رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
  • الخميس ۲۰ رجب ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 4 March

نانو در ساختمان

قرن بیست ویکم، قرن فن‌آوری نانو ، مهمترین دوران صنعت به شمار می‌رود. قرن نانو، قرن سلامتی، صرفه‌جویی و آرامش نامیده می‌شود.که این فناوری در صنعت ساختمان نیز تحولاتی به وجود آورده است.

قرن بیست ویکم، قرن فن‌آوری نانو ، مهمترین دوران صنعت به شمار می‌رود. قرن نانو، قرن سلامتی، صرفه‌جویی و آرامش نامیده می‌شود.که این فناوری در صنعت ساختمان نیز تحولاتی به وجود آورده است.

 

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی  فن‌آوری نانو نه یک ماده است نه یک جسم بلکه فقط یک مقیاس است. کوچک شدن یک مقیاس؛ نانو یک میلیاردم متر است، به اندازه‌ای کوچک که دیده نمی‌شود اما با تاثیری بسیار بزرگ در زندگی انسان. در مقیاس نانو خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی تک تک اتم‌ها و مولکول‌ها با خواص توده ماده متفاوت است؛ نانو ذرات در چنین مقیاس و مشخصه‌های منحصر‌به‌فردی موجب پیدایش دستاوردهای نوینی درعلوم پزشکی و مهندسی شده‌اند.

امروزه در اروپا و آمریکا در زندگی مردم محصولات بسیار زیادی وجود دارد که با تکنولوژی نانو ساخته شده و راحتی و آرامش را با خود به ارمغان آورده است، به‌طوری‌که از سال ۲۰۱۶ اکثر کمپانی‌ها و شرکت‌های تولیدی به علت کاربردها و آسودگی‌هایی که نانو با خود به همراه دارد بنای تولید خود را بر مبنای این تکنولوژی گذاشته‌اند.

 

 

کاربرد فن‌آوری نانو در صنعت ساختمان

با گسترش روزافزون جمعیت و افزایش میزان ساخت‌وساز و همچنین به دلیل محدود بودن منابع و مصالح مصرفی، تقاضا برای استفاده از مصالح جدید در صنعت ساختمان افزایش پیدا كرده است. چالش در جهت پیدا كردن راه‌حل‌هایی برای اصلاح كیفیت، افزایش كارایی مصالح و كاهش مصرف ماده خام و انرژی، موجب استفاده از فن‌آوری‌های نوین در این صنعت شده است.

یكی از بزرگترین فن‌آوری‌های نوین در قرن حاضر نانوتكنولوژی است كه استفاده از آن در راستای بر طرف كردن نیازهای صنعت ساختمان، می‌تواند راهگشا باشد.

از مزایای استفاده از این فن‌آوری می‌توان به افزایش کیفیت مصالح، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و به تبع آن صرفه‌جویی اقتصادی اشاره كرد. با توجه به نو بودن این فن‌آوری، هر سال كاربردهای جدیدی از آن در صنایع مختلف معرفی می‌شود. در مورد كاربردهای آن در صنعت ساختمان به طور خلاصه می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:

 

 آبگریز سطوح جذبی (آجر، سنگ، سیمان)

نمای ساختمان یکی از بخش های مهم ساختماناست که حفظ نظافت آن به علت عدم دسترسی جهت نظافت دوره‌ای مشکلات بسیاری را ایجاد می‌کند.

از ترکیب شدن آب باران با نمک‌ آجر و یا مواد آلی و آهکی شوره‌زدگی که بعد از بارندگی نمای ساختمان را در بر می‌گیرد، تشکیل می‌گردد.

بنابراین‌ آلودگی به داخل مصالح نفوذ کرده، در نتیجه‌ لکه‌ها حتی با دستگاه‌های شستشو و مواد شوینده هم از بین نمی‌روند و در فصل سرما، یخ‌زدگی و ترک‌خوردگی‌ باعث خرد شدن مصالح می‌گردد. در تمام موارد فوق جذب آب عامل اصلی تخریب بوده که می‌توان با استفاده از نانو پوشش‌ها (به عنوان یکی از‌ پوشش‌های مهم و اصلی ساختمان) جذب آب مصالح را به صفر رساند تا نما در جهت حفظ پایداری و‌ پاکیزگی حفاظت شود.

این محصول در جهت ضد آب کردن سطح مورد نظر مورد استفاده قرار می‌گیرد و در مقابل باران‌های اسیدی و قلیایی مقاوم هستند، کاملاً بی‌رنگ و بی بو و هیچ‌گونه تغییری در شکل ظاهری مصالح ایجاد نمی‌کند.

 

تاثیر نانو بر حرارت

نانو در انتقال حرارت انجام گرفته در سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان هم تاثیر گذار بوده است و باعث افزایش راندمان این سیستم ها می شود.

 

 

 

 

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی