رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

سلول‌های خورشیدی

محققان در کشور سلول‌های خورشیدی را تولید کردند که فرآیندی مشابه فتوسنتز انجام می‌دهند.

محققان در کشور سلول‌های خورشیدی را تولید کردند که فرآیندی مشابه فتوسنتز انجام می‌دهند.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از  خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، راحله محمدپور مجری پروژه «ساخت سلول‌های فتوولتائیک نانوساختاری هیبریدی معدنی/بیولوژیکی» که این طرح را با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی به اتمام رسانده اظهار کرد: به علت محدود بودن منابع فسیلی در چند سال آینده چاره ای جزء استفاده از انرژی های تجدید پذیر و پاک وجود ندارد و این مسئله رویکردی جهانی است.

در میان انرژی های تجدیدپذیر نیز انرژی خورشیدی از پاک ترین انرژی ها است که در کشور ما نیز به وفور وجود دارد.

محمدپور ادامه داد: بنابراین محققان در کشورهای مختلف برای بهره وری از این انرژی به دنبال ساخت و تولید سلول‌های فتوولتائیک با بازدهی بالا، هزینه تولید پایین و پایداری زیاد هستند. در این طرح نیز ساخت سلول های فوتوولتایی مد نظر قرار گرفت تا سلول‌های خورشیدی شبیه به برگ را تولید کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف همچنین ابراز کرد: در واقع با استفاده از مواد بیولوژیکی موجود فرآیندی مشابه فتوسنتز را در سلول های خورشیدی شبیه سازی کنیم تا با استفاده از پروتئین و کلروفیل فتوالکترون های نانو ساختار حساس شوند. این سلول خورشیدی در مقیاس آزمایشگاهی ساخته شده است البته با وجود هزینه ساخت پایین این سلول ها به علت وجود الکترولیت مایع این سلول ها مشکل پایداری دارند.

تحقیقات در حوزه پایداری سلول‌های خورشیدی در مرز دانش قرار داشته و محققان در این حوزه مشغول فعالیت هستند.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی