رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹
  • السبت ۹ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 23 January

بازگشت وزارت بازرگانی ؟
عضو هیأت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت یزد مطرح كرد:

بازگشت وزارت بازرگانی ؟

محمدحسین فنایی معتقد است: برای برخورداری از ساختار متناسب که مسئله استراتژی تجاری را تنظیم کند، باید یک نهاد مستقل آن را اداره کند و این امر بدان معناست که ما نیازمند وزارت بازرگانی هستیم تا این حیطه بزرگ را ساماندهی کند.

محمدحسین فنایی معتقد است: برای برخورداری از ساختار متناسب که مسئله استراتژی تجاری را تنظیم کند، باید یک نهاد مستقل آن را اداره کند و این امر بدان معناست که ما نیازمند وزارت بازرگانی هستیم تا این حیطه بزرگ را ساماندهی کند.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از اگزیم، عضو هیأت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت یزد با اشاره به این که احیای وزارت بازرگانی سیاست درستی است گفت: برای برخورداری از ساختار متناسب که مسئله استراتژی تجاری را تنظیم کند، باید یک نهاد مستقل آن را اداره کند و این امر بدان معناست که ما نیازمند وزارت بازرگانی هستیم تا این حیطه بزرگ را ساماندهی کند.

هفته گذشته رییس سازمان توسعه تجارت کشور با اشاره به سیاست های تجاری صورت گرفته در جهت حمایت از تولید داخلی و اشتغال در سال ۹۵، از ارایه تسهیلات به واحدهای تولیدی ضعیف با هدف رشد و ماندگاری آن ها در سال جاری خبر داد. وی با تاکید بر لزوم توسعه اقدامات فرهنگی و راه اندازی کمپین های حمایت از تولیدات داخلی، گفت: باید در راستای اتخاذ سیاست تجاری حمایت کننده از تولید کالاهای اساسی و استراتژیک و وضع محدودیت برای واردات اقلام مشابه حرکت کنیم. همچنین با استفاده از قانون ثبت مالکیت معنوی اجازه واردات به کالاها با نام و نشان داخلی داده نشود.

محمدحسین فنایی در این رابطه با اشاره به اهمیت جذب سرمایه گذاری خارجی برای اقتصاد کشور گفت: جذب سرمایه گذاری خارجی یکی از اولویت های دولت محسوب می شود که مستلزم ثبات قوانین و سیاستهای پایدار است که اگر این عوامل در کنار یکدیگر وجود نداشته باشد جذب سرمایه گذاری منجر نخواهد شد.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر ظرفیت اقتصاد ایران برای تداوم رشد اقتصادی بالا به یک موتور محرکه جدید نیازمند است. با نگاهی به کشورهای درحال توسعه می توان ادعا کرد که سرمایه خارجی مهمترین موتور رشد اقتصادی . بهبود تولید است.

عضو هیأت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت یزد با بیان اینکه بخش خصوصی باید تقویت شود، گفت: دولت باید آرام آرام اندازه بخش دولتی را کاهش دهد و حجم این فعالیت را به بخش خصوصی واقعی، اختصاص و آن را تقویت كند تا بتوانیم زمینه های بهتری برای اقتصاد فراهم کنیم.

به گفته وی دولت باید مقرراتی برای بخش تولید و خصوصا حوزه تولید بخش خصوصی و نه بخش عمومی شرایطی را فراهم کند كه این امر در عین حال جلوی سوء استفاده را می گیرد و فضای رشد را نیز برای بخش خصوص واقعی ایجاد کند. تصور می کنم ما در این زمینه یک نقص داریم.

وی تصریح كرد: با بهبود شرایط اقتصادی ما به رونق اقتصادی دست خواهیم یافت. به عبارت دیگر تا زمانی كه حوزه رونق اقتصادی را نتوانیم طی کنیم امکان بهبود شرایط و بهبود تولید و در نهایت نتیجه آن کاهش قیمت تمام شده وجود نخواهد داشت.

عضو هیأت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت یزد ادامه داد: با توجه به اینکه در اکثر کشورهای دنیا بخش قابل ملاحظه ای از فعالیتهای اقتصادی توسط شرکتهای کوچک و متوسط انجام می شود و این شرکتها مسائل و مشکلات خاص خود را در ورود به عرصه رقابت جهانی پیدا می کنند، دولتها با تدایبر مختلفی همواره به فکر حمایت منطقی از این شرکتها برمی آیند تا رقابت پذیری آنها را به گونه ای بالا ببرند که توان رقابت در بازارهای رقابتی دنیا را به‌دست آورند. یکی از روشهایی که در اکثر کشورهای دنیا تجربه موفقی در افزایش توان رقابتی شرکتهای کوچک و متوسط از خود برجای گذاشته، خوشه سازی این شرکتها بوده است.

وی افزود: این واحدها می‌توانند بخش خصوصی را در سرمایه‌گذاریها تشویق کنند، چون بخش خصوصی معمولاً برای ایجاد واحدهای بزرگ امکانات کافی ندارند، این واحدها همچنین می‌توانند به عنوان ابزار مناسبی برای خصوصی سازی در نظر گرفته شوند.

به گفته وی در واقع صنایع كوچك ومتوسط امکان شناخت بازار را دارند و می‌توانند خود را با نیازهای بازار منطبق کنند و به خاطر کوچک بودن، فرایند تصمیم گیری در آنها بسیار سریع است. این واحدها می‌توانند قدرت ابتکار و خلاقیت بیشتری داشته باشند.

فنایی با اشاره به اینكه تمام طرح ها و سیاستگذاری ها باید در چارچوب اقتصاد مقاومتی باشد، گفت: دستگاه های اجرایی باید رویکردهای کاری خود را بر اساس بندهای اقتصادمقاومتی پیاده كنند. در واقع  محور تولید و اشتغال در چارچوب اقتصاد مقاومتی تعریف شده و برای رسیدن به موفقیت باید در راستای آن حرکت کرد.

وی با اشاره به دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: رییس جمهور منتخب باید طرح ها و سیاست گذاری هایی انتخاب كند تا همه حوزه های كشور را احاطه كند. به عبارت دیگر در همه زمینه ها همچون تولید، واردات، تجارت و سرمایه گذاری دارای برنامه و سیاست جداگانه ای باشد. در واقع اصل اقتصاد مقاومتی گویای همین مطلب است. در این راه شفافیت اقتصادی ملزم و ضروری است و دولت ماموریت دارد این بستر را برای تولید صادرات محور فراهم كند.

فنایی با اشاره به عدم دخالت دولت در تعیین بازار ادامه داد: معتقدم دولت باید از دخالت در بازار خودداری كرده و اجازه دهد بازار بر اساس عرضه و تقاضا تعیین شود و دولت تنها نظارت داشته باشد. اقتصاد باید ازاد باشد و تولیدات داخلی توان رقابت با محصولات مشابه خود را داشته باشند. در این راه می توان از مزیت های بخش خصوصی استفاده كرد.

وی با اشاره به تغییر تعرفه ها در سال جدید گفت: تعرفه در اصل یك اهرم قدرتی در دست دولت است كه به وسیله آن می تواند درآمدزایی كند. طبیعتا وجود تعرفه در كشور ضروری است، اما مدیریت آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همچنین نیاز است در این بین جوانب مختلف برای تعرفه گذاری سنجیده شود، چرا كه تعرفه به نوعی در رونق تولید داخل دخالت دارد. البته در این راستا اقتصاد مقاومتی نیز به آن اشاره كرده و خط و مرز نیز برای آن تعیین كرده است.

وی در خصوص احیای وزرات بازرگانی و جدایی بخش صنعت از تجارت گفت: معتقدم احیای وزارت بازرگانی سیاست درستی است. به عبارت دیگر برای برخورداری از ساختار متناسب که مسئله استراتژی تجاری را تنظیم کند، باید یک نهاد مستقل آن را اداره کند و این امر بدان معناست که ما نیازمند وزارت بازرگانی هستیم تا این حیطه بزرگ را ساماندهی کند.

وی افزود:: برای تنظیم امور مختلف تجاری از جمله تولید، تجارت داخلی و بین‌المللی، تامین رفاه مصرف‌کنندگان وزارت بازرگانی نقش کاملا کلیدی دارد. از سوی دیگر بخش بازرگانی کشور دارای یک نهاد مستقل نیست و امر تجارت در بین وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف تقسیم شده است.

به گفته وی از آنجاییكه دولت در پی كوچك كردن حجم خود است و ادغام سازمان ها می تواند طرح خوبی باشد ولی تجمیع تولید، توزیع و تجارت ایده مناسبی نبوده است.

 

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی