رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹
  • الأربعاء ۶ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 20 January

تبدیل هوای آلوده به انرژی به کمک یک دستگاه جدید

گروهی از محققان بلژیکی دستگاه جدیدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند حین پالایش هوای آلوده، انرژی تولید کند.

گروهی از محققان بلژیکی دستگاه جدیدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند حین پالایش هوای آلوده، انرژی تولید کند.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از  انرژی نو، این دستگاه که برای کار کردن باید در معرض نور خورشید قرار گیرد، دارای دو محفظه است که توسط یک غشا از یکدیگر جدا شده‌اند. هوا در یک محفظه پالایش می‌شود و آلاینده‌ها در محفظه دیگر به گاز هیدروژن تبدیل می‌شوند.

سامی وربروگن استاد دانشگاه آنتورپ در بلژیک در یک بیانیه خبری گفت: گاز هیدروژن تولیدی را می توان برای استفاده به عنوان سوخت، ذخیره کرد؛ برای مثال این کار هم اکنون در برخی اتوبوس هایی که با گاز هیدروژن کار می کنند، انجام می شود.

جدیدترین و ضروری ترین بخش این دستگاه غشای آن است که از ترکیبی از مواد خاص نانویی ساخته شده است.

وربروگن گفت: این کاتالیست‌ها قادر به تولید گاز هیدروژن و تجزیه آلاینده‌های هوا هستند. در گذشته این سلول ها اغلب برای استخراج هیدروژن از آب مورد استفاده قرار می گرفتند اما اکنون ما متوجه شدیم که این کار در مورد هوای آلوده نیز میسر و حتی موثرتر است.

محققان می گویند دستگاه آنها همانند یک پنل خورشیدی عمل می کند به طوری که هر دو از نور خورشید برای ایجاد واکنش های شیمیایی تولید کننده انرژی استفاده می کنند.

این محققان اکنون سرگرم فعالیت در زمینه انبوه سازی فناوری خود برای مصارف صنعتی هستند. آنها همچنین درصدد تقویت کارایی این دستگاه هستند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی