رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
  • الخميس ۲۰ رجب ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 4 March

بازگشت رونق به بازار سیمان

صنعت سیمان جزو صنایعی در کشور به‌شمار می‌رود که به اهداف خود در سند چشم‌انداز بیش از پیش نزدیک شده است. از این‌رو این صنعت در زیرساخت‌ها با هیچ‌گونه مشکل خاصی روبه‌رو نیست اما آنچه در سال‌های گذشته این صنعت را با چالش روبه‌رو کرده مازاد تولید و رکود در بازار داخلی و از دست دادن برخی بازارهای صادراتی است.

صنعت سیمان جزو صنایعی در کشور به‌شمار می‌رود که به اهداف خود در سند چشم‌انداز بیش از پیش نزدیک شده است. از این‌رو این صنعت در زیرساخت‌ها با هیچ‌گونه مشکل خاصی روبه‌رو نیست اما آنچه در سال‌های گذشته این صنعت را با چالش روبه‌رو کرده مازاد تولید و رکود در بازار داخلی و از دست دادن برخی بازارهای صادراتی است.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از  سیمان خبر، از این‌رو سیمانی‌ها از یکسو از دولت دوازدهم انتظار دارند در پی رونق اقتصادی، رونقی نیز به بازار سیمان بخشد. از سوی دیگر نیز با فعال کردن رایزن‌های اقتصادی و تجاری خود، بازارهای صادراتی بیشتری برای این صنعت خاکستری بیابند.

سیمانی‌ها در انتظار رونق پروژه‌های عمرانی

مهم‌ترین خواسته سیمانی‌ها از دولت یازدهم رونق بازار و راه‌اندازی پروژه‌های عمرانی است. به گزارش سیمان خبر، در این‌باره نادر غفاری، معاون فنی و تولید انجمن سیمان عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین انتظارهای ما این است که وضعیت اقتصادی کشور بهبود یابد و فضای کسب‌وکار بهتر از قبل شود. از این‌رو با بهبود فضای کسب و کار و فضای اقتصادی در کشور صنایع به سمت بهبود و رونق پیش خواهند رفت.

غفاری در ادامه خاطرنشان کرد: از سوی دیگر اگر فعالیت‌های عمرانی دولت آغاز و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها بیشتر شود، می‌توان شاهد رونق بیشتری در بازار سیمان نیز بود. بنابراین مهم‌ترین مسئله این است که دولت بتواند فضای اقتصادی را در کشور بهبود بخشد. وی همچنین با اشاره به موضوع صادرات عنوان کرد: از سوی دیگر موضوع قابل‌توجه ساماندهی صادرات خواهد بود. یکی از مهم‌ترین موضوع‌هایی که سبب صادرات بیشتر و بهتر خواهد شد، موضوع دیپلماسی است که باید از سوی دولت حل و فصل شود و در این زمینه سازمان توسعه تجارت در بخش صادرات باید فعال‌تر عمل کند تا بتواند راهی برای صادرات به‌ویژه به کشورهای همسایه باز کند.

معاون فنی و تولید انجمن سیمان با تاکید بر اینکه درباره زیرساخت‌های سیمان با مشکلی روبه‌رو نیستیم، عنوان کرد: درباره زیرساخت‌ها با هیچ مشخصه‌ای روبه‌رو نیستیم. تنها موضوع دارای اهمیت این است که در شرایط فعلی از مجوز دادن به واحدهای جدید به‌شدت پرهیز کنیم چراکه در سال ۹۵ متوسط تولید کارخانه‌های سیمانی حدود ۷۰درصد بود و هم‌اکنون نیز با ۳۰درصد ظرفیت خالی در سیمان روبه‌رو هستیم.

ما حتی به وزارتخانه به‌طور کتبی اعلام کردیم تا مجوزی برای واحد جدید صادر نکنند.

غفاری در ادامه توضیح داد: چون در کشور سالانه حدود ۸۰میلیون تن سیمان تولیدی داریم و سرانه مصرف ما در شرایط فعلی به ازای هر نفر به ۱۰۰۰کیلوگرم رسیده است.

همین سرانه در کشورهای در حال توسعه نیز بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلوگرم است. وی در ادامه تاکید کرد: بنابراین ما به لحاظ زیرساخت‌های تولید سیمان در کشور به افق چشم‌انداز سال ۱۴۰۴ رسیده‌ایم اما موضوع این است که باتوجه به وضعیت رکود در حوزه صنعت ساختمانی و پروژه‌های عمرانی دولت تا حدی از تولید فاصله پیدا کرده‌ایم.

وی در پاسخ به این پرسش که باتوجه به مازاد سیمان در کشور دولت برای صادرات چه اقدام‌هایی می‌تواند انجام دهد، گفت: برای توسعه صادرات باید سازمان توسعه و تجارت بتواند فعال‌تر عمل کند.

دولت نیز باید بتواند ارتباطات تجاری و سیاسی خود را با کشورهای دیگر بهتر کند. از این‌رو بخش تجاری ما در سفارتخانه‌ها باید فعال‌تر از گذشته عمل کنند.

معاون فنی و تولید انجمن سیمان با اشاره به سیاست‌هایی که عراق در قبال سیمان ما در پیش گرفته، بیان کرد: عراق هر روز یک قاعده و قانونی برای سیمان ارائه می‌دهد و ما در عمل شاهد هستیم در این زمینه ثباتی ندارد اما عملکرد ما هم در این شرایط نشان می‌دهد به لحاظ تجاری در این کشور چندان فعال عمل نکرده و رایزن فعالی نداشته‌ایم، در غیر این صورت ممکن بود با یک رایزن مناسب بتوانیم همین بازار بی‌ثبات عراق را به‌گونه‌ای در دست بگیریم.

کشورهای همسایه را برای صادرات دریابیم

ساماندهی بازار صادرات سیمان یکی از مباحث با اهمیت برای سیمانی‌ها به‌شمار می‌رود. در این‌باره حسن صباغیان بیدگل، کارشناس حوزه سیمان اظهار کرد: انتظارهای ما از دولت آینده این است که اجازه صادرات از سمت غرب و شرق کشور به‌راحتی وجود داشته باشد و تسهیلاتی برای صادرات به کشورهایی چون عراق، افغانستان و عمان ایجاد کند.

صباغیان‌بیدگل، موضوع قابل‌توجه را در شرایط کنونی بازگشت رونق به بازار برشمرد و گفت: موضوع قابل‌توجه در شرایط کنونی این است که پروژه‌های عمرانی دولت در حال رکود به‌سر می‌برند و در عمل هم شاهد هستیم سیمان خرید و فروش چشمگیری ندارد و تولیدکنندگان به زحمت می‌توانند محصولات خود را به فروش برسانند.

از این رو ایجاد بازار لازم برای رونق یکی از ضرورت‌ها به‌نظر می‌رسد. در حقیقت خواسته سیمانی‌ها بازگشت رونق به بازار است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی