رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹
  • الثلاثاء ۵ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 19 January

  • چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 - 12:36
  • کد خبر : 20532
  • مصاحبه
  • چاپ خبر : خود را باور کنیم تا بازار صنعت دنیا را فتح کنیم
صنعت
مصاحبه اختصاصی ویکی پی جی با مدیر روابط عمومی گروه صنعتی هوایار؛

خود را باور کنیم تا بازار صنعت دنیا را فتح کنیم

صنعت نفت یک صنعت مادر است، صنعتی که تمام حوزه های صنعتی را به هم متصل می کند، صنعتی که تولید کننده های حوزه های مختلف را به کار می گیرید تا با توانشان، انرژی بسازند.

صنعت نفت یک صنعت مادر است، صنعتی که تمام حوزه های صنعتی را به هم متصل می کند، صنعتی که تولید کننده های حوزه های مختلف را به کار می گیرید تا با توانشان، انرژی بسازند.

بیست و دومین نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی هم محفلی بود که تمام فعالان داخلی و خارجی این حوزه در بخش های صنعتی مختلف توانمندی های خود را به نمایش در آورند.

این شرکت ها حرف ها و دغدغه های بسیار دارند که برای شنیده شدن حرف هایشان پای صحبت هایشان نشستیم و مشکلات، دغدغه ها و نقطه نظراتشان را شنیدیم.

در این راستا مصاحبه ای با آقای مهندس عرفانی مدیر روابط عمومی و مرکز آموزشی گروه صنعتی هوایار ، انجام داده ایم.

 

لطفا خودتان را معرفی کنید.

بنده کمیل عرفانی ، مدیر روابط عمومی و مرکز آموزشی گروه صنعتی هوایار هستم.

شرکت هوایار مجموعه ای با ۱۹ سال سابقه در تولید و تامین انواع کمپرسور های هوا و گاز، توربو اکسپندر های هوا و گاز و پکیج های گاز صنعتی است که محصولاتش در ۴۰۰۰ شرکت صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

محصولات ما در تمامی صنایع مورد استفاده قرار می گیرد که صنایع نفت و گاز یکی از اصلی ترین بازار ما به شمار می روند. به طور مثال در پروژه هایی مثل فاز ۱۳،۱۴، ۱۷،۱۸،۲۰ و ۲۱ مجتمع گاز پارس جنوبی شرکت هوایار خدماتی ارائه داده است.

 

صنعت کمپرسور ایران در چه جایگاهی قرار دارد؟

در حال حاضر جایگاه ایران در صنعت کمپرسور و هوای فشرده دنیا قابل توجه است که شرایط تحریم نیز به این صنعت کمک کرد. بعد از این که در شرایط تحریم شرکت های خارجی ایران را ترک کردند نیاز صنایع به کمپرسور که یکی از تجهیزات اصلی صنایع مختلف است به شدت زیاد شد و ما مجبور شدیم که خود تجهیزات هوای فشرده را بسازیم و الان که در حال حاضر که شرکت های خارجی بازگشته اند ، پیشرفت تکنولوژی و توانایی ما در صنعت کمپرسور  برای آنها تعجب آور است.

این به معنی تقدم ما در تکنولوژی از آنها نیست ولی در این صنعت خیلی به تکنولوژی روز دنیا نزدیک شده ایم.

این روند بایستی ادامه پیدا کند که به نظر من اشتراک ایده ها و نظرات فعالان این صنعت به این امر کمک خواهد کرد، برگزاری گردهایی های صنعتی باعث خواهد شد که افراد مستعد این حوزه شناسایی شوند و صنعت بتواند از تجارت و دانش آنها برای پویایی و پیشبرد این صنعت استفاده کند.

 

تعامل شرکت های داخلی با شرکت های خارجی این صنعت چگونه است؟

ما هم رقبا و هم همکاران خارجی داریم.

صنعت ما هزینه های هنگفتی برای خریداری تکنولوژی و دانش از شرکت های خارجی انجام داده است. ما مهندسی معکوس کرده ایم تا بتوانیم تجهیزات را خود در ایران تولید کنیم. موفق به تولید برخی از تجهیزات شده ایم ولی برخی تجهیزات صرفا با توسط شرکت های خارجی تامین می شود و نفرات ما با مشارکت این شرکت ها قابلیت نصب و راه اندازی تجهیزات پیدا کرده اند که این نوع همکاری باعث می شود در حوزه تعمیرات مشکلاتی به وجود آید.

گفتن این مسئله که چند درصد توانسته ایم به تکنولوژی روز برسیم و چند درصد از نیاز های صنعت با توان شرکت های خارجی رفع می شود ولی در بیشتر موارد به قابلیت های مهندسی و تکنولوژی های شرکت های خارجی بسیار نزدیک هستیم که با حمایت وزارت نفت و نیرو و صنعت می توانیم نزدیکتر شویم.

 

 

برای نزدیک شدن به سطح تکنولوژی روز دنیا چه می توان کرد؟

۳ راهکار اساسی می تواند ما را به دانش روز نزدیک کند.

با راه اندازی واحد های تحقیق و توسعه به کمک مهندسین جوان و با دانش ایرانی می توان این فاصله را نزدیک تر کرد، به شرط این که فرصت آزمون و خطا به آنها داده شود.

راهکار دیگر مهندسی معکوس کردن است که با ایجاد کارگروه هایی تجهیزات به روز تکنولوژی را مونتاژ کرده و مورد مطالعه قرار داد.

راهکار دیگر خرید دانش تکنولوژی است البته نه خرید محصول ، که با این سه روش می توان سطح تکنولوژی را افزایش داد.

 

 

وضعیت شرکت هایی همچون شما در شرایط اقتصاد حال حاضر ایران چگونه است؟

شرکت ما از معدود شرکت هایی بود که توانست در مقابل وضعیت نامناسب اقتصادی کشور پابرجا بماند این بدین معنا نیست که به ما فشاری وارد نشد و ما آسیبی ندیدیم. به ما نیز همچون همه شرکت های صنعتی ایرانی فشار وارد شد ولی استحکام فرایندی فعالیت ها در هوایار و تعدد طبقات محصولی و بازار باعث شد، اگر در بازاری افول داشته باشیم با درشد در بازار دیگر مجموعه را سرپا نگه داریم.

ما هم در این وضعیت تحت فشار بوده ایم ولی سعی کردیم روند رو به رشد را طی کنیم.

 

آیا با این جمله که دوام آوردن دغدغه اصلی شرکت های صنعتی ایران شده است، موافقید؟

بله شرایط شرکت ها در ایران خیلی سخت شده است و در این بازار سخت پیشرفت به سختی میسر است ولی این شرایط همچون آزمونی برای شرکت هاست.

شرکتی که در شرایط سخت بتواند خود را سرپا نگه دارد در شرایط مساعد اقتصادی مسلما توان پیشرفت با سرعت بیشتری را دارا خواهد بود.

ولی ما هدفمان تنها نگه داشتن شرایط نیست، ما همواره به دنبال تلاش برای پیشرفت در هر شرایطی هستیم، چه بسا اگر این چنین نباشیم نمی توانیم در شرایط سخت دوام بیاوریم.

همیشه شنیده ایم که بهترین دفاع، حمله است.

اگر در شرایط سخت فقط به فکر پایدار ماندن باشید مثلما ضربه خواهید خورد اگر در شرایطی که همه به شما حمله می کنند فقط به فکر دفاع باشید مسلما متضرر خواهید شد، ولی اگر همیشه به سمت جلو باشید و حمله کنید می توانید در شرایط دشوار هم متضرر نشوید.

 

شما به تاثیر گردهمایی های صنعتی بر رشد تکنولوژی اشاره کردید، در این باره بیشتر توضیح دهید

گردهمایی های صنعتی بیشترین تاثیر را بر رشد تکنولوژی می توانند داشته باشند که در همین راستا شرکت هوایار درصدد برگزاری همایش کمپرسور های هوای فشرده است.

هوایار یک مرکز آموزش دارد که در ۵ سال گذشته چیزی حدود ۴ الی ۵ هزار از پرسنل و افراد مختلف صنعت را در حوزه کمپرسور های هوای فشرده و تجهیزات هوای فشرده و گاز آموزش داده است.

سال گذشته ما ایده گردهمایی صنعت کمپرسور های هوای فشرده را مطرح کردیم و سعی کردیم این ایده را به اجرا درآوریم و در این راستا همکار دولتی با وزارت صنعت و نیرو و نفت را مطرح کردیم و مجوز معاونت مرکز آموزش و پژوهش سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور را که وابسته به سازمان ریاست جمهوری و مجوز این گونه همایش ها را صادر می کند، گرفتیم.

آغاز کار با ما بود الان در جایگاهی هستیم که اعضای شورای سیاست گذاری این همایش شامل مدیرکل وزارت صنعت، مدیر کل وزارت نیرو و درهفته های آینده وزارت نفت است.

ما اجر کننده پروژه ای هستیم که به صنعت کمپرسور ما کمک کند.

یک گردهمایی سالانه که بهره برداران و فعالان حوزه کمپرسور از خدمات آموزشی نوین در طول همایش بهره ببرند و فضای کسب و کار تجاری در کنار این همایش وجود داشته باشد که شرکت های داخلی وخارجی بتوانند در آن موققیت بازار رقابت را شناسایی کنند و محلی برای تبادل نظر و به روز رسانی دانش و ایجاد شبکه سازی گسترده در صنعت کمپرسور ایران  باشد.

بنده در اینجا از صنعتگران کشور چه آنهایی که در صنعت خود از کمپرسور استفاده می کنند و چه کسانی که در این حوزه مشورت می دهند و چه کسانی که تولید کننده تجهیزات هوای فشرده اند در این همایش شرکت کنند و ضمن پربار کردن همایش به تدام پیدا کردن این همایش کمک کنند.

لازم به ذکر است که این همایش ۱۴ تیر ماه در مرکز همایش های بین المللی کتابخانه ملی ایران، در تهران برگزار می شود.

 

به نظر شماحسرت هایی که مار را از آرزوهای صنعتی امان دور می کنند، کدام اند؟

کاش خود را باور می کردیم

کاش فقط به دنبال حمایت دولتی نمی دویدیم

کاش فقط به دنبال این نبودیم که کدام مرجع دولتی وام بهتری می دهد

کاش به جوانانمان اعتماد می کردیم و احساس می کردیم که می توانیم خود انجام دهیم ، کما این که در بسیاری از صنایع نشان داده ام که می توانیم

کاش خودمان را باور کنیم، در آن صورت دولت نیز ما را باور خواهد داشت، نباید انتظار داشته باشیم که دولت از ما حمایت کند تا خودمان را نشان دهیم.

ما باید توان خود را نشان دهیم و  انتظار حمایت داشته باشیم و این یک تعامل دوطرفه بردبرد خواهد بود و در آن صورت است که در حوزه صنعت بازاری نخواهد بود که ایرانیان نتوانسته باشند فتح کنند.

 

 

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی