رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۷ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 19 April

رونق بازار نفتی ایران در آسیا

ایران برای بازگشت به جایگاه اولیه خود پس از لغو تحریم ها در صنعت نفت تلاش های فراوانی انجام داده است و در حال حاضر توانسته در این زمینه موفق عمل کند و صادرات نفت ایران به آسیا ۴۷ درصد افزایش یافته است.

ایران برای بازگشت به جایگاه اولیه خود پس از لغو تحریم ها در صنعت نفت تلاش های فراوانی انجام داده است و در حال حاضر توانسته در این زمینه موفق عمل کند و صادرات نفت ایران به آسیا ۴۷ درصد افزایش یافته است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از  خبرگزاری شبستان، صنعت نفت ایران مهم‌ترین صنعت این کشور است. در سال ۲۰۰۱ ایران چهارمین تولید کننده نفت خام جهان بود. طبق برآوردهای مجله نفت و گاز، تا ژانویه ۲۰۱۱، ذخایر قطعی نفت ایران در حدود ۱۳۷ میلیارد بشکه می‌باشد که حدود ۱۰ درصد کل ذخایر جهان است و همچنین ایران دارای ۱۰۴۵ تریلیون فوت مکعب ذخایر گاز طبیعی می‌باشد که حدود ۱۶ درصد از ذخایر کل جهان است. تولیدات نفت و گاز ایران شامل گاز مایع، نفت کوره، گازوئیل، نفت سفید و نفتا می‌شود.

بنابراین گزارش، کشورمان در آستانه توافق هسته ای افزایش تولید نفت را در دستور کار خود قرار داد تا به جایگاه اولیه خود در صنعت نفت قبل از تحریم ها بازگردد بر اساس اخبار منتشر شده از سوی رسانه های داخلی و خارجی در این مسیر موفق عمل کرده است و در حال حاضر صادرات این کالا به نقطه قابل قبولی رسیده و صادرات نفت ایران به آسیا ۴۷ درصد افزایش یافته است.

این گزارش می افزاید: وزارت نفت به نقل از خبرگزاری رویترز در این زمینه خبر داده است: “بهره‌گیری ایران از فرصت پایان تحریم سبب شد صادرات نفت این کشور به چهار مصرف کننده عمده نفت در آسیا در ماه مارس (اسفند-فروردین) سال ٢٠١٧ میلادی حدود ٢٧ درصد افزایش یابد. چهار خریدار عمده نفت ایران در آسیا، یعنی چین، هند، کره جنوبی و ژاپن، در ماه گذشته میلادی در مجموع یک میلیون و ٩٧٠ هزار بشکه نفت از ایران وارد کردند.

در سه ماه نخست سال ٢٠١٧ میلادی میانگین واردات نفت این چهار کشور از ایران به یک میلیون و ٨٧٠ هزار بشکه در روز رسید که ٤٧ درصد بیشتر از دوره مشابه در پارسال بود. این رشد صادرات همچنین از جمله نتایج پیروزی ایران در توافق اخیر سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است که طبق توافق ایران اجازه دارد تولید نفت خام خود را ٩٠ هزار بشکه در روز افزایش دهد.”

یادآور می شود: میزان صادرات نفت خام ایران از حدود یک میلیون بشکه نفت در دوران تحریم به حدود ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار بشکه رسیده است. کشورهای آسیایی همچون چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و شرکت‌های اروپایی انگلیسی-هلندی شل، توتال فرانسه، هلنیک پترولیوم یونان، انی ایتالیا و … مشتریان اروپایی نفت ایران هستند. هم اکنون حدود یک سوم از نفت صادراتی ایران یعنی بیش از ٧٠٠ هزار بشکه در روز به مقصد شرکت‌های اروپایی صادر میشود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی