رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹
  • الأربعاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 27 January

واحد راکد صنعتی
با تدبیر دولت یازدهم در شهر کرمانشاه انجام گرفت؛

بازگشت۶۷واحد راکد صنعتی به چرخه تولید

در حالی که رکود و تعطیلی واحدهای صنعتی یکی از بزرگترین معضلات اقتصادی جامعه و بخصوص کرمانشاه در سال های اخیر بوده است، بازگشت ۶۷ واحد راکد صنعتی استان به چرخه تولید با تدبیر دولت یازدهم را می توان یکی از اقدام های مهم برشمرد.

در حالی که رکود و تعطیلی واحدهای صنعتی یکی از بزرگترین معضلات اقتصادی جامعه و بخصوص کرمانشاه در سال های اخیر بوده است، بازگشت ۶۷ واحد راکد صنعتی استان به چرخه تولید با تدبیر دولت یازدهم را می توان یکی از اقدام های مهم برشمرد.

 

به گزارش گروه تولید و تجارت ویکی پی جی به نقل از ایرنا، صنعت یکی از بخش هایی است که از دیرباز به عنوان یکی از نقاط قوت استان کرمانشاه مطرح بوده و امروز اکثر کارشناسان بر این نکته اتفاق نظر دارند که توسعه صنعتی، توسعه همه ­جانبه اقتصادی را به همراه دارد و از سوی دیگر دستیابی به توسعه صنعتی نیز نیازمند وجود یک راهبرد توسعه منسجم و عملیاتی و نیز عزم جدی ملی برای حرکت در این مسیر است.
کرمانشاه که از لحاظ وضعیت جغرافیایی موقعیتی راهبردی دارد یکی از استان هایی است که به دلیل دارا بودن مرز طولانی با کشور عراق در خصوص صادرات وضعیت مناسبی دارد به گونه ای که بیش از ۵۰ درصد از صادرات کل کشورمان به عراق از مرزهای این استان صورت می گیرد.
داشتن ۲ مرز رسمی و فعال و چند بازارچه برای کار صادرات و واردات شرایطی را ایجاد کرده که واحدهای تولیدی و صنعتی استان با بهره مندی از این مزایا نهایت تولید و فروش را داشته باشند اما متاسفانه در سال های اخیر وضعیت این گونه نبوده است.
تعطیلی بخشی از واحدهای صنعتی، فروش نرفتن محصولات تولیدی، بدهی های سنگین و … از جمله مشکلاتی است که واحدهای صنعتی استان با آن ها دست و پنجه نرم می کنند، واحدهایی که در صورت فعال شدن می توانند بخش اعظمی از مشکل بیکاری استان را حل کنند.
هرچند به اذعان صنعتگران استان، در دو سه سال اخیر و با حمایت های صورت گرفته از سوی دولت یازدهم شرایط بسیار بهتر از گذشته شده و راه نفس کشیدن واحدها بیش از گذشته باز شده است.
در همین راستا، سید نعمت الله حقیقی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار ایرنا، به آخرین وضعیت واحدهای فعال شده راکد در حوزه صنعت، مجوزهای صادر شده در دو بخش صنعت و معدن و برنامه های این سازمان در سال جاری اشاره کرد.
وی ابتدا در خصوص واحدهای راکدی که دوباره به چرخه تولید بازگشته اند، گفت: سال گذشته و با تدبیر دولتمردان ۶۷ واحد صنعتی در استان به چرخه تولید بازگشتند تا زمینه اشتغال حدود یک هزار و ۵۰۰ نفر فراهم شود.
حقیقی، سرمایه گذاری انجام شده در این ۶۷ واحدی که سال گذشته به چرخه تولید بازگشتند را بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه خاطرنشان کرد: در حالی سال ۹۵ موفق به فعال سازی ۶۷ واحد راکد صنعتی شدیم که این تعداد در سال ۹۴ تنها به ۲۳ واحد می رسید که رشدی بیش از ۳۰۰ درصد را نشان می دهد.
وی تصریح کرد: امیدواریم در سال ۹۶ نیز بتوانیم ۵۰ واحد راکد صنعتی دیگر را نیز به چرخه تولید بازگردانیم.

 

صدور بیش از ۲۴۰ جواز تاسیس صنعتی در سال ۹۵

حقیقی در ادامه از صدور بیش از ۲۴۰ جواز تاسیس صنعتی در استان طی سال گذشته و صدور ۱۱۶ پروانه بهره برداری صنعتی جدید خبر داد و گفت: با صدور این تعداد جواز، هم اکنون یک هزار و ۱۸۷ فقره جواز تاسیس صنعتی و یک هزار و ۲۶ پروانه بهره برداری صنعتی در استان داریم.
وی همچنین میزان سرمایه گذاری این جوازها و پروانه های بهره برداری را بیش از ۲۷۰ هزار میلیارد ریال عنوان و اظهار کرد: ظرفیت اشتغالزایی آن ها نیز به حدود ۳۰ هزار نفر می رسد.
حقیقی یادآوری کرد: در حوزه معدن نیز سال گذشته ۱۵ فقره پروانه بهره برداری و هشت فقره گواهینامه کشف صادر شد.
سرمایه گذاری برای ایجاد حدود ۱۹ هزار شغل در حوزه صنعت، معدن و تجارت

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در بخش دیگری از سخنانش به برنامه ریزی برای ایجاد حدود ۱۹ هزار شغل طی سال جاری و در حوزه های صنعت، معدن و تجارت در استان خبر داد.
حقیقی ادامه داد: در برنامه ریزی انجام گرفته برای ایجاد حدود ۱۵ هزار شغل در بخش تجارت و بازرگانی، حدود سه هزار و ۸۰۰ نفر در بخش صنعت و حدود ۲۰۰ نفر هم در بخش معدن حساب باز کرده ایم.
وی اشتغال ایجاد شده سال ۹۵ در حوزه های صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه را ۱۶ هزار نفر عنوان کرد و گفت: این در حالیست که در ابتدای سال گذشته روی ایجاد ۱۵ هزار شغل برنامه ریزی شده بود.

بهره برداری از واحدهای مهم صنعتی در سال ۹۶

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در ادامه از افتتاح چند طرح مهم صنعتی طی سال جاری خبر داد و گفت: کارخانه ایران خودرو و ذوب آهن صحنه، ذوب آهن بیستون، قوطی سازی زمزم و شرکت ایلیا ذرت‌ از مهم ‌ترین این طرح هاست که امسال شاهد بهره برداری از آن ها خواهیم بود.
حقیقی خاطرنشان کرد: با بهره برداری و افتتاح این طرح ها زمینه اشتغال مستقیم برای بیش از یک هزار نفر فراهم می شود.
وی همچنین به حوزه معدن نیز اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه های ما در این حوزه طی سال جاری صدور ۱۶ پروانه بهره برداری جدید و ۱۲ گواهی اکتشاف است که در امر اشتغالزایی کمک خوبی خواهد کرد.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی