رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹
  • السبت ۹ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 23 January

  • چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 - 16:33
  • کد خبر : 20600
  • مصاحبه
  • چاپ خبر : کاش دولت تمام تلاشش را در حمایت از صنعت می کرد
زرافشان گرماگستر
مصاحبه اختصاصی ویکی پی جی با مهندس زرافشان مدیر بازرگانی صنایع گرما گستر؛

کاش دولت تمام تلاشش را در حمایت از صنعت می کرد

صنعت نفت یک صنعت مادر است، صنعتی که تمام حوزه های صنعتی را به هم متصل می کند، صنعتی که تولید کننده های حوزه های مختلف را به کار می گیرید تا با توانشان، انرژی بسازند.

صنعت نفت یک صنعت مادر است، صنعتی که تمام حوزه های صنعتی را به هم متصل می کند، صنعتی که تولید کننده های حوزه های مختلف را به کار می گیرید تا با توانشان، انرژی بسازند.

بیست و دومین نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی هم محفلی بود که تمام فعالان داخلی و خارجی این حوزه در بخش های صنعتی مختلف توانمندی های خود را به نمایش در آورند.

این شرکت ها حرف ها و دغدغه های بسیار دارند که برای شنیده شدن حرف هایشان پای صحبت هایشان نشستیم و مشکلات، دغدغه ها و نقطه نظراتشان را شنیدیم.

در این راستا مصاحبه ای با آقای مهندس زرافشان مدیر بازرگانی صنایع گرما گستر ، انجام داده ایم.

 

لطفا شرکت خود را معرفی کنید.

شرکت صنایع گرما گستر سال ۵۹ با سرمایه گذاری خصوصی تاسیس شد و در ابتدا بویلر های فایر تیوب و آبگرم، سپس مخازن تحت فشار و تجهیزات نفت و پتروشیمی و در ادامه به تولید بویلر های واتر تیوب پرداخت که در صنایع نیروگاهی مورد استفاده می گیرد.

شرکت ما دارای ۱۸ پرسنل است که در نزدیکی تهران کهریزک است

 

آقای مهندس، بازار کارتان چگونه است؟

بازار کار شرکت ما و همچنین شرکت های مشابه ما در گذشته خیلی بهتر بود ولی متاسفانه این روز ها با کمبود نقدینگی مواجه هستیم که دلیل آن هم کمبود نقدینگی کارفرما هایمان است.

مشکلات کمبود نقدینگی باعث شده است درصد پرداخت اقساط تسهیلاتمان افزایش یابد، همچنین باعث شود که کالاهایمان در گمرک انبار شود و مشکلاتی دیگر از این قبیل که تماما به دلیل مشکلات کمبود نقدینگی است که گریبان گیر ما و بقیه شرکت ها است.

عمده مشکلات ما کمبود نقدینگی است که به دلیل بدی بازار کار و عدم همکاری بانک ها، و سود زیاد تسهیلات و قوانین دست و پا گیر وزارت خانه ها وگمرک است.

این قوانین به جای تسریع فرایند معاملات کندی فرآیند ها را به دنبال دارد.  در گذشته ترخیص کالاها در مدت ۲ یا ۳ روز انجام می شد ولی این روزها با وجود سامانه های ترخیص الکترونیکی گاها زمان بیشتری به طول می انجامد

در کل می توان گفت مالیات، تامین  اجتماعی و گمرک و …. مشکلات اصلی ما است.

کارفرما ها و مشتریان با کمبود نقدینگی مواجه اند، چک هایشان به موقع پرداخت نمی شود و گاها سفارشاتشان ساخته می شود و آنها به دلیل نبود نقدینگی سفارش اشان را تحویل نمی گیرند. که این مسائل بحث دوام آوردن را به میان می کشد.

 

شما به عنوان تولید کننده، نقش خود را در آفزایش تولید و اشتغال ایفا کردید؟

ما از نظر کیفیتی ، جزو شرکت های برتر ایران هستیم ما تجهیزات اولیه خود را از بهترین مواد اولیه اروپایی تامین می کنیم، که باعث شده به بازار خوب امید داشته باشیم تا تولیدمان بیشتر هم شود. ما به لطف مدیریت قوی خود تقلیل نیرو نداشته ایم که از این بابت خوشحالیم. خوشحالیم که اشتغال موجود در شرکت را حفظ کرده ایم.

 

آیا برنامه ای برای افزایش نیروی خود و ایجاد اشتغال دارید؟

در حال حاضر شرایط حاکم اجازه افزایش نیرو را به ما نمی دهد، امیدواریم با بهبود وضعیت بتوانیم به اشتغال جوانانمان کمک کنیم ولی شرایط فعلی این اجازه را به ما نمی دهد.

در گذشته که دلار ۷ تومان بود به منظور واردات ،  ۱۰ درصد آن پیش پرداخت به بانک داده می شد و ۹۰ درصد مابقی را اقساط می کردند ولی این روزها ۷ تومان ۳۷۵۰ تومان شده است و مدام با تغییر  قوانین بانک ها مواجه ایم، به طوری که این روزها فرآیند واردات یک روز با ۳۰ درصد پیش پرداخت، روز دیگر ۷۰ درصد و روز دیگر با ۱۰۰درصد پیش پرداخت در اختیار تولید کننده ها قرار می گیرد که یک شرکت با شرایط فعلی نمی تواند با این شرایط پیش برود.

 

برای گذر از این شرایط چه می توان کرد؟

حمایت دولت از واحد های تولیدی، وضع قوانین درست و محکم که مدام تغییر نکنند و شرایط ایمنی را برای تولید کننده ها فراهم کنند.  فقط همین

 

نگاه به تکنولوژی ایرانی در صنعت خود را چگونه می بینید؟

متاسفانه به دلیل هزینه های سربار بانکی، هزینه های تولید بسیار بالا می رود ولی با این حال در مقایسه با شرکت های خارجی قیمت هایمان با حفظ کیفیت معقول تر است.

ولی متاسفانه خریداران و کارفرمایان گاها به دلایل عدم اعتماد و منافع شخصی و … از تولید داخل استقبال نمی کنند.

 

به نظر شماحسرت هایی که مار را از آرزوهای صنعتی امان دور می کنند، کدام اند؟

کاش دولت تمام تلاشش را در حمایت از صنعت می کرد ، فقط همین

حمایت دولت یعنی حمایت دولت و وزارت امور اقتصادی و تامین  اجتماعی

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی