رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

ابوالفضل صفایی شرکت طوفان الکتریک تولید
مصاحبه اختصاصی ویکی پی جی با مدیرعامل شرکت طوفان الکتریک:

ما به تولید در شرایط سخت عادت کرده ایم

شركت هاى تاسيساتى به دنبال فرصتى هستند تا بتوانند جديدترين دستاوردهای خود را در معرض ديد عموم قرار داده و توان خود را به ديگران نشان دهند، اين بار اين فرصت در شهر قم براى اين شركت ها فراهم شده است تا در محيطى تخصصى به رقابت بپردازند.

شركت هاى تاسيساتى به دنبال فرصتى هستند تا بتوانند جديدترين دستاوردهای خود را در معرض ديد عموم قرار داده و توان خود را به ديگران نشان دهند، اين بار اين فرصت در شهر قم براى اين شركت ها فراهم شده است تا در محيطى تخصصى به رقابت بپردازند.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی ، نمايشگاه تاسيسات شهر قم كه امسال يازدهمين دوره آن از ۱۲ الی ۱۶ اردیبهشت ماه برگزار شد ميزبان شركت هاى فعال در صنعت تاسيسات گرمايشى، سرمايشى ، تهويه مطبوع، لوله و اتصالات و شيرآلات ساختمانى بود.

این نمایشگاه فرصت مناسبی بود تا پای صحبت فعالان این صنعت بنشینیم و مشکلات و دغدغه های آنها را بشنویم.

در این راستا مصاحبه ای با آقای مهندس ابوالفضل صفایی مدیرعامل شرکت طوفان الکتریک، تولید کننده آبگرمکن های خورشیدی و برقی و پنل رادیاتور، انجام داده ایم که شرکت اش در سال ۹۵ صادر کننده نمونه استان قم بوده است.

 

لطفا خود و شرکت خود را معرفی کنید:

بنده ابوالفضل صفایی، مدیر عامل شرکت طوفان الکتریک هستم که در زمینه تولید سیستم های گرمایشی فعالیت می کند. شرکت ما یکی از تولید کنندگان تجهیزات تاسیساتی استان قم است که محصولاتش را در بازارهای داخلی و در بازار های کشور های همسایه از قبیل عراق عرضه می کند.

شرکت ما انواع آبگرمکن های خورشیدی و همچنین آبگرمکن های برقی و انواع رادیاتور پانلی را تولید می کند.

 

لطفا در مورد محصولاتی که تولید می کنید توضیح دهید.

شرکت ما انواع آبگرمکن های خورشیدی را با ظرفیت های مختلف تولید می کند که آبگرمکن لوله خلا یکی از اصلی ترین محصولات خورشیدی ما در این زمینه است.

دیگر محصول گرمایشی ما آبگرمکن برقی است که با توجه به شرایط ساخت بخصوصی که قسمت R&D برای آن طراحی کرده است میزان مصرف انرژی الکتریسیته اش به یک چهارم محصولات مشابه کاهش یافته است.

در این آبگرمکن فوم پلی ارتان بین مخزن و کاور تزریق می شود که این عایق بندی باعث می شود آبگرمکن بتواند تا ۷۲ ساعت از هدر رفت انرژی حرارتی ممانعت کند به طوری که با یک بار گرم کردن آب درون آبگرمکن، اگر آب گرم شده مصرف نشود، تا ۷۲ ساعت حرارت آن باقی می ماند.

این محصول یک محصول صادراتی است که با توجه به شرایط سخت تولید و صادرات آن را به کشور های دیگر صادر می کنیم.

 

لطفا شرایط تولید داخل را با محصولات وارداتی مقایسه کنید.

وضعیت بازار الان مناسب نیست ومشکلات بسیاری گریبانگیر بخش تولید و فروش آن است.

شرایط سختی بر بازار ایران حاکم است که باعث می شود خیلی از شرکت ها ترجیه دهند وارد کننده باشند، این شرکت ها در تولید با مشکلات بسیاری مواجه خواهند بود درصورتی که در واردات با کمترین دردسر و مشکل بیشترین سود را بدست می آورند.

ما در کشور مشوق تولید و مشوق صادرات نداریم، در حالی که کشور های دیگر که محصولاتشان در بازار ایران به چشم می خورد اکثرا دارای حمایت قوی از جانب دولت کشورشان هستند.

در کشوری مثل ترکیه، شرکت ها محصولاتشان را باوامهای ۲ الی ۴ درصدی تولید می کنند و به منظور افزایش صادراتشان ۱۷یا ۱۸ درصد جایزه صادرات از طرف دولتشان به آنها تعلق می گیرد ولی در ایران ما نه تنها جایزه صادرات نداریم بلکه وام هایی که در تولید به ما پرداخت می شود وام های ۱۸ درصدی است.

مشکلات تولید بارها و بارها از زبان تولید کنندگان کشور بازگو شده است ولی من باز هم نیاز می بینم که آنها را بازگو کنم.

  • در ایران هزینه تولید بالاتر است چرا که تکنولوژی ساخت ما پایین تر است
  • در ایران قیمت تمام شده محصولات بیشتر است و تامین تجهیزات اولیه سخت تر است، چرا که گمرک تجهیزات اولیه مورد نیاز بالاتر است.
  • در ایران مالیات ها در شرایط بحران فشار وارد بر تولید کنندگان را چندین برابر می کند.
  • در ایران وام های درصد بالا فشار تولید کنندگان را چندین برابر کرده است.

به هر حال با وجود همه شرایط سخت حاکم بر تولید ما تصمیم بر این گرفتیم به منظور حمایت از تولید کشورمان و حمایت از اشتغال جوانانمان کار تولید را ادامه دهیم در حالی که با تغییر نگرشمان به سمت واردات هم کار راحت تری داشتیم و هم سود بیشتری عایدمان می شد.

البته باید اشاره کنم رکودی که در ایران هست گریبان گیر بقیه کشور ها نیز هست ولی حمایت دولت های دیگر از شرکت هایشان شرایط کار را برای آنها راحت تر کرده است.

چند سالی است که سیگنال های مثبتی مبنی بر بهبود شرایط به گوش می رسد که نشان می دهد این مسائل برای دولت یک دغدغه جدی شده است و فعالیت هایی در این راستا صورت گرفته که امیدواریم این فعالیت ها روند افزایشی  و عملی به خود بگیرند.

 

به منظور افزایش صادرات چه می توان کرد؟

همانطور که گفتم به منظور رقابت بایستی هزینه های تولیدمان را کاهش دهیم و در عین حال کالای باکیفیت و به روز تولید کنیم که این امر با حمایت دولت میسر است.

رقابت در کشور به خاطر شرایط بد بازار سخت است ولی رقابت در بازار های خارج از کشور  سخت تر است چرا که دیگر کشور ها بازارشان را در اختیار همه کشور ها قرار داده اند و ما مجبوریم با بزرگترین شرکت های تاسیساتی رقابت کنیم.

ولی با همه این شرایط، بنده افتخار می کنم که بگویم شرکت طوفان الکتریک، سختی تولید را به جان خریده است و توانسته است صادرات خود را افزایش دهد و صادر کننده نمونه در سال ۹۵ شود.

بایستی اشاره کنم که شرکت طوفان الکتریک در حال حاضر ۹۵ درصد از محصولاتش را صادر می کند.

 

لطفا نظرتان در مورد سطح دانش تولید کشور را بفرمایید

ما دانش فنی برای تولید را داریم ولی مشکل اصلی پیاده سازی دانش جدید به خاطر مشکلات مالی تولیدکننده و شرایط تحریمی حاکم بر کشور است.

ما دانش فنی را داریم ولی شرایط راه اندازی با تکنولوژی پیشرفته را نداریم.

این مسائل باعث شده است تولید کنندگان کشور مهمترین دغدغه اشان دوام آوردن باشد. الان بحث این است که شرکت های تاسیساتی می توانند دوام بیاورند یا نه، در حالی که این شرکت ها برای پویایی، همه دانش فنی مورد نیاز را دارند.

اگر شرکت های تاسیساتی تولیدکننده بیشتر حمایت شوند ( منظور حمایت واقعی و عملی ) در آن صورت می توانند خود را پویا کرده و نیروی کار را دو برابر کنند.

 

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی