رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹
  • الأربعاء ۶ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 20 January

ايجاد بيش از 300 هزار فرصت شغلي با بهره برداري از طرح هاي نيمه تمام

از زمان استقرار دولت تدبیر و امید، حدود ۱۲ هزار و ۲۰۰ واحد صنعتی جدید ایجاد و به بهره برداری رسید و بیش از ۳۰۰ هزار فرصت شغلی و اشتغال مستقیم از راه بهره برداری از طرح های نیمه تمام ایجادی و توسعه به وجود آمد.

از زمان استقرار دولت تدبیر و امید، حدود ۱۲ هزار و ۲۰۰ واحد صنعتی جدید ایجاد و به بهره برداری رسید و بیش از ۳۰۰ هزار فرصت شغلی و اشتغال مستقیم از راه بهره برداری از طرح های نیمه تمام ایجادی و توسعه به وجود آمد.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از شاتا، در سال ۹۵ حدود سه هزار و ۲۳۷ طرح صنعتی ایجاد شد که این تعداد طرح برای ۵۸ هزار و ۸۲۵ نفر اشتغال زایی ایجاد کرد. همچنین دو هزار و ۴۶۲ واحد صنعتی توسعه پیدا کرد که اشتغال زایی ۳۲هزار و ۶۲۸ نفری به وجود آورد.

بنا بر گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت واحدهای صنعتی ایجاد شده یا توسعه یافته در سال ۹۵ در مجموع پنج هزار و ۶۹۹ واحد بود که این میزان برای ۹۱ هزار و ۴۵۳ نفر اشتغال زایی داشت.

افزایش روند اشتغال ناشی از ایجاد و توسعه واحدهای صنعتی

این در حالی است که تعداد واحدهای صنعتی ایجادی و توسعه ای در پایان سال ۹۱ ، حدود سه هزار و ۸۸۶ واحد بود که تنها برای ۷۲ هزار و ۳۷۹ نفر توانست اشتغال زایی به وجود آورد.

پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و توجه ویژه این دولت به موضوع تکمیل طرح های نیمه تمامی که یادگار دولت های گذشته بودند، روند ایجاد و توسعه واحدهای صنعتی شیب افزایشی قابل توجهی به خود گرفت.

تعداد واحدهای صنعتی ایجادی و توسعه ای در سال های ۹۲ و ۹۳ به ترتیب چهار هزار و ۳۷۷ واحد و پنج هزار و ۲۴۵ واحد صنعتی بود که این طرح ها به ترتیب برای ۷۷ هزار و ۶۴۶ نفر و ۸۲ هزار و ۸۸۲ نفر اشتغال زایی داشتند. همچنین در سال ۹۴ تعداد این واحدهای صنعتی پنج هزار و ۱۰۶ واحد بود که اشتغال زایی ۷۸ هزار و ۸۵۶ نفری در پی داشت. این شاخص ها روند رو به رشد ایجاد و توسعه واحدهای صنعتی و اهتمام دولت تدبیر و امید به این حوزه را به خوبی نشان می دهد.

افزایش روند صدور جواز تاسیس واحدهای صنعتی

از سوی دیگر در مدت زمان استقرار دولت، حدود ۶۶ هزار تقاضای جدید برای سرمایه گذاری های صنعتی و معدنی ثبت و جواز تاسیس آن ها صادر شد.

در سال گذشته ۱۵ هزار و ۴۰۶ مورد جواز تاسیس واحد صنعتی صادر شد که این رقم در سال ۹۱ حدود ۱۴ هزار و ۷۸۰ مورد بود.

همچنین پیش بینی شد که واحدهای صنعتی جواز گرفته در سال ۹۵ بتوانند برای ۳۴۳ هزار و ۷۰۲ نفر فرصت شغلی ایجاد کنند. این در حالی است که برای جوازهای تاسیس واحدهای صنعتی در سال ۹۱ پیش بینی ایجاد ۳۳۷ هزار و ۳۶۳ فرصت شغلی شده بود .

گفتنی است که تعداد مجوزهای تاسیس برای ایجاد و یا توسعه واحدهای صنعتی در سال ۹۲ حدود ۱۷ هزار و ۹۵۷ مورد بود که این رقم بیشترین میزان در چند سال اخیر به شمار می رود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی