رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

چهارمین کنفرانس هیدروژن و پیل سوختی

دبیر چهارمین کنفرانس هیدروژن و پیل سوختی، نهادینه سازی توسعه پایدار و پویایی علوم، فناوری و صنعت هیدروژن و پیل سوختی در کشور و ترغیب و تشویق پژوهشگران، صنعتگران در زمینه پیشرفت دانش و فناوری هیدروژن و پیل سوختی را از اهداف این کنفرانس عنوان کرد.

دبیر چهارمین کنفرانس هیدروژن و پیل سوختی، نهادینه سازی توسعه پایدار و پویایی علوم، فناوری و صنعت هیدروژن و پیل سوختی در کشور و ترغیب و تشویق پژوهشگران، صنعتگران در زمینه پیشرفت دانش و فناوری هیدروژن و پیل سوختی را از اهداف این کنفرانس عنوان کرد.
به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “امید توکلی” رئیس مرکز فناوری راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص برگزاری چهارمین کنفرانس هیدروژن و پیل سوختی گفت: موضوع هیدروژن و پیل سوختی با تشکیل کمیته راهبردی پیل سوختی در سال ۱۳۸۵ بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و تاکنون ۳ کنفرانس ملی در حوزه هیدروژن و پیل سوختی برگزار شده است.
وی ادامه داد: با توجه به فعالیت‌های دانشگاه تهران در حوزه هیدروژن و پیل سوختی و مکاتبات و مذاکراتی که با انجمن هیدروژن و پیل سوختی به عنوان متولی برگزاری این کنفرانس‌ها انجام شد مقرر شد برگزاری چهارمین کنفرانس هیدروژن و پیل سوختی به عهده دانشکده فنی دانشگاه تهران باشد.
دبیر چهارمین کنفرانس هیدروژن و پیل سوختی تصریح کرد: موضوع هیدروژن و پیل سوختی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر بسیار مورد توجه است و با توجه به محدودیت‌هایی که در مورد سوخت‌های فسیلی و مصرف آن داریم که مهم‌ترین آن بحث کمبود منابع سوخت‌های فسیلی در صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ و اینکه این منابع روبه اتمام هستند.
هیئت علمی دانشکده فنی دانشگاه تهران ادامه داد: موضوع اتمام منابع سوخت‌های فسیلی در بسیاری از کشورها اتفاق افتاده و در ایران هم با توجه به شیبی که دارد بنطر می‌آید در آینده با کمبود این منابع مواجه شویم. همچنین موضوع آلاینده‌های محیط زیستی که از مصرف سوخت‌های فسیلی بوجود می‌آید و بحث گازهای گلخانه ای و گرمایش جهانی موجب شده رویکرد به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر در دنیا بسیار بسیار قابل توجه بوده و در این زمینه پیشرفت‌های خیلی زیادی حاصل شده است.
وی افزود: پروتکل‌های محیط زیستی بسیاری در دنیا به امضا رسیده است که آخرین آن‌ها توافقنامه پاریس موسوم به کوپ ۲۱ در پاریس و کوپ ۲۲ در اردن بوده است. ایران نیز براساس این پروتکل تعهد داده که حدود ۴ درصد انتشار آلاینده‌های زیست محیطی را کاهش دهد و مشروط به استفاده از از اعتبارات بین المللی استفاده و مشارکت بین‌المللی این تعهد می‌تواند تا ۸ درصد افزایش یابد.
در این راستا در حال حاضر در حوزه‌های مختلف انرژی‌های تجدید پذیر شامل انرژی بادی، خورشیدی، بایومس و سایر منابع تجدیدپذیر دنیا در تک تک این‌ها سرمایه گذاری کرده و متاسفانه ایران در این حوزه جایگاه قابل قبولی ندارد.
عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی شیمی دانشکده فنی دانشگاه تهران افزود: کشورهای اروپایی پیشروترین کشورها در بحث انرژی‌های تجدید پذیر هستند به طوری که کشور آلمان ۵۰ درصد الکتریسته خود را از طریق انرژی خورشیدی تأمین می‌کند و یا کشوری مثل دانمارک و فنلاند در حدود صددرصد انرژی الکتریسیته را از انرژی بادی تأمین می‌کند و این نشان می‌دهد که رویکرد کشورهای اروپایی خیلی قابل ملاحظه بوده و جلوتر از بقیه کشورها پیش می‌روند و در ایران جایگاه و سهم انرژی تجدید پذیر بسیار ناچیز است.
وی با بیان اینکه تنها بخش برق آبی که بخش سنتی تجدیدپذیرها است (شامل سد و توربین) فعال است، ادامه داد: در رابطه با انرژی خورشیدی و انرژی بادی کارهای محدودی انجام شده است و البته روی موضوع هیدروژن و پیل سوختی خیلی کم کار شده است بدلیل اینکه شاید واقعاً اراده‌ای در توسعه فناوری‌های این بخش وجود نداشته است.
توکلی تصریح کرد: نکته مهم و کلیدی این است که در اکثر کشورهای دنیا برای استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر مکانیزم های تشویقی و حمایتی در نظر می‌گیرند و برای توسعه این انرژی‌ها حتی سوبسیدهایی نیز به این بخش تعلق می‌گیرد.
وی یادآور شد: برهمین اساس در ایران از چند سال پیش قیمت تضمینی خرید برق تجدید پذیر در حوزه‌های مختلف شامل برق زباله‌سوز، برق بادی، برق خورشیدی و … منتشر شده است. در سال‌های اخیر مقداری این قیمت‌ها بنابر دلایل و سیاست گذاری‌های وزات نیرو کاهش پیدا کرد و موجب شد سرمایه گذاران خارجی که ایران را بعنوان بازار خوبی در این حوزه می‌دیدند تا حدودی عقب نشینی کنند. این قیمت‌ها مجدداً در سال گذشته بررسی و افزایش پیدا کردند و در بحث هیدروژن و پیل سوختی و برق تولیدی آن که قبلاً قیمت گذاری نشده بود در اسفند ۹۵ برای اولین بار قیمت تضمینی برای برق پیل سوختی حدود ۴۶۰ تومان به ازای هر کیلو وات برق پیل سوختی اعلام شد.
توکلی یادآور شد: البته و متاسفانه این مکانیزهای تشویقی باعث نشده که در ایران و در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر اتفاق قابل توجهی رخ دهد، چرا که همچنان فناوری‌ها و زیرساخت‌های مرتبط با حوزه انرژی تجدیدپذیر در مقایسه با سوخت‌های فسیلی قیمت گران تری داشته و نیاز به سرمایه گذاری و حمایت‌های دولتی دارد.
وی ادامه داد: لازم است در این بخش دولت ورود پیدا کند و مکانیزم های حمایتی را اجرا کند. در این راستا دولت مصوبه ای در شهریور ماه ۹۵ داشت که براساس آن تمام سازمان‌های دولتی را مکلف نمود طی ۲ سال آینده ۲۰ درصد برق مورد نیازشان را از انرژی تجدید پذیر تأمین کنند که البته این مصوبه به‌رغم حالت اجباری آن و زمان حدود ۸ ماهی که از آن می‌گذرد هنوز آیین نامه اجرایی مربوطه از طرف وزارت نیرو اعلام نشده و سازمان‌ها نمی‌دانند با چه سازوکاری باید این کار را انجام دهند.
وی در رابطه با موضوع کنفرانس نیز افزود: هیدروژن و پیل سوختی ۲ مقوله جدا از هم هستند و از آنجا که ایران کشوری دارای منابع غنی گاز در جهان است از نظر تولید هیدروژن نیز غنی است کما این که در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها و در واحدهای مختلف از طریق تکنولوژی ریفرمینگ گاز طبیعی هیدروژن تولید می‌کنیم؛ به طوریکه خیلی از پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها در حال حاضر هیدروژن مازاد دارند و لذا تولید صنعتی هیدروژن فرآیندی کاملاً شناخته شده و توسعه یافته است. البته در بحث تولید هیدروژن فناوری‌های نوینی توسعه پیدا کرده که ازنظر زیست محیطی قابل توجه هستند.
وی افزود: در رابطه با فناوری‌های نوین چه در تولید و چه در حوزه خالص سازی و ذخیره سازی هیدروژن در ایران فعالیت‌های دانشگاهی و پژوهشی قابل توجهی انجام شده ولی البته در حوزه تولید صنعتی با این فرایندهای نوین نیاز به توسعه فناوری و سرمایه گذاری است. در بحث پیل سوختی از وقتی که کمیته راهبری پیل سوختی شکل گرفت و سند راهبردی توسعه فناوری پیل سوختی در سال ۸۶ (با چشم انداز اینکه در یک بازه ۱۵ ساله یعنی سال ۱۴۰۴ ایران بر مبنای شاخص‌های بین المللی توسعه فناوری جز ۵ کشور توسعه یافته توانمند و صاحب فناوری قاره آسیا و اولین کشور منطقه در زمینه طراحی و تولید و ارتقا و بکارگیری فناوری پیل‌های سوختی راهبردی باشد)، ابلاغ شد.
توکلی یاداور شد: در جهت اجرایی شدن سند و پس از تأسیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و تشکیل ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدید پذیر در داخل معاونت علمی و فناوری فعالیت‌های خیلی خوبی در جهت حمایت از این حوزه صورت پذیرفت و در بازه سال ۸۸ تا ۹۴ در حدود ۵۰ پروژه هیدروژن و پیل سوختی از طرف ستاد انرژی‌های تجدید پذیر مورد حمایت قرار گرفته و روند خیلی خوبی بوده که تعدادی از پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها بطور مستقیم از این حمایت‌ها در جهت پیشبرد تحقیقات مرتبط بهره برده‌اند. هر چند هنوز در بحث تجاری سازی و صنعتی خیلی جای کار دارد و در واقع از مراحل اولیه تحقیق و توسعه تا رسیدن به مرحله بازار و استفاده در صنعت زنجیره توسعه فناوری و تجاری سازی بایستی تکمیل شود.
وی محورهای کنفرانس را در ۶ محور ۱- طراحی، ساخت و یکپارچه سازی پیل سوختی، ۲- تولید، خالص سازی، ذخیره‌سازی و توزیع هیدروژن، ۳- مدلسازی وشبیه سازی سیستم‌های هیدروزن و پیل سوختی، ۴- کاربردهای هیدروژن و پیل سوختی، ۵- ایمنی، مقرارات و استانداردسازی هیدروژن و پیل سوختی و ۶- موانع، چالش‌ها و راهبردهای توسعه فناوری پیل سوختی و هیدروژن در ایران و جهان عنوان کرد.
وی همچنین نهادینه سازی توسعه پایدار و پویایی علوم، فناوری و صنعت هیدروژن و پیل سوختی در کشور، ترغیب و تشویق پژوهشگران، صنعتگران در زمینه پیشرفت دانش و فناوری هیدروژن و پیل سوختی، گسترش ارتباطات دانشگاه، صنعت و دولت، ترویج تحقیقات بنیادی و کاربردی در زمینه هیدروژن و پیل سوخت و بهره گیری از دانش فنی، تبادل اطلاعات و تجارب بین متخصصان ایرانی و خارجی پیل سوختی را از اهداف برگزاری این کنفرانس برشمرد.
توکلی تعداد مقاله‌های دریافتی را ۱۲۶ مقاله عنوان کرد و افزود: از این تعداد ۴۰ مقاله بصورت ارائه شفاهی پذیرش شده و ۸۰ مقاله به صورت پوستر هستند.
کنفرانس در ۱۹ و ۲۰ اردیبهشت در محل دانشکده مهندسی برق دانشگاه تهران برگزار می‌شود. برای کنفرانس ۸ نشست سخنرانی ارائه مقاله‌ها، ۲ نشست تخصصی و ۸ کارگاه تخصصی در حوزه‌های مختلف برنامه ریزی شده که کارگاه‌ها در صورت رسیدن به حد نصاب تشکیل خواهند شد.
·        برنامه نشست‌های تخصصی
نشست‌های تخصصی با حضور متخصصین و صاحبنطران در ۲ محور: ۱- فرصت‌ها و چالش‌های تجاری سازی هیدروژن و پیل سوختی و ۲- نقش وزارت نفت و نیرو در توسعه فناوری‌های هیدروژن و پیل سوختی در سبد انرژی کشور برگزار خواهد شد.
وی تاکید کرد: اگر بخواهیم در دیپلماسی سیاسی و علم و فناوری در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم باید در عرصه‌های فناوری‌های نوین ورود پیدا کنیم و الان در بحث انرژی تجدید پذیر با توجه به رشد بسیار سریع دنیا تا حدودی از روند جهانی عقب افتاده‌ایم که باید سریع‌تر در جهت پیشبرد این فناوری‌های گام‌های توسعه ای و حمایتی بلندتری برداریم. بخصوص در حوزه تجاری سازی و صنعتی شدن هیدروژن و پیل سوختی این عقب افتادگی در ایران خیلی بیشتر وجود دارد و این کنفرانس‌ها محلی هستند که بتوانیم با ارائه دستاوردهای ارزشمند پژوهشی و تحقیقاتی، این حرف‌ها و درد دل‌ها را به گوش مسئولین دولت و وزارت خانه‌ها و سازمان‌های متولی برسانیم تا شاهد رشد سریع نیآوری های مرتبط در آینده نزدیک و اعتلای میهن عزیز باشیم.
شایان ذکر است پژوهشگاه نیرو حامی این کنفرانس بوده و اعضای هیات علمی پژوهشگاه نیرو نیز به عنوان اعضای کمیته علمی کنفرانس با این کنفرانس همکاری خواهند داشت.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی