رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

افتتاح دفتر اتحادیه اقتصاد و صنعت باواریا در اتاق تهران
با حضور رییس اتاق تهران و مقامات بخش خصوصی و دولتی ایالت باواریای آلمان؛

افتتاح دفتر اتحادیه اقتصاد و صنعت باواریا در اتاق تهران

اتحادیه اقتصاد و صنعت باواریا آلمان که از سال گذشته با کمک اتاق تهران تلاش مستمری برای بهبود مراودات اقتصادی ایران و آلمان آغاز کرده است، در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران صاحب دفتر شد.

اتحادیه اقتصاد و صنعت باواریا آلمان که از سال گذشته با کمک اتاق تهران تلاش مستمری برای بهبود مراودات اقتصادی ایران و آلمان آغاز کرده است، در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران صاحب دفتر شد.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از اگزیم، راه‌اندازی دفتر اتحادیه اقتصاد و صنعت باواریا آلمانی در اتاق تهران، پاسخی متقابل به افتتاح دفتر اتاق تهران در محل اتحادیه اقتصاد و صنعت باواریا در مونیخ و نشانه‌ای از گرم‌تر شدن روابط بخش خصوصی دو کشور است.

دفتر یا به اصطلاح میز (Desk) ایالت اقتصاد و صنعت باواریا، با حضور برترام بروسارت رییس اتحادیه، مسعود خوانساری رییس اتاق تهران و مارکوس ویتمان قائم‌مقام امور بین‌الملل وزیر اقتصاد ایالت باواریا صبح امروز در اتاق تهران افتتاح شد تا این دفتر، فعالیت خود را برای بهبود و توسعه هر چه بیشتر روابط فعالان بخش خصوصی دو طرف آغاز ‌کند.

هم‌چنین در دیدار روسای این دو نهاد بخش خصوصی ایران و آلمان، مسعود خوانساری با اشاره به رفت‌وآمد هیات‌های تجاری بین دو کشور، از افزایش ۳۰ درصدی مراودات تجاری ایران و آلمان در یک سال خبر داد و گفت: خوشبختانه سطح روابط اقتصادی دو کشور روندی فزاینده دارد اما از نظر ما سرعت افزایش مراودات چندان بالا نیست و هنوز به سطح پیش از تحریم‌ها و سال‌های میانه دهه ۲۰۰۰ میلادی نرسیده است.

رییس اتاق تهران هم‌چنین تاکید کرد که هنوز مشکل اصلی در توسعه روابط مسایل بانکی است که باید هم‌چنان در کانون توجه دو طرف قرار گیرد چرا که با وجود مشکلات بانکی، روند افزایشی روابط دوجانبه تجاری سرعت نمی‌گیرد. خوانساری افزود: هم‌چنین برابر گزارش‌هایی که به اتاق تهران رسیده است، روند صدور ویزا برای فعالان بخش خصوصی در سفارت آلمان سخت و طولانی است که با توجه به روابط خوب دو کشور و تلاش بخش خصوصی ایران و آلمان برای بهبود روابط، به نظر می‌رسد باید این روند تسهیل و بسیار کوتاه‌تر شود.

مسعود خوانساری در ادامه سخنان خود با اشاره به رشد بالای اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۶ عنوان کرد که دولت و بخش خصوصی ایران به دنبال این هستند که در سال جاری نیز با رفع مشکلات جزئی مسیر رو به رشد اقتصاد ایران را ادامه دهند.

او در پایان خواستار سرعت‌دهی بیشتر از سوی دولت و بخش خصوصی آلمان به روند توسعه روابط اقتصادی شد و گفت: با وجود این که آلمان‌ها زودتر از سایر کشورهای اروپایی برای توسعه روابط خود با ایران اقدام کردند اکنون می‌بینیم مشارکت فرانسه و ایتالیا در پروژه‌های اقتصادی سرعت بیشتری گرفته است.

افزایش مراودات تجاری ایران و ایالت باواریا

برترام بروسارت در ابتدای سخنان خود به شناخت کامل اتحادیه اقتصاد و صنعت باواریا و اتاق تهران از یکدیگر اشاره کرد و اعتماد و روابطه مستحکم شکل گرفته را نتیجه این شناخت عنوان کرد. او با اشاره به افزایش روابط تجاری بین ایران و ایالت باواریا گفت: من هم مانند شما دغدغه این را دارم که سطح روابط با آنچه در سال ۲۰۰۵ بوده هنوز فاصله دارد اما خوشحالم که روند مراودات فزاینده است. در سال قبل صادرات ایالت باواریا به ایران ۳۵ درصد افزایش یافته است. در دو ماه نخست سال ۲۰۱۷ نیز صادرات ما به ایران و واردات ما از ایران هر دو فزاینده بوده است.

رییس اتحادیه اقتصاد و صنعت باواریا با تاکید بر این که حضور آنها در اقتصاد ایران درازمدت و با برنامه خواهد بود گفت: این خصلت آلمان‌هاست که سیاست‌های بلندمدت و با لحاظ کردن انتفاع هر دو طرف اتخاذ کنند. خلاف دیگر کشورهای اروپایی که ممکن است علاقمند باشند با شرکت‌های دولتی و بزرگ همکاری داشته باشند، ما به دنبال مشارکت و همکاری با شرکت‌های کوچک و متوسط هستیم. با این حال می‌دانیم هنوز روابط بانکی سخت و دچار مشکل است و برخی بازرگانان ایرانی مراودات‌شان با باواریا را از طریق کشور ثالث انجام می‌دهند.

افتتاح شعب بانک‌های ایران در مونیخ طی دو ماه آینده

بروسارت با ابراز امیدواری نسبت به حل شدن مشکلات بانکی بین ایران و آلمان عنوان کرد که بانک خاورمیانه ظرف دو ماه آینده یعنی در ماه جولای، شعبه خود در مونیخ را راه‌اندازی خواهد کرد. او افزود: بانک سینا نیز در حال پیگیری امور مربوط به افتتاح شعبه در آلمان است که امیدواریم به زودی به نتیجه برسد. ضمن این که باید اشاره کنم گشایش‌هایی که در روابط رخ داده است بدون همکاری اتحادیه اقتصاد و صنعت باواریا و اتاق تهران، و چانه‌زنی و فشار از جانب ما به وقوع نمی‌پیوست. ما تلاش زیادی کردیم تا بخشی از مسایل حل شود. همان‌طور که اکنون در مورد مساله افتتاح حساب ایرانیان در آلمان با وزارت اقتصاد در حال مذاکره هستیم که این مساله نیز حل شود. البته تاکید می‌کنم که افتتاح حساب بانکی در آلمان برای خود آلمان‌ها نیز فرایندی سخت‌گیرانه است.

او هم‌چنین در مورد سختی فرآیند صدور ویزا عنوان کرد که با سفیر سابق آلمان در تهران مشورت کرده و با سفیر فعلی نیز جلسه‌ای به این منظور برگزار می‌کند. بروسارت افزود: ما به جد معتقدیم که بروکراسی آلمانی با صداقت کار می‌کند و نسبت به آن شک نداریم اما قطعا برای تسریع روند با سفیر مذاکره می‌کنیم. ضمن این که سفیر جدید مدت زیادی نیست که کار خود را شروع کرده و شاید کمی زمان نیاز داشته باشد.

استراتژی آلمان‌ها همکاری بلندمدت است

در ادامه این نشست، مارکوس ویتمان با بیان این که دولت ایالتی باواریا ظرف ۲۵ سال گذشته در بسیاری از کشورهای دنیا، دفتر افتتاح کرده است، اعلام کرد که ایالت باواریا قصد دارد در سال جاری در تهران نیز چنین کاری انجام دهد. قائم‌مقام وزارت اقتصاد ایالت باواریا هم‌چنین خبر داد که طی ماه‌های آینده هیاتی تجاری متشکل از خریداران کالا و خدمات ایرانی در باواریا به ایران سفر می‌کنند تا از نزدیک با تولیدکنندگان ایرانی آشنا شوند.

ویتمان توضیح داد که فعالان اقتصادی ایالت باواریا کار با خوشه‌های صنعتی در همه کشورها از جمله ایران توسعه می‌دهند و در حال حاضر در حوزه صنعت هوا و فضا، شیمی و ماشین‌سازی با بنگاه‌های ایرانی مذاکره برای مشارکت و همکاری دارند.

او هم‌چنین در مورد انتقاد مسعود خوانساری از روند کُند توسعه همکاری‌های دوجانبه گفت: چینی‌ها ۲۵ سال قبل همین حرف شما را می‌زدند و معتقد بودند که فرانسوی‌ها و ایتالیایی‌ها سریع‌تر از ما در فرآیند مشارکت و همکاری گام برمی‌دارند. اما اکنون مراودات ما با چین، چهار برابر ایتالیا و فرانسه است. آلمان جزیره ثبات در اتحادیه اروپاست و ما کارهایمان را با استراتژی بلندمدت دنبال می‌کنیم.

 

ایران و آلمان روابط اقتصادی پایداری دارند

بهرام عشقی روز گذشته در حاشیه نشست فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی تهران با هیات تجاری ایالت باواریای آلمان در جمع خبرنگاران افزود: چنانچه تشکل های دولتی و غیردولتی همکاری خوبی با هم داشته باشند، نتایج خوبی بین فعالان اقتصادی ایالت باواریا و تجاربازرگانی برقرار می شود.
وی اضافه کرد: ایالت باواریا از ظرفیت اقتصادی بالایی برخوردار است و در برقراری ارتباط با ایران تمایل بیشتری نسبت به رقبای دیگر داشت.
دبیرکل اتاق تهران توضیح داد : فعالان اقتصادی ایالت باواریا در تصمیم گیری ها احتیاط را در دستور کار قرار می دهند و اتاق بازرگانی تهران نیز در مقابل رفتار متقابلی ندارد .
به گفته عشقی، اتاق بازرگانی تهران وظیفه دارد امکان برقراری ارتباط تجار ایرانی با دیگر کشورها را فراهم کند و پس از آن تجار هموطن باید اقدامات لازم را انجام دهند.
دید مثبت آلمان نسبت به ایران

همچنین در این نشست «مارکوس ویتمان» قائم مقام امور بین الملل وزیر اقتصاد ایالت باواریا گفت: ایران و آلمان رابطه خوبی با یکدیگر دارند و آلمان دید مثبتی نسبت به ایران دارد.

وی اضافه کرد: توسعه اقتصادی بین دو کشور نیاز به شرایط ویژه ای دارد و با توجه به افزایش درخواست روادید تجار ایرانی و باواریایی، درپی آن هستیم که این روادید به سرعت و بدون مشکل صادر شود و انجام آن به زمان نیاز دارد.

ویتمان مشکلات بانکی برای صادرات و واردات بین دو کشور را یادآور شد و گفت: کشور متبوعش به دنبال یافتن راه حلی برای این مشکلات است تا هر چه زودتر این مشکلات بانکی برطرف شود.

ویتمان درباره واردات کالا از ایران گفت: یکی از سیاست های ایالت باواریا، بررسی فرهنگ تجارت با کشورهای دیگر است و مسائل بین فرهنگی را در سراسر جهان پیگیری می کنیم و درباره ایران نیز، این امر در حال بررسی است.

قائم مقام امور بین الملل وزیر اقتصاد ایالت باواریا افزود: همکاری هایی به منظور شکل گیری صادرات و واردات بین باواریا و ایران ( اتاق تهران) و ایدرو ( سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران) انجام شده و قرار است هیاتی برای خرید کالا از ایران برنامه ریزی شود.

وی تاکید کرد: هیات تجاری ایالت باواریا در نظر دارد خریدارانی را از این ایالت به ایران بیاورد تا پتانسیل های ایران برای صادرات را بررسی کنند.

ویتمان گفت: راهی که تا به حال پشت سرگذاشته شده، با شدت بیشتر و بهتری ادامه خواهد یافت و باواریا به دنبال همکاری طولانی مدت با ایران است.

آخرین آمارهای غیر رسمی نشان می دهد، میزان صادرات این ایالت به ایران در سال گذشته بالغ بر ۲۷۵ میلیون یورو بود .

سال های گذشته، اعمال تحریم های اقتصادی علیه ایران سبب شد روابط اقتصادی بین تهران – برلین تحت الشعاع قرار گرفته و کاهش یابد.

اجرای برجام و رفع تحریم ها زمینه ای را فراهم کرد تا کشورهای غربی به ویژه آلمان به سرعت هیات های بزرگ تجاری را به تهران اعزام و در دیدار با همتایان خود در ایران، اشتیاق خود را برای احیای روابط ابراز کنند.

فعالان اقتصادی ایالت باواریا نشان داده‌اند علاقه مند به برقراری ارتباط با ایران هستند و در گذشته چند هیات تجاری از این ایالت به ایران آمدند و در نشست مشترک با اتاق تهران زمینه‌های همکاری بین دو طرف را بررسی کردند .

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی