رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
  • الخميس ۲۰ رجب ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 4 March

  • چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 - 15:51
  • کد خبر : 20585
  • مصاحبه
  • چاپ خبر : انجمن سازندگان صنعت نفت ایران حمایت مالی و تکنولوژیکی می کند
سعید آهنگران دبیر انجمن سازندگان صنعت نفت ایران
مصاحبه اختصاصی با سعید آهنگران دبیر انجمن سازندگان صنعت نفت ایران؛

انجمن سازندگان صنعت نفت ایران حمایت مالی و تکنولوژیکی می کند

صنعت نفت یک صنعت مادر است، صنعتی که تمام حوزه های صنعتی را به هم متصل می کند، صنعتی که تولید کننده های حوزه های مختلف را به کار می گیرید تا با توانشان، انرژی بسازند.

صنعت نفت یک صنعت مادر است، صنعتی که تمام حوزه های صنعتی را به هم متصل می کند، صنعتی که تولید کننده های حوزه های مختلف را به کار می گیرید تا با توانشان، انرژی بسازند.

بیست و دومین نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی هم محفلی بود که تمام فعالان داخلی و خارجی این حوزه در بخش های صنعتی مختلف توانمندی های خود را به نمایش در آورند.

این شرکت ها حرف ها و دغدغه های بسیار دارند که برای شنیده شدن حرف هایشان پای صحبت هایشان نشستیم و مشکلات، دغدغه ها و نقطه نظراتشان را شنیدیم.

در این راستا مصاحبه ای با آقای مهندس سعید آهنگران دبیر انجمن سازندگان صنعت نفت ایران، انجام داده ایم.

 

لطفا در مورد فعالیت های انجمن خود توضیح دهید:

بنده سعید آهنگران دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران هستم.

انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران بزرگترین تشکل حوزه تجهیزات در صنعت نفت ایران است و در اتاق بازرگانی ایران به عنوان یک تشکل ملی ثبت شده و قریب به ۲ دهه فعالیت صنفی دارد و امروز در حال سرویس دهی به قریب ۷۰۰ شرکت فعال در حوزه تولید تجهیزات صنعت نفت است.

 

شما چه خدماتی را در این انجمن ارئه می کنید؟

یکی از اصلی ترین وظایف صنف ها و تشکل ها، بحث گفتمان سازی است که برای توسعه کسب و کار شرکت های زیر مجموعه خودشان بستر سازی می کنند. مطالبات آنها مطالبات ملی است و دغدغه اشان، دغدغه صنفی است.

ما برای این که شرکت های عضو و غیر عضو بتوانند کسب و کار مناسبی داشته باشند. نیاز به اصلاح برخی قوانین و پیشنهاد قوانین جدید داریم که این یکی از مجموعه اقدامات ما است.

همچنین ما می توانیم در بحث انتشارات به منظور افزایش سطح علمی اعضا با انتشار کتابهای تخصصی و نشریات تخصصی بسیار مفید باشیم که انجمن ما انتشارات تخصصی بسیاری به شرکت های مجموعه خود عرضه می کند.

ارائه مشورت ها به نهادهای دولتی و نظارتی از اقدامات دیگر انجمن سازندگان صنعت نفت ایران است.

یکی از کارهای خوب ما که در شرایط فعلی با توجه شرایط پسابرجام فراهم شده است، برنامه ریزی های مالی و تکنولوژیکی است.

ما در زمینه های مالی، برنامه ریزی های خاصی انجام داده ایم و در صدد هستیم که شرکت ها را به صورت گروه های کاری مشترک ، به صورت کنسرسیوم ها توانمند بکنیم تا بتوانند در کنار شرکت های خارجی نیازهای صنعت نفت را، که امکان ساخت آن در ایران نیست انجام دهند و این مهمترین هدفی است که یک تشکل صنفی می تواند داشته باشد.

 

می توانید شرکت های مجموعه خود را با شرکت های مشابه خارجی مقایسه کنید.

در تولید برخی از تجهیزات، به یقین می توان گفت که تکنولوژی داخلی در حد تکنولوژی مشابه خارجی و گاها فراتر از تکنولوژی های روز آمریکا و اروپا است و شرکت های داخلی ما امکان رقابت در بازار بین الملل را در برخی از تجهیزات دارند.

و این را می دانیم که شرایط اقتصادی باعث شده است که منابع محدود شود و اکثر شرکت های ایرانی از پیشرفت بازمانند.

محدودیت منابع مالی قدرت را از دولت گرفته ولی دولت یک سری برنامه ریزی هایی برای کنترل وضعیت داشته که نیاز است شرکت ها به منظور بهبود شرایط قدری صبر داشته باشند.

 

در بحث تکنولوژی چه برنامه ریزی هایی داشته اید؟

در بحث تکنولوژی دفتری به اسم دفتر فناوری و انتقال تکنولوژی تاسیس شده است که در حال حاضر در کیش مستقر است و به زودی در کل کشور فعالیتش را گسترش خواهد داد. این دفتر ماموریتش این است که نیازهای تکنولوژی اعضا انجمن را شناسایی کرده و متقابلا توانمندی ها و قابلیت عرضه تکنولوژی در دنیا را رسد کند و با در کنار هم قرا دادن این دو مجموعه برای رفع نیاز تکنولوژی اعضا اقدام کند.

 

 

در بحث مالی چه برنامه ریزی هایی داشته اید.

در بعد مالی، در ابتدا بایستی سرمایه و منابع داخلی را مدیریت کنیم تا مزیت صنعت را بالا برده و وجوه موجود در کشور را به صنعت سوق دهیم.

موضل نقدینگی اصلی ترین مشکلی است که در صنعت وجود دارد . منابع موجود برای صنعتگران منابع گرانی است و از طرفی به دلیل این که صنایع ما اکثرا نوپا هستند لذا سرمایه کافی برای دوام خود ندارند.

پس باید منابع ارزان قیمت در اختیار صنعتگر گذاشت تا توانایی های خود را بروز دهد، صنعتگر باید تنها دغدغه اش ساخت و تولید و تحقیق و توسعه باشد نه این که بیشتر انرژی اش صرف بانک ها و سازمان های بیمه ای و ارگان های مشابه آن شود، چرا که این مشکلات فرصت تحقق تولید و توسعه و زمان پیشرفت را از این شرکت ها می گیرد.

انجمن هایی همچون ما باید در کنار دولت راهکارهای خود را به منظور حل این چنین مشکلات ارائه دهیم و به حداقل رساندن مشکلات کمک کنیم تا تولید کننده ماموریت اصلی خود را انجام دهد.

در بحث مالی صحبت هایی با سرمایه گذاران و فاینانس های خارجی و همچنین بانک های داخلی از طریق ما انجام شده است تا منابع مالی ارزان قیمت در اختیار صنعتگرانمان قرار دهیم تا قیمت تولیدات ما توان رقابت با محصولات خارجی را داشته باشند.

 

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی