رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
  • الجمعة ۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 16 April

رشد صادرات مس در سال ۹۵
نگاهی به بازار صنایع معدنی؛

رشد صادرات مس در سال ۹۵

ایران در تولید مس در طی این چند سال توانسته است به جایگاه قابل قبولی برسد تا جایی که صادرات مس در سال ۹۵ نسبت به سال قبل، بیش از ۱۴۵درصد افزایش داشته است.

ایران در تولید مس در طی این چند سال توانسته است به جایگاه قابل قبولی برسد تا جایی که صادرات مس در سال ۹۵ نسبت به سال قبل، بیش از ۱۴۵درصد افزایش داشته است.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری شبستان، ذخایر زیر زمینی و معدنی مهم ایران عبارت است از نفت، گاز طبیعی، آهن، مس، طلا، نقره، روی، سرب، کرومیت، منگنز، تیتانیم، اورانیم، ذغال سنگ، قلع، سنگ‌های قیمتی مانند فیروزه، گچ و نمک.

ایران با دارا بودن حدود ۶۸ نوع ماده معدنی (غیرنفتی)، ۳۷ بیلیون تن ذخایر کشف شده و ۵۷ بیلیون تن ذخایر بالقوه در میان ۱۵ قدرت معدنی جهان جای گرفته و یکی از کشورهای غنی از حیث دارایی‌های معدنی به حساب می‌آید. این درحالیست که تولیدات معدنی تنها ۰٫۶ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد، بعلاوه معدن کاری در ایران در حال توسعه است.

بنابراین گزارش، ذخایر قطعی مس کشور حدود ۲ میلیارد تن برآورد شده اسـت کـه بـا مـد نظـر قراردادن عیار محتواي مس در این ذخایر، مس محتواي موجود حدود ۱۸ میلیون تن برآورد شده است که در مقیاس جهانی حدود ۴ درصد ذخایر مس جهان را شامل می شود. تعداد معادن مس کشور درحال حاضر ۳۹ معدن شامل: کرمان ۱۴ معدن، زنجان ۵ معدن، آذربایجان شرقی ۴معدن، قزوین، سمنان، خراسان رضوي ۳ معدن، خراسان جنـوبی، یـزد، قم، مرکزي، فارس، سیستان و بلوچستان و تهران هرکدام یک معدن می باشد. از معادن فوق الذکر۱۷ معدن در کشور فعـال کـه بزرگتـرین آنهـا شـامل معـدن مـس سرچشمه با ذخیره قطعی ۸۲۶ میلیون تن، مس سونگون ۴۴۰ میلیون تن، مس میدوك ۱۴۴ میلیون تن میباشد که مجموع تولید معادن فعال مس در سـال ۱۳۸۹ برابـر۸۷۳/۶۶۳/۳۷ تن ماده معدنی بوده است.

این گزارش می افزاید: ایران در تولید مس نیز در طی این چند سال توانسته است به جایگاه قابل قبولی برسد تا جایی که صادرات مس در سال ۹۵ نسبت به سال قبل، بیش از ۱۴۵درصد افزایش داشته است. ایرنا در این زمینه به نقل از احمد مرادعلیزاده، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران نوشته است: “شرکت مس سال گذشته به همت کارکنان، کارگران و دیگر عوامل این شرکت شرایط تولید را به ظرفیت استاندارد رساند و صادرات مس نیز افزایش یافت. بیش از ۲۸۲ هزار تن مس محتوا طی سال گذشته در معادن کشور تولید شده و بیش از هفت هزار میلیارد تومان نیز از این مقدار به فروش رسیده است. صادرات مس کشور در سال گذشته نیز به ۱٫۲ میلیارد تومان رسید که رتبه برتر را در این زمینه کسب کردیم.”

یادآور می شود: ایران از نظر ذخایر معدنی مس غنی بوده و بر روی کمربند جهانی این ماده معدنی قرار دارد، این کمربند از رشته کوه های آلپ در اروپای غربی آغاز و پس از عبور از اروپای شرقی و ترکیه، وارد ایران شده و از جنوب شرق وارد افغانستان، پاکستان و هندوستان شده و در کوه های هیمالیا ختم می شود .

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی