رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹
  • الأربعاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 27 January

فعالیت و احیای مجدد 550 واحد صنعت قم در دولت تدبیر و امید

معاون سازمان صنعت قم اظهار داشت: به دنبال مصوبه هیات دولت در سال ۹۳ مبنی بر تشکیل ستاد تسهیلات رونق تولید در هر یک از استان های کشور به ریاست استاندار و دبیری رئیس سازمان صنعت، بستر مناسبی برای رفع کلیه موانع فراقانونی، سلیقه ای و بخش نامه ای موجود بر سر راه واحدهای تولیدی فراهم شد.

معاون سازمان صنعت قم اظهار داشت: به دنبال مصوبه هیات دولت در سال ۹۳ مبنی بر تشکیل ستاد تسهیلات رونق تولید در هر یک از استان های کشور به ریاست استاندار و دبیری رئیس سازمان صنعت ، بستر مناسبی برای رفع کلیه موانع فراقانونی، سلیقه ای و بخش نامه ای موجود بر سر راه واحدهای تولیدی فراهم شد.

محمود سیجانی افزود: ستاد مذکور همچنین فرصتی را پیش آورد که مشکلات مالیاتی، بانکی، تامین اجتماعی، بهداشتی و مسائل مرتبط با امور زیر بنایی و تاسیساتی شامل آب، برق و گاز واحدهای صنعتی نیز تا حدود بسیار زیادی برطرف شود.

این مسئول با اشاره به تشکیل بیش از ۲۰۰ جلسه ستاد تسهیلات رونق تولید در قالب کمیته های مختلف مالیاتی، بانکی و تامین اجتماعی در قم افزود: در سال ۹۵ در قالب تسهیلات رونق تولید که از محل اقتصاد مقاومتی بود، رقمی بالغی بر ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال در بخش صنعت برای حدود ۱۷۷ واحد تولیدی پرداخت شد، که تثبیت اشتغال چهار هزار تن را در پی داشت.

وی با بیان اینکه در همین رابطه ۳۰۰ اشتغال جدید نیز به عنوان سرمایه در گردش ایجاد شد، اذعان داشت: اگر بانک ها برای تکمیل طرح های نیمه تمام همت کنند و سرمایه گذاری های لازم جهت توسعه واحدهای تولیدی نیز رخ دهد، با میزان اشتغال به مراتب بیشتری مواجه خواهیم بود.

سیجانی همچنین با اشاره به وجود ۲ هزار و ۳۰۰ واحد تولیدی و صنعتی دارای مجوز در استان، افزود: حدود ۳۷۰ واحد معادل ۲۰ درصد از کل واحدهای تولیدی راکد هستند، و ۸۰ درصد مابقی نیز از ۱۰ تا ۱۰۰ درصد به تولید مبادرت می ورزند.

معاون سازمان صنعت قم همچنین با اشاره به یک سری ریزش ها و رویش ها در واحدهای صنعتی استان افزود: برخی از واحدها به علت سوء مدیریت، نداشتن بازار و بروز نکردن ماشین آلات خود به تعطیلی کشیده می شوند اما در مقابل واحدهایی نیز هستند که با وجود داشتن بازار، مهیا بودن شرایط تولید تنها به علت قید و بندهای دستگاه های اجرایی و همراهی نکردن آنها دچار ضعف شده شده و امکان تولید پیدا نمی کنند.

وی با بیان اینکه در دولت یازدهم برای حل این معضل برنامه ریزی های خوبی انجام شده است، افزود: به لطف تلاش های دولت تدبیر و امید واحدهای تولیدی استان امروز دیگر وضعیت نامطلوب و نا به سامان دولت گذشته را ندارند، به نحوی که ۵۰ واحد تعطیل شده مجددا احیاء و به چرخه تولید وارد، و همچنین ۲۰۰ واحد نیمه فعال نیز فعال تر و ۳۰۰ واحد نیز توسعه چشمگیری پیدا کردند.

سیجانی همچنین نخستین اولویت سال جاری ستاد تسهیلات رونق تولید را بازسازی و نوسازی تجهیزات و ماشین آلات فرسوده واحدهای صنعتی کشور است، افزود: سازمان صنعت، معدن و تجارت قم نیز برای تهیه ماشین آلات جدید بیش از ۷۰۰ واحد صنعتی این استان یک رقم هزار و ۲۰۰ میلیارد ریالی را از وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست نموده تا این واحدها با هزینه کمتر و کیفیت بهتر در بازار تولید رقابت کنند.

دراستان قم حدود ۲ هزار واحد صنعتی مشغول فعالیت هستند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی