رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

طرح های پالایشی کشور با برجام به ثمر نشست

قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران می گوید فعالیت این مجموعه در پسابرجام در مسیر توسعه و پیشرفت قرار گرفت و موفق شد طرح‌های نیمه تمام نظیر پالایشگاه ستاره خلیج فارس را به مرحله بهره‎برداری برساند.

قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران می گوید فعالیت این مجموعه در پسابرجام در مسیر توسعه و پیشرفت قرار گرفت و موفق شد طرح‌های نیمه تمام نظیر پالایشگاه ستاره خلیج فارس را به مرحله بهره‎برداری برساند.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایرنا، «شاهرخ خسروانی» در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی افزود: برای اجرای طرح توسعه پالایشگاه آبادان و اصفهان سرمایه خارجی وارد کشور شود.

وی با اشاره به اینکه از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ در بخش صنعت پالایش و پخش اقدام‌های خوبی صورت گرفته است، گفت: ستاره خلیج فارس نماد بارز دستاورد برجام است، زیرا تجهیزات اصلی این پروژه «کمپرسورها و کوره ها» نیمه نخست سال ۱۳۹۵ وارد کشور شد و زمینه را برای تکمیل فاز نخست فراهم کرد.

خسروانی یادآور شد: پروژه ستاره خلیج فارس گرچه متعلق به بخش خصوصی است اما حمایت های وزارت نفت در رابطه با تسهیل تامین منابع مالی و تسهیل امور عملیات گمرکی و ورود تجهیزات موجب شد پروژه سریعتر به بهره برداری برسد.

وی یکی از مهمترین دستاورد برجام در بخش پالایشی کشور را به ثمر رساندن تعدادی از طرح‎های توسعه ای پالایشگاهی کشور عنوان کرد و گفت: با گشایش برجام، واحد ایزومراسیون طرح بنزین سازی پالایشگاه اصفهان و واحد بنزین سازی پالایشگاه بندرعباس به بهره برداری رسید و توزیع بنزین یورو ۴ در کلانشهرها و شهرهای جانبی گسترش یافت.

بر اساس این گزارش، دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری دهم اردیبهشت ماه جاری فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس را افتتاح کرد. با بهره برداری از این مرحله پالایشگاه میعانات گازی ۳۶۰ هزار بشکه ای ستاره خلیج فارس روزانه ١٢ میلیون لیتر بنزین یورو۴، چهار میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر گازوئیل یورو۴ ، یک میلیون لیتر نفت سفید یورو۴ و یک میلیون و ٣٠٠ هزار لیتر گاز مایع (ال‎پی‎جی) یورو ۴ تولید می شود.

با بهره برداری کامل از پالایشگاه ستاره خلیج فارس با تولید ۳۶ میلیون لیتر بنزین با کیفیت یورو ۴ و ۵ ، تولید بنزین در کشور به بیش از ١٠٠ میلیون لیتر در روز خواهد رسید که افزون بر قطع واردات بنزین، امکان صادرات این فرآورده و افزایش کیفیت سوخت مصرفی داخل نیز فراهم شده و ایران به جرگه صادر کنندگان بنزین می پیوندد.
دو مرحله باقی مانده پالایشگاه ۳۶۰هزار بشکه ای میعانات گازی ستاره خلیج فارس نیز به ترتیب به فاصله هر۶ ماه وارد مدار تولید می ‌شود و در صورت تأمین مالی و رفع مشکلات، شاهد بهره برداری از کل این طرح تا پایان سال ۱۳۹۶ خواهیم بود.

این پالایشگاه معادل ۶۶ درصد مجموع تولید دیگر پالایشگاه های کشور بنزین تولید می کند.

خوراک (میعانات گازی) مورد نیاز این پالایشگاه از طریق یک خط لوله به طول بیش از ۳۸۸کیلومتر از پالایشگاههای گازی عسلویه تأمین می شود.
درمراحل ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس بیش از ۱۰ هزار نفر نقش آفرین بوده اند که با راه اندازی آن نه تنها کشور در تأمین بنزین مورد نیاز خودکفا شده است بلکه قادر هستیم صادرات بنزین به کشورهای دیگر را نیز آغاز کنیم.

عملیات احداث پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس با هدف قطع وابستگی کشور به بنزین وارداتی و کاهش فروش خام نفت از بهمن ۱۳۸۵ آغاز شد.

با بهره برداری ازمرحله اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت روزانه ۱۲۰هزار بشکه میعانات گازی مقدمه پیوستن ایران به باشگاه صادر کنندگان بنزین فراهم شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی