال است که در حوزه تاسیسات سرمایشی، برودتی و تولید انواع تجهیزات تهویه مطبوع فعال است. این شرکت متشکل از ۱۵ کارخانه است که به صورت مستقیم برای ۱۲۸۶ نفر  و به طور غیر مستقیم برای  ۴۷۰۰ الی ۴۸۰۰ نفر شغل ایجاد کرده است.

این شرکت کلیه تجهیزات مربوط به تجهیزات تهویه و تبرید را تولید کرده، و برخی از آن را به بازار داخل اختصاص داده و بخشی از آن را صادر می کند.

 

با توجه به قرار گرفتن در سال تولید و اشتغال، شرکت شما چه برنامه هایی برای تحقق این شعار دارد؟

طبق سیاستی که آقای مهندس مقیمی مدیر عامل گروه صنعتی مهر است دارند، چیزی به عنوان اخراج و تقلیل نیرو در این شرکت وجود ندارد.

همانطور که اشاره کردم این شرکت به صورت مستقیم برای ۱۲۸۶ نفر  و به طور غیر مستقیم برای  ۴۷۰۰ الی ۴۸۰۰ نفر شغل ایجاد کرده است و در تلاش است این رقم را روز به روز افزایش دهد.

از ۸ سال پیش وضع بازار تاسیسات از رونق افتاده و بر تمام تولید کننده ها اثر گذاشته است ولی برنامه ریزی های مدیران این مجموعه مخصوصا آقای مهندس مقیمی، باعث شده است که ما در شرایط بازار فعلی هیچ تقلیل نیرویی نداشته باشیم . شرایط فعلی نیازمند مدیریت قوی بوده و مدیران ما را به چالش کشیده است ولی باعث نشده است که به تقلیل نیرو حتی فکر بکنیم.

 

 

چالش ها و مشکلاتی که شما در تولید با آن مواجه هستید را برشمرید.

طبعا اصلی ترین و مهمترین مشکل یک تولید کننده، نقدینگی آن است، چرخه نقدینگی حال حاضر بر تولید کننده هایمان فشار زیادی را وارد می کند، که باعث می شود، دولت راهکاری تخصصی برای حل هر تولید کننده ارائه کند.

مشکلات یک تولید کننده تاسیساتی متفاوت تر از مشکلات یک تولید کننده مواد غذایی است که دولت بایستی به صورت تخصصی به مشکلات هر تولید کننده بپردازد

یکی دیگر از اصلی ترین چالش های ما، مشکل تبادل با دنیا بود و ما در برگشت سرمایه تجهیزات صادراتی با مشکل روبرو بودیم که با وارد کردن تجهیزات اولیه مرغوب در ازای محصولات صادراتی توانستیم به صادرات خود ادامه دهیم.

 

 

از شرایط فعلی راضی هستید.

ما هیچ وقت راضی نیستیم، چرا که روز رضایت ما، روز شکست ماست، ما همیشه نگاهمان رو به جلو بوده ولی راضی نیستیم، علیرغم این که همیشه شاکریم، ولی راضی نیستیم.

تولید کننده بایستی همواره در حال حرکت رو به جلو باشد، هر روز فعال تر برای تولید گام بردارد و هر روز به فکر گسترش کار خود در تمامی ابعاد آن مخصوصا ایجاد اشتغال باشد این رسالت اصلی یک تولید کننده است، که آقای مهندس مقیمی، مدیر کارخانه بارها بر آن تاکید کرده اند.

 

آقای مهندس می توانید مقایسه ای بین سطح تکنولوژی تاسیساتی کشورمان با محصولات وارداتی داشته باشید؟

اصلا شک نکنید، چه از لحاظ سطح تکنولوژی، چه از لحاظ خدمات پس از فروش و چه از لحاظ قیمت محصولات، ما قابل رقابت با محصولات خارجی بوده و چه بسا در برخی موارد جلو تر از محصولات مشابه خارجی هستیم.

با این حال ما هیچ وقت راضی نشدیم که از ورود کالاهای خارجی جلوگیری کنیم، در برخی مواقع این امکان برای ما فراهم بوده است ولی ما این کار را نکردیم.

چرا که جلوگیری از واردات رقابت را از بین می برد و ضرر آن به مردم است.

 

 

چه انتظاری از دولت دارید؟

ما فقط از دولت انتظار داریم که به هر تولید کننده، متناسب با تخصص اش مدیریت تخصصی بدهد.

اگر دولت بتواند به طور مثال در تامین تجهیزات، تولید کننده را کمک بکند ، تولید کننده با توجه به تجریبات خود که در این کشور، با زحمات خود بدست آورده، می تواند کار خود را در پیش گیرد و به حرکت رو به جلو ادامه دهد.

دولت باید حمایت کند، نه این که برخی مسائل را دیکته کند و تولید کننده ها را مجبور به طبعیت از فرمول خاصی کند، که در این صورت کاری پیش نمی رود.

 

 

تعامل شما با دانشگاه به چه صورت است؟

ما همواره با دانشگاه در تعامل هستیم، می توان گفت ما به طور متوسط هر هفته بازدیدهایی از طرف دانشگاه های مختلف از کارخانجات خود داریم و درب کارخانجات ما همواره به روی تعامل با دانشگاه ها باز است.

ما در بخش تحقیق و توسعه مجموعه عظمی داریم که قریب به ۶۰ نفر در آن فعال هستند که به اطلاعات به روز دنیا دسترسی دارند و به صورت تخصصی و با توجه به شرایط خاص پروژه ها و تجهیزات، در به روز کردن تجهیزات می کوشند.

آزمایشگاه های مختلفی را در کارخان هایمان به منظور تست تجهیزاتمان قرار داده ایم که  همواره قبل از تولید انبوه یک محصول، تمامی استاندارد های لازم در این آزمایشگاه ها مورد بررسی قرار می گیرد.

درب های ما همواره به روی دانشگاه هایمان باز است ولی این دانشگاه است که استقبالی از تعامل نمی کند. به نظر من، قسمت تحقیق و توسعه داخل شرکت های تولیدی از دانشگاه هایمان پیشرو تر است.

ما گاها خود بسته های آموزشی برای استفاده دانشگاهیان تولیدکرده و به آنها داده ایم تا در آموزش هایشان از آن استفاده کنند.

ما هر نوع آمادگی تعامل با دانشگاه ها داریم ولی دانشگاه ها پیش قدم نمی شوند، دلیل اصلی این فاصله را به یقین نمی دانم ولی به نظر من متد ها و سیاستهای تحصیل و روش های تدریس که در ایران ارائه می شود باعث می شود که دانشگاه ها نتوانند ارتباطی را با شرکت های صنعتی برقرار کنند.

به نظر من روش دانشگاه روش تنبلانه است.

ما اتاق های کنفرانس های مخصوصی به منظور ارتباط و تعامل داریم ولی استقبال نمی شود.

 

چه “کاش” هایی در ذهن شما به عنوان یک تولید کننده وجود دارد؟

من ۱۵ سال است در این مجموعه ام و به خاطر تاثیر پذیری زیادی که از طرز فکر مدیریت این مجموعه داشته ام، می توانم بگویم که چیزی به اسم حسرت در مجموعه ما وجود ندارد.

خواستن توانستن است.

ما شکست را به چشم تجربه می بینیم، ولی هیچ گاه اسمی از  “کاش” به زبان نمی آوریم.

هیچ گاه نمی توان کشوری را یافت که تولید آن عاری از مشکل باشد، هر منطقه ای مشکلات خاص به خود را دارد ولی اگر قرار باشد به کاش ها بنگریم نمی توانیم توانایی هایمان را بروز دهیم.

به هر حال شرایط تولید در کشور ما در حال حاضر همین است و آن گروهی موفق است که بتواند با این شرایط حرکت رو به جلو داشته باشد.

تفاوت انسانها و گروه ها نیز در این شرایط آشکار می شود.

 

 

 

صفحه معرفی شركت مهر اصل در پرتال صنعت تاسیسات ویکی پی جی

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی