رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

جعفر سرقینی

مهم ترین تغییر رویکرد فعالیت های معدنی در دولت یازدهم همانا آزاد دسازی پهنه های معدنی بود.

مهم ترین تغییر رویکرد فعالیت های معدنی در دولت یازدهم همانا آزاد دسازی پهنه های معدنی بود.

 

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از شاتا ، با انجام آزاد سازی پهنه های معدنی علاوه بر اشتغال زایی در بخش معدن  به ذخایر معدنی جدید به ویژه فلزی دست یافتیم و معدنکاران از حالت بلاتکلیفی خارج شده و اقدامات معدنی سیستماتیک شد.
لذا با آغاز سال ۹۶ در اجرای سیاست های توسعه و گسترش فعالیت های معدنی، آزادسازی ۱۹پهنه های معدنی سراسر کشور پس از کسر مناطق امید بخش شناسایی شده، آزادسازی شد.

بزرگترین اکتشافات سیستماتیک در دولت یازدهم رقم خورد
معاون امور معادن وصنایع معدنی وزارت صنعت، معدن وتجارت  در این باره به شاتا گفت: قبل از استقرار دولت یازدهم تعداد زیادی از معادن دارای پروانه معدنی بوده اما هیچ اقدامی انجام نداده و فعالیتی نداشته اند.

« جعفر سرقینی » با بیان این مطلب ، افزود : بررسی ها در زمینه فعالیت شاخص اکتشاف مواد معدنی نشان می دهد که، بزرگترین اکتشافات سیستماتیک در دولت یازدهم رقم خورد که پهنه های معدنی در اختیار بهره برداران دولتی و خصوصی قرار گرفت .

فراهم شدن زیرساخت های قانونی توسعه معادن در دولت یازدهم
معاون امور معادن وصنایع معدنی وزارت صنعت و معدن وتجارت گفت : از روزی که دولت یازدهم مستقر شده تلاش کرده تا زیر ساخت های قانونی توسعه معادن را فراهم نموده و آزاد سازی طرح های معدنی معطل مانده دولت نهم و دهم را با سرعت بیشتری به انجام رساند.
به گفته سرقینی ؛ تا پایان سال ۹۵ از ۱۲۷ پهنه معدنی آماده واگذاری، ۱۰۰ پهنه تاکنون واگذار شده است .
وی تصریح کرد :آزادسازی محدوده های بلاتکلیف برای اکتشافات معدنی، موجب شد تا ۱۲۷ پهنه با مساحت ۴۸۵ هزار کیلومتر مربع کشف شود که بخشی از عملیات اکتشافی اولیه توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور انجام شد.
معاون امور معادن وصنایع معدنی وزارت صنعت، معدن وتجارت  یادآور شد : هم چنین ارایه مجوز به معدنکاران واقعی به کمک شورای عالی معادن نیز با شرایط بهتری انجام می شود.
سرقینی افزود: اکنون که دو سال از زمان آزاد سازی پهنه ها سپری شده، به یقین چند معدن بزرگ مقیاس فلزی برای کشور کشف خواهد شد و به این ترتیب دستاورد مهمی را به دنبال خواهد داشت .
معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت : یکی از دستاوردهای دولت یازدهم در بخش معدن افزایش ۱٫۵ میلیارد تنی ذخیره قطعی فلزی جدید است و درعین حال ذخیره قطعی اکتشافی از سالهای دور حدود ۵۰ میلیارد تن ثبت شده بود.
برپایه این گزارش ، در گزارش ۱۰۰ روزه وزارت صنعت، معدن وتجارت در ابتدای دولت یازدهم  امروزه در انتهای این دولت شاهد آزاد سازی بیش از ۸۰ درصد از پهنه های  بلوکه شده برای توسعه فعالیت های اکتشافی و سرمایه گذاریهای جدید معدنی کشور هستیم.

شفاف سازی در بخش معدن با راه اندازی سامانه کاداستر
برهمین اساس؛  « اسدالله کشاورز باحقیقت » مدیر کل دفتر امور اکتشافات معدنی وزارت صنعت، معدن وتجارت گفت: شفاف سازی در بخش معدن با راه اندازی سامانه کاداستر معدنی محقق شد .
به گفته کشاورز ؛ هم اکنون ۱۲۸ پهنه اکتشافی به مساحت ۴۸۶ هزار کیلومتر مربع در سطح کشور تعریف شده است که از این تعداد تا کنون ۱۰۴ پهنه به مساحت ۴۱۰ هزار کیلومتر مربع به اشخاص حقوقی واگذار شده است.
وی تصریح کرد : با آغاز آزاد سازی پهنه های معدنی و باز شدن کاداستر معدنی در زمان های مقرر افراد می توانند نسبت به ثبت محدوده های معدنی اقدام کنند.

صلاحیت مالی و فنی شرط واگذاری پهنه معدنی  
در بخش دیگری از این گزارش آمده است : « حسین نکاحی » رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان خراسان رضوی بر این عقیده است که تنها کسانی که دارای صلاحیت های مالی و فنی هستند می توانند امکان ثبت محدوده های معدنی را داشته باشند .
به گفته نکاحی ؛ بدیهی است که با آزاد سازی محدوده های معدنی می بایست اشتغال زایی لازم حاصل شود.

افزایش ظرفیت های معدنی تا ۵۰ درصد وضع موجود

برپایه این گزارش ؛ « مهدی کرباسیان »  رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: باتوجه به ظرفیت های بالای ایران در بخش معدن برای سرمایه گذاری، در صورت اکتشافات وسیع قادر خواهیم بود ظرفیت های معدنی را تا ۵۰ درصد افزایش دهیم.
به گفته کرباسیان ؛ هم اکنون از میان پهنه اکتشاف۲۵۰ هزار کیلومتر مربع ، حدود ۵۰ هزار کیلیومتر مربع آن انتخاب شده و ۲۰۰ هزار کیلومتر مابقی را به به وزارت صنعت، معدن وتجارت اعلام کردیم که می توانند آنها را آزاد سازی نمایند که این کار در حال انجام است.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی