رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

دولت یازدهم پای آب را به 5200 روستا تشنه باز کرد

پنج هزار و ۲۰۰ روستا بدون شبکه آبرسانی از سال ۱۳۹۲ تا پایان سال ۱۳۹۵ به جمع روستاهای دارای آب آشامیدنی سالم و پایدار پیوستند.

پنج هزار و ۲۰۰ روستا بدون شبکه آبرسانی از سال ۱۳۹۲ تا پایان سال ۱۳۹۵ به جمع روستاهای دارای آب آشامیدنی سالم و پایدار پیوستند.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از  ایرنا، تصور کنید هر روز باید چند دَبه ی پلاستیکی را کیلومترها حمل کنید تا به یک چشمه برسید، آن را پر کنید و باز همان مسافت چند کیلومتری را با دَبه های پلاستیکیِ سنگین تر برگردید.

تصور کنید در منطقه ای محروم از خدمات درمانی قرار دارید و هر روز خود یا یکی از اعضای خانواده تان به دلیل مصرف آب غیربهداشتی دچار یک بیماری می شوید.

تصور کنید تشنه اید و برای یک لیوان آب باید یا هزاران قدم راه بروید یا چشمتان در انتظار آمدنِ تانکر آب سفید شود.

اگر چه باور و لمسِ این تصورات برای ما سخت است اما اینها بخشی از واقعیتِ زندگیِ روستاییانی است که از نعمت آب برخوردار نبودند.

معاون اول رئیس جمهوری چندی پیش روایت کرد در یکی از جلسه های شورای عالی آب، وزیر نیرو گزارشی از آبرسانی با تانکر به ۶ هزار روستا را به اعضای شورا ارایه کرده بود.

«اسحاق جهانگیری» با یادآوری این نشست تاکید کرد «در آن جلسه فیلم هایی نشان داده می شد که در آن، خانم ها آب را با گالن و دبه از فاصله های طولانی حمل می کردند؛ در آن جلسه تعدادی از اعضا گریه کردند».

خدمت رسانی به روستاها در سال های پس از پیروزی انقلاب و با تشکیل نهادهایی مانند جهاد سازندگی در دستور کار قرار گرفت اما این روند در سال های مختلف، سرعت پیشرفت متفاوتی داشت؛ برای نمونه در سال هایی فقط به ۱۵۷ روستا در کل کشور آبرسانی می شد و بعدها این رقم به حدود سه هزار روستا رسید.
دولت های مختلف، با توجه به اولویت های خود رویکردهایی متفاوت نسبت به آبرسانی روستاها داشته اند؛ به عنوان نمونه دولت های نهم و دهم در برخی سال ها به طور کلی ردیفی در بودجه به آبرسانی روستایی اختصاص نداد.

پس از سال ۱۳۹۲ و تغییر دولت، ردیفی برای آبرسانی به روستاها در قانون بودجه پیش بینی شد؛ در نخستین بودجه دولت یازهم (بودجه ۱۳۹۳) سه هزار میلیارد ریال در قالب یک ردیف خاص برای آبرسانی به روستاها در نظر گرفته و با همراهی مجلس تصویب شد؛ بودجه پیشنهادی برای این امر در سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ نیز روندی صعودی به خود گرفت تا اینکه در بودجه امسال (۱۳۹۶) این رقم به ۱۱ هزار میلیارد ریال افزایش یافت.

با تغییر این رویکرد، عملیات آبرسانی به روستاها سرعت پیدا کرد.

بر پایه آمارها، در سال ۱۳۸۵ شمار ۱۵۷ روستا، در سال ۱۳۸۶ تعداد ۱۸۹ روستا، در سال ۱۳۸۷ شمار ۲۵۲ روستا و در سال ۱۳۸۸ تعداد ۲۷۱ روستا از آب بهره مند شدند.

آبرسانی به ۳۱۴ روستا در سال ۱۳۸۹، ۵۸۰ روستا در سال ۱۳۹۰ و ۴۱۵ روستا در سال ۱۳۹۱ صورت گرفت.

در سال ۱۳۹۲ به ۴۷۶ روستا با جمعیت ۳۶۲ هزار و ۷۴۳ نفر، در سال ۱۳۹۳ به ۸۲۴ روستا با جمعیت ۶۹۵ هزار و ۵۵۴ نفر و در سال ۱۳۹۴ به ۹۴۲ روستا با جمعیت ۸۲۵ هزار و ۴۹۳ نفر آبرسانی شد و بالاخره این میزان در سال ۱۳۹۵ به ۲ هزار و ۹۵۸ روستا با جمعیت یک میلیون و ۹۴۳ هزار و ۲۱۷ نفر رسید.

به این ترتیب، پنج هزار و ۲۰۰ روستای فاقد شبکه آبرسانی با جمعیت بیش از سه میلیون و ۸۲۷ هزار نفر، در دولت یازدهم (از سال ۱۳۹۲ تا پایان سال ۱۳۹۵) به جمع روستاهای دارای آب آشامیدنی سالم و پایدار پیوستند؛ در این ارتباط وزیر نیرو سه شنبه هفته گذشته در آیین خدمت رسانی آب و برق به روستاها، وعده داد تا پایان دولت یازدهم به ۷۸۶ روستای دیگر با جمعیت ۵۷۷ هزار نفر آبرسانی می شود.

بنابراین، با اقدام های انجام شده در سال های مدیریت دولت یازدهم، چهار میلیون و ۴۰۴ هزار نفر روستایی از نعمت آب سالم و پایدار برخوردار شدند تا دیگر لازم نباشد هر روز با چند دَبه ی پلاستیکی کیلومترها راه را طی کنند و باز همان مسافت چند کیلومتری را با دَبه های پلاستیکیِ سنگین تر برگردند؛ تا دیگر شاهد این نباشند که هر روز خود یا یکی از اعضای خانواده شان به دلیل مصرف آب غیربهداشتی دچار یک بیماری شده باشند و وقتی تشنه اند، دیگر لازم نباشد برای یک لیوان آب هزاران قدم راه بروند یا چشمشان در انتظار آمدنِ تانکر آب، سفید شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی