رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۷ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 19 April

مدیر عامل ذوب آهن ؛صادرات تیرآهن به اروپا ازسرگرفته شد

شرکت ذوب آهن اصفهان با رشد ۱۰۰ درصدی صادرات در سال گذشته روبرو بوده و با تنوع بخشی به محصولات درصدد ورود به بازارهای جدید است.

شرکت ذوب آهن اصفهان با رشد ۱۰۰ درصدی صادرات در سال گذشته روبرو بوده و با تنوع بخشی به محصولات درصدد ورود به بازارهای جدید است.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از اکو ویژن،  احمد صادقی، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان گفت : این واحد صنعتی در میان و بلند مدت طرح هایی را دنبال می کند که منجر به تحول اقتصادی این شرکت می شود و یکی از پروژه های اصلی که اجرای آن همیشه در ذوب آهن پیگیری شد، اما به دلایل مختلف امکان پذیر نبود، طرح تزریق پودر زغالسنگ به کوره بلند (PCI)است که این طرح آغاز شده و با سرعتی فراتر از برنامه در حال پیشرفت است .

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان درباره برنامه های صادراتی این شرکت در سال جاری گفت: امسال برنامه صادرات این واحد صنعتی دستیابی به صدور یک میلیون تن محصولات است که نسبت به عملکرد پارسال که ۷۰۰ هزار تن بود، رشد بیش از ۴۰ درصدی خواهد داشت .

وی افزایش صادرات و تلاش برای دستیابی به بازارهای جدید صادراتی را از جمله سیاست های این واحد صنعتی عنوان کرد که دستاورد آن در سال ۱۳۹۵ رشد ۱۰۰ درصدی میزان صادرات محصولات نسبت به سال قبل از آن بود که به رقم حدود ۷۰۰ هزار تن رسید و پس از سال ها، صادرات تیرآهن به کشورهای اروپایی از سرگرفته شد.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در ادامه افزود: امروز با توجه به شرایط بازار، امکان صادرات ۵۰۰ هزار تن چدن نیز به کشورهای اروپایی فراهم شده است که امسال با راه اندازی مجدد کوره شماره یک انجام می شود .

صادقی درباره وضعیت بازار داخلی با اشاره به اینکه رکود در این بازار حاکم است، گفت: سیاست های جدیدی در امر فروش دنبال می شود که گسترش بازارهای فروش محصولات و تنوع بخشی شیوه های فروش و ارایه بهتر خدمات پس از فروش به مشتریان، افزایش فروش محصولات جانبی، برنامه ریزی برای فروش فرآورده های جدید و با ارزش افزوده بالا از قبیل تیرآهن های بال پهن، انواع کلاف های صنعتی، ریل و آرک تونلی ، حفظ و بهبود سهم بازار داخلی از جمله اینها است که در کنار توسعه صادرات دنبال می شود. بسیاری از این برنامه ها شکل اجرایی به خود گرفته است.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان گفت : این واحد صنعتی در میان و بلند مدت طرح هایی را دنبال می کند که منجر به تحول اقتصادی این شرکت می شود و یکی از پروژه های اصلی که اجرای آن همیشه در ذوب آهن پیگیری شد، اما به دلایل مختلف امکان پذیر نبود، طرح تزریق پودر زغالسنگ به کوره بلند (PCI)است که این طرح آغاز شده و با سرعتی فراتر از برنامه در حال پیشرفت است .

صادقی افزود: طرح یاد شده، هزینه مواد اولیه ذوب‌آهن را بسیار کاهش می دهد و تاکنون ۲۱ درصد پیشرفت داشته و تا آذرماه امسال به بهره برداری می رسد. علاوه بر پروژه های ذکر شده ، برنامه ریزی برای تولید گندله در ذوب آهن و طی مراحل نهایی خط تولید تیرآهن H از دیگر پروژه های این شرکت برای پیگیری در سال ۹۶ است .

مدیرعامل ذوب آهن درباره این شرکت برای کاهش بدهی هایش گفت: یکی از اقدامات مهم برای کاهش بدهی های ذوب آهن، کسب موافقت دولت به منظور تهاتر بدهی این شرکت به دولت از محل مطالبات سازمان تأمین اجتماعی به مبلغ هفت هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال است که این امر در مراحل نهایی قرار دارد و نیاز به مصوبه هیات وزیران دارد. در صورت موافقت، این امر شرایطی فراهم خواهد کرد که موجب افزایش تعامل و همکاری بانک ها با ذوب آهن می شود و گام مهمی در جهت حل و فصل مشکلات مالی این شرکت برداشته خواهد شد .

صادقی تاکید کرد: امسال به عنوان سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، ذوب آهن ر و یکرد خود را برپایه حفظ اشتغال و افزایش تولید در این مجتمع صنعتی، متمرکز ساخته تا بتواند با تولید محصولات خاص و صادرات آن به بسیاری از کشورهای دنیا از جمله اروپایی، نام ایران و تولیدات آن را پرآوازه تر کند.

مدیرعامل ذوب آهن درباره تحولات جهانی صنعت فولاد گفت: اکنون صنعت فولاد در ایران و جهان با چالش های بسیاری روبرو است و افزایش صادرات در کشورهای تولید کننده فولاد،‌ کاهش مصرف داخلی فولاد در چین و ‌میل به صادرات واحدهای فولاد سازی در کشور مربوطه هم سو با کاهش قیمت نفت به عنوان مهمترین چالش ها در سطح جهانی محسوب می شود.

وی اضافه کرد: امروز در ایران با توجه به رکود صنعت ساختمان و اختصاص بودجه های عمرانی به طرح های بالای ۷۰ درصد پیشرفت، در عمل شرکت های فولادی به ویژه تولید کنندگان مقاطع ساختمانی و در صدر آنها ذوب آهن را با مشکلات زیادی روبرو ساخته است .

به گفته صادقی، سال گذشته شاهد افزایش چشمگیر و بی سابقه قیمت زغال سنگ در بازار جهانی بودیم و هزینه مواد اولیه را برای ذوب آهن بسیار افزایش داد .

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان تاکید کرد: امروز عمده ترین فعالیت های صورت گرفته ذوب آهن در سال گذشته و امسال را می توان به بومی سازی قطعات و تجهیزات و انجام پروژه های قراردادی توسط نیروهای داخلی به جای استفاده از پیمانکاران خارجی عنوان کرد.

به گفته صادقی، طراحی و تولید محصولات جدید از جمله ریل ملی راه آهن، کلاف های صنعتی با مارک فولادهای سری SAE ، ناودانی های بال شیبدار سایز ۱۸ و ۲۰ ، نبشی بال مساوی سایز ۶ ، میلگردهای آجدار مطابق استاندارد ( BS 4449 (2005) و همچنین انجام ممیزی مقدماتی شرکت CARES به منظور کسب گواهینامه مربوطه و تولید محصولات صادراتی از اقدامات پارسال و برنامه های امسال است.

فعال حوزه معدنی تصریح کرد: امروز که حاشیه سود فولادسازان به شدت کاهش یافته، ‌تلاش برای کاهش هزینه ها به منظور افزایش قدرت رقابتی ذوب آهن یکی از اولویت های اصلی این شرکت است و در این ارتباط اقدام های گسترده ای، از جمله مدیریت هزینه ها، ‌کاهش مصرف کک در کوره بلند، تغییر در مواد مصرفی در کل خطوط و کاهش ضایعات را به مورد اجرا گذاشته شده است .

صادقی درباره اقدام های در دست انجام برای ارتقای بهره وری و سودآوری این شرکت گفت: ارتقای بهره وری منابع انسانی از طریق بازنگری ساختار سازمانی ذوب آهن آغاز شده و افزایش سودآوری و ارزش سهام نیز در این شرکت مورد توجه ویژه قرار دارد و در این ارتباط مدیریت اثربخش بازار گردانی سهام به منظور کنترل تغییرات قیمت،‌ بررسی و انجام سرمایه گذاری در زنجیره ارزش فولاد، برنامه ریزی برای کاهش بدهی های بهره دار، استقرار س یستم ارزیابی بانک ها و موسسه های مالی و تفاهم و تعامل با بانک های بزرگ انجام می شود .

به گفته وی، پروژه بازسازی و بهسازی سیستم تصفیه غبار کنورتورها یکی از مهمترین پروژه های زیست محیطی ذوب آهن در سال ۹۵ بود و گام مهمی در چارچوب تبدیل شدن این شرکت به صنعت سبز بشمار می رود که با توانمندی کارکنان ذوب‌آهن انجام شد .

علاوه براین با توجه به بحران آب، به منظور کاهش مصرف آب، اقدامات گسترده ای صورت گرفته، به نحوی که این شرکت در سالهای ۷۸- ۱۳۷۷ به ازای تولید هر تن فولاد، حدود ۱۵ متر مکعب آب از رودخانه برداشت داشت، اما اکنون به ۶ متر مکعب کاهش یافته که ن ش ان دهنده کاهش حدود ۵۰ درصدی برداشت آب است

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی