رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹
  • الثلاثاء ۵ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 19 January

محققان سلول‌های خورشیدی با عملکرد فتوسنتزی ساختند

بر اساس اعلام معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری، راحله محمدپور مجری پروژه «ساخت سلول‌های فوتوولتایی نانوساختاری هیبریدی معدنی/بیولوژیکی» که این طرح را با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی به اتمام رسانده درباره آن اظهار کرد: به علت محدود بودن منابع فسیلی در چند سال آینده چاره‌ای جزء استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک وجود ندارد و این مسئله رویکردی جهانی است در میان انرژی‌های تجدیدپذیر نیز انرژی خورشیدی از پاک‌ترین انرژی‌ها است که در کشور ما نیز به وفور وجود دارد.

بر اساس اعلام معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری،  راحله محمدپور مجری پروژه «ساخت سلول‌های فوتوولتایی نانوساختاری هیبریدی معدنی/بیولوژیکی» که این طرح را با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی به اتمام رسانده درباره آن اظهار کرد: به علت محدود بودن منابع فسیلی در چند سال آینده چاره‌ای جزء استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک وجود ندارد و این مسئله رویکردی جهانی است در میان انرژی‌های تجدیدپذیر نیز انرژی خورشیدی از پاک‌ترین انرژی‌ها است که در کشور ما نیز به وفور وجود دارد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از  انرژی امروز، محمدپور ادامه داد: بنابراین محققان در کشورهای مختلف برای بهره‌وری از این انرژی به دنبال ساخت و تولید سلول‌های خورشیدی با بازدهی بالا، هزینه تولید پایین و پایداری زیاد هستند.

در این طرح نیز ساخت سلول‌های فوتوولتایی مد نظر قرار گرفت تا سلول‌های خورشیدی شبیه به برگ را تولید کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف همچنین ابراز کرد: در واقع با استفاده از مواد بیولوژیکی موجود فرآیندی مشابه فتوسنتز را در سلول‌های خورشیدی شبیه‌سازی کنیم تا با استفاده از پروتئین و کلروفیل فتوالکترون‌های نانو ساختار حساس شوند.

این سلول خورشیدی در مقیاس آزمایشگاهی ساخته شده است البته با وجود هزینه ساخت پایین این سلول‌ها به علت وجود الکترولیت مایع این سلول‌ها مشکل پایداری دارند.

تحقیقات در حوزه پایداری سلول‌های خورشیدی در مرز دانش قرار داشته و محققان در این حوزه مشغول فعالیت هستند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی