رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
  • الجمعة ۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 16 April

  • یکشنبه 17 اردیبهشت 1396 - 12:08
  • کد خبر : 20040
  • مصاحبه
  • چاپ خبر : بازار ایران به تولید ایرانی اعتماد نمی کند
تولید
مصاحبه اختصاصی ویکی پی جی با مدیر فروش شرکت گیتی پسند :

بازار ایران به تولید ایرانی اعتماد نمی کند

شركت هاى تاسيساتى به دنبال فرصتى هستند تا بتوانند جديدترين دستاوردهای خود را در معرض ديد عموم قرار داده و توان خود را به ديگران نشان دهند، اين بار اين فرصت در شهر قم براى اين شركت ها فراهم شده است تا در محيطى تخصصى به رقابت بپردازند.

شركت هاى تاسيساتى به دنبال فرصتى هستند تا بتوانند جديدترين دستاوردهای خود را در معرض ديد عموم قرار داده و توان خود را به ديگران نشان دهند، اين بار اين فرصت در شهر قم براى اين شركت ها فراهم شده است تا در محيطى تخصصى به رقابت بپردازند.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی ، نمايشگاه تاسيسات شهر قم كه امسال يازدهمين دوره آن از ۱۲ الی ۱۶ اردیبهشت ماه برگزار شد ميزبان شركت هاى فعال در صنعت تاسيسات گرمايشى، سرمايشى ، تهويه مطبوع، لوله و اتصالات و شيرآلات ساختمانى بود.

این نمایشگاه فرصت مناسبی بود تا پای صحبت فعالان این صنعت بنشینیم و مشکلات و دغدغه های آنها را بشنویم.

در این راستا مصاحبه ای با آقای مهندس اشعریون مدیر فروش واحد قم شرکت گیتی پسند ، انجام داده ایم.

 

لطفا خود و شرکت خود را معرفی کنید:

بنده اشعریون مدیر فروش محصولات گیتی پسند اصفهان در استان قم هستم. گروه صنایع گیتی پسند از شرکت های فعال صنعتی ایران است که محصولاتش را در  ۳۸ کارخانه تولید  می کند.

این شرکت در  ۳ حوزه ساختمان و کشاورزی و پتروشیمی فعالیت دارد.

در بخش ساختمان استراتژی این شرکت این است که تمام محصولات مورد نیاز ساخت ساختمان سبز را تولید کند. سبز بودن ساختمان در تولید محصولات این شرکت بسیار مورد توجه است.

ساختمان سبز جدیدترین سبک ساختمان ها در دنیاست و به این معنی است که  ساختمان،  خود انرژی مصرفی اش را تامین کند و بهره وری انرژی بالایی داشته باشد که شرکت گیتی پسند محصولاتش ر با این رویکرد تولید می کند.

در این نمایشگاه محصولات تاسیساتی گیتی پسند عرضه شده است البته در حوزه تاسیسات، محصولات این شرکت گسترده است و شامل محصولاتی همچون لوله، اتصالات، سرمایشی و گرمایشی، سولار و … است که در حال حاضر در این نمایشگاه بیشتر روی محصولات سرمایشی شرکت همچون داکت اسپلیت، و فن کویل و … تمرکز شده است.

 

لطفا در مورد محصولاتی که در نمایشگاه عرضه کردید توضیح دهید:

محصولات سرمایشی عرضه شده در این نمایشگاه میزان مصرف انرژی کمی داشته و  کمترین تخریب را بر محیط زیست اعمال می کنند، به طور مثال شرکت گیتی پسند در تجهیزات سرمایشی خود از همان ابتدا از گازهای CFC که برای محیط زیست مضر اند استفاده نمی کند و به جای استفاده از گاز R22 از گاز R110A استفاده می کند.

لازم به ذکر  است گازهای CFC در دنیا منسوخ شده اند ولی تولید کننده ها هنوز هم از این گازها استفاده می کنند.

گاز R110A فشار کار سیستم را بالا می برد که باعث می شود تجهیزات پیشرفته تری برای سیسستم سرمایشی مورد استفاده قرار گیرند که شرکت ما هزینه بیشتر تولید تجهیزات را به خاطر حفظ محیط زیست به جان خریده است.

شرکت گیتی پسند برای پایین آوردن مصرف و افزایش عمر دستگاه از برند های معروف استفاده می کند وحساسیت بیشتری روی قطعات مصرفی برق انجام می دهد، به طور مثال فن ای پی ام آلمان و کمپرسور دانفوس فرانسه است.

استفاده از برند های مرغوب و استاندارد باعث می شود هزینه تولید محصولاتمان بالا رود ولی به خاطر رقابت پذیری سود را باید پایین آورده ایم.

 

نظرتان در مورد محصولات مشابه وارداتی چیست؟

کالاهای وارداتی به خاطر تبلیغات گسترده ای که دارند بازار مصرف را بدست می گیرند ولی این درست نیست.

در کشور ما به منظور جلوگیری از واردات محصولاتی که مشابه داخلی دارند قوانینی وضع شده ولی هیچ کنترل و نظارتی بر قانون های واردات محصولات وجود ندارد.

و تولید کننده ها با این مشکل گریبان گیر اند.

 

 

چرا کالاهای وارداتی بین مصرف کننده های ایرانی مقبولیت دارند؟

اکثر شرکت های تولید کننده ما تولیداتشان با تکنولوژی روز دنیا فاصله دارد  این یکی از اصلی ترین دلایلی است که باعث می شود ایرانی، ایرانی نخرد.

در ایران تولید کننده ها محصولی که کپی شده از محصول خارجی است را  سالیان سال است که تولید می کنند و  به امکانات جدید و به روزی که به این سیستم ها اضافه شده است بی توجه اند.

در این میان شرکت هایی که واقعا سعی در به روز کردن تکنولوژی خود دارند و در تلاش اند تا محصولی با تمام امکانات حال حاضر دنیا عرضه کنند ، به دلیل هزینه بر بودن تولید به روز در رقابت با واردات ارزان قیمت محصولات مشابه خارجی به مشکل بر می خورند.

 

برای حل این مشکل چه می توان کرد؟

ما توان رقابت با محصولات به روز وارداتی را نداریم، چون بنا به شرایط ایران و بالابودن هزینه تولید در ایران تولید با همان کیفیت خارجی هزینه بر و سخت است. در نتیجه شرکت های ایرانی به منظور داشتن توانایی رقابت یا ناچار اند با تجهیزات ارزان قیمت تولید کنند و یا این که با تجهیزات گران قیمت و برند استاندارد تولید کنند و در ادامه سود کمی دریافت کنند.

البته ادامه این روال هم خیلی سخت است.

در نتیجه  نیاز به حمایت دولت در این وضعیت بیشتر احساس می شود، به طور مثال دولت باید حمایت کند و قوانینی وضع کند تا وارد کننده ها گمرک بیشتری بپردازند و یا این که ما گمرک کمتری برای تجهیزات اولیه بپردازیم تا بتوانیم تولید باکیفیت را رواج دهیم.

مشتر کیفیت را می بیند و می شناسد ولی وقتی که بحث از هزینه ها می شود مشتری پا پس می کشد.

این را نیز اشاره کنم که محصولات وارداتی بیشتر مصرف کننده ها را فریب می دهند و تنها در ظاهر از برند هایی که مربوط به یک کشور معتبر صنعتی است استفاده می کنند.

با این شرایط رقابت تولید کنندگان داخلی با محصولات وارداتی رقابت سالمی نیست.

 

برای رسیدن به تکنولوژی روز دنیا چه اقداماتی کرده اید؟

ما ۳ سال است که در این نمایشگاه شرکت می کنیم و محصولات سرمایشی که در این نمایشگاه ارائه شده است، هر سال نسبت به سال گذشته متفاوت تر و به روز تر بوده است، که این ماحصل قسمت تحقیق و توسعه گروه صنعتی ما است.

شرکت ما در تولید انعطاف پذیر است و همیشه از نقطه نظرات مصرف کننده ها به منظور تولید به روزتر استفاده می کنیم.

شرکت گیتی پسند در تعامل با دانشگاه ها تلاش های بسیاری داشته است. ما سالهای پی در پی در سمینار ها و  اتاق فکر های صنعتی طرح های خود را  ارائه  مثل دانشجویان دکترا مطرح می کنیم و نقطه از نظرات دانشگاهیان برایبهبود طرح ارائه شده استقبال می کنیم.

ما با دانشگاه پروژه های مختلفی داشتیم، ما طرح هایی داشته ایم که به دانشگاه مطرح کرده ایم و با آنها مشاوره کرده ایم و تجارب صنعتی امان را به دانشگاه انتقال داده ایم.

 

سخن آخر شما

ما خیلی راحت می توانستیم این سرمایه هنگفت در تولید را به واردات ببریم و با هزینه جزئی سود کلان ببریم ولی ترجیه دادیم کارگر و مهندس و دانشجوی ایرانی صاحب کار شود.

ما ۴ هزار نیرو و پرسنل مستقیم در کشور داریم و تولید را به امید این که کارگر ایرانی امید به کار داشته باشد و همچنین مصرف کننده ایرانی امید به مصرف کالای با کیفیت خارجی داشته باشد، ادامه می دهیم.

ما تمام این سختی را در تولید به جان خریدیم و انتظارمان این است که مصرف کننده حداقل این زحمت را ببیند.

گاها در پروژه ها به محض این که متوجه می شوند کالا ایرانی است حتی اجازه پرزنت کردن را هم به ما نمی دهند.

انتظار می رود که به خاطر زحمات سخت تولید، مصرف کننده به تولید داخل بها بدهد.

از دولت انتظار داریم در واردات کشور ساز و کار نظام مندی مستقر کند و محدودیت های وارداتی را به صورت کارشناسی اعمال کند.

وارد کردن خیلی راحت تر از تولید کردن است. سود بیشتر و راحتی بیشتر در واردات است ولی ما تولید کننده باقی می مانیم.

 

تولید

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی