رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۷ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 19 April

  • یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 - 17:24
  • کد خبر : 20782
  • مصاحبه
  • چاپ خبر : در حال حاضر تولید اصلا صرفه دار نیست
تولید
مصاحبه اختصاصی ویکی پی جی با رئیس هیئت مدیره شرکت اوزدمیر تبریز؛

در حال حاضر تولید اصلا صرفه دار نیست

شركت هاى تاسيساتى به دنبال فرصتى هستند تا بتوانند جديدترين دستاوردهای خود را در معرض ديد عموم قرار داده و توان خود را به ديگران نشان دهند، اين بار اين فرصت در شهر تبریز براى اين شركت ها فراهم شده است تا در محيطى تخصصى به رقابت بپردازند.

شركت هاى تاسيساتى به دنبال فرصتى هستند تا بتوانند جديدترين دستاوردهای خود را در معرض ديد عموم قرار داده و توان خود را به ديگران نشان دهند، اين بار اين فرصت در شهر تبریز براى اين شركت ها فراهم شده است تا در محيطى تخصصى به رقابت بپردازند.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی ، نمايشگاه بین المللی حرارتی، برودتی و سيستمهای تهويه تبریز كه امسال بیستمین دوره آن در اردیبهشت ماه برگزار شد ميزبان شركت هاى فعال در صنعت تاسيسات گرمايشى، سرمايشى و تهويه مطبوع بود.

این نمایشگاه فرصت مناسبی بود تا پای صحبت فعالان این صنعت بنشینیم و مشکلات و دغدغه های آنها را بشنویم.

در این راستا مصاحبه ای با آقای مهندس بهمن نصیری رئیس هیئت مدیره شرکت اوزدمیر تبریز ، انجام داده ایم.

 

لطفا شرکت خود را معرفی کنید.

شرکت اوزدمیر از شرکت های فعال در صنعت تاسیسات گرمایشی است که انواع رادیاتور پنلی،  رادیاتور فولادی سیستم حرارتی مرکزی وحوله خشك كن حمام را تولید می کند.

 

شما در تولید با چه مشکلاتی روبرو هستید؟

در ایران تولید و فروش هزینه بر است، ما در تولید به منظور تامین مواد اولیه بیشتر با کارخانه های فولاد و آلومینیوم در ارتباط هستیم، که تامین این مواد در حال حاضر از طریق بورس صورت می گیرد و به دلیل این که

تامین مواد اولیه شما با واسطه صورت می گیرد، بهای بیشتری نسبت به بهای اصلی جنس باید بپردازیم،

مشکل دیگری که ما با آن مواجه هستیم، رکودی است که در بازار مسکن وجود دارد، که به سبب آن تقاضای تجهیزات تاسیساتی نیز کاهش یافته است.

مشکلات فروش در بازار رکود ایران تولید کننده ها را به بازار صادراتی ترغیب می کند، ولی صادرات نیز مشکلات خاص به خود را دارد.

از طرفی بازار رقابت در کشور های خارجی به دلیل وجود رقبای قدرتمند بسیار سخت است ولی با حفظ کیفیت می توان این بازار ها را بدست آورد، مشکل اصلی در صادرات دریافت پول واریزی از طرف خریدار است.

در صادرات پول تجهیزات صادراتی به حساب دولت واریز می شود، که به دلیل دو نرخی بودن حساب ارزی تولید کننده ها متضرر می شوند.

در نتیجه ما تولید کننده ها مجبوریم در ازای فروش تجهیزات از آنها مواد اولیه خریداری کنیم ، که در این صورت متناسب بودن مواد اولیه، به منظور دریافت در ازای محصول مورد توجه می شود و مواد اولیه مناسبی برای دریافت در ازای هزینه فروش وجود ندارد.

 

مشکلات دیگری هم دارید؟

مشکل دیگری واحد های تولیدی وام بالای تسهیلات تولیدی است.

تولید کننده با وام ۲۸ درصد نمی تواند تولید خود را رواج دهد، تولید و فروش به سختی در بازار تاسیسات صورت می گیرد و مسلما حمایت با وام ۲۸ درصدی کارکردن را برای تولید کننده سخت تر و سخت تر می کند.

با این سود حمایت از تولید میسر نیست!

اگر دولت می خواهد که از تولید کننده ها حمایت کند بایستی نرخ بهره تسهیلات را کاهش دهد، و یا با اعطای تسهیلات مضاربه ای به تولید کننده ها کمک کند.

دولت می تواند در مورد تولید کننده ها تحقیق کند و با درک شرایط تولید کننده ها، از تولید کننده هایی که واقعا فعال هستند حمایت کند.

 

با توجه به قرار داشتن در سال تولید و اشتغال، رویکرد شرکت شما به این شعار چگونه بوده است؟

از ابتدای سال ما می توانستیم با ظرفیت کمتر کار خود را آغاز کنیم ولی با امیدی که به بهبود وضعیت داشتیم و همچنین به منظور حمایت از نیروی کاری خود تصمیم گرفتیم که تقلیل نیرو نداشته باشیم و در حال حاضر با تمام ظرفیت در حال تولید هستیم.

ولی با توجه به شرایط رکود بازار، تولید با ظرفیت قبلی فقط انبار های ما را از کالاها پر کرده است، و انباشت کالا در کارخانه به نحوی است که حتی جا برای رفت و آمد هم وجود ندارد.

در شرایط فعلی نه میتوان تعطیل کرد و نه این که به تولید ادامه داد!

ما کم و بیش با کارکنانمان انس گرفته ایم و از مشکلاتشان با خبر هستیم، کارگری از پدر و مادر خود مراقبت می کند و کارگری دیگر فرزند بیماری در خانه دارد و …..  که واقعا نمیتوان به همین راحتی آنها را اخراج کرد

 

 

بازار مصرف در سالهای اخیر چه روندی را طی کرده است؟

در حال حاضر تولید اصلا صرفه دار نیست!

رکود باعث کاهش قیمت محصولات و در نتیجه کاهش نرخ سود تولید کننده ها شده است . که این باعث فشار آمدن به تولید کننده می شود و تولید کننده مجبور است که جنس خود را به هر نحوی شده بفروشد تا چرخ کارخانه اش بگردد.

 

آیا از حمایت هایی که تا به حال از شما شده راضی هستید؟

هر راهکاری که به تولید کننده ارائه می شود انتهای آن بن بست است.

کاش بازار رونق گیرد، که در آن صورت به حمایت و وام هم  نیازی نداشته باشیم.

ولی فعلا که روند بازار ایران هر سال نزولی تر از سال گذشته است، امیدوارم دولت راهکار های عملی ارائه کند.

 

تولید

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی