رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹
  • الخميس ۱۴ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 28 January

توربین گازی

پژوهشگاه نیرو و گروه مپنا تفاهم‌نامه و موافقنامه ایجاد زمینه‌های تکنولوژیک و حمایت مالی لازم برای طراحی و ساخت توربین گازی نیروگاهی ، طراحی، ساخت و آزمون عملکرد توربین گازی را امضا کردند.

پژوهشگاه نیرو و گروه مپنا تفاهم‌نامه و موافقنامه ایجاد زمینه‌های تکنولوژیک و حمایت مالی لازم برای طراحی و ساخت توربین گازی نیروگاهی ، طراحی، ساخت و آزمون عملکرد توربین گازی را امضا کردند.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبر گزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، پژوهشگاه نیرو و گروه مپنا با حضور «ستار محمودی» قائم مقام وزیر نیرو و «علی اکبر مهاجری» معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو یک تفاهم‌نامه و یک موافقنامه همکاری امضا کردند.

موضوع تفاهم‌نامه بین دو گروه مپنا و پژوهشگاه نیرو برنامه‌ریزی، ایجاد زمینه های تکنولوژیک و حمایت مالی لازم برای طراحی و ساخت توربین گازی نیروگاهی کلاس F در یک برنامه ۵ ساله تا سال ۱۴۰۰ شمسی ذکر شده است.

همچنین در موضوع این تفاهم نامه به ایجاد کمیته های مشترک برای نظارت بر پیشرفت طراحی و ساخت اجزاء و محصول کامل و اختصاص بودجه و البته توسعه فناوری های لازم با افق ۱۴۱۰ شمسی برای تداوم مسیر طراحی و ساخت به محصولات کلاس های بالاتر اشاره شده است.

همچنین در این نشست یک موافقتنامه همکاری مشترک بین پژوهشگاه نیرو و شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا  با هدف توسعه فناوری، طراحی، ساخت و آزمون عملکرد توربین گاز MGT-۷۵ امضا شد.

هدف از امضای این موافقتنامه شناسایی، انتقال و بومی سازی فناوری های نوین در حوزه توربین های گازی کلاس F و بالاتر، تولید محصول MGT-۷۵ دارای مزیت رقابتی از نظر اقتصادی و زیست محیطی با راندمان ۳۸.۸ درصد تا ۳۹.۱ درصد و توان نامی ۲۱۰ تا ۲۳۵ مگاوات ذکر شده است.

همچنین از اهداف دیگر اشاره شده در این موافقتنامه می توان به جایگزینی محصول MGT-۷۵ با توربین خانواده V۹۴.۲ کلاس  E و صدور خدمات فنی و مهندسی محصول MGT-۷۵ اشاره کرد.

براساس این گزارش، در این موافقت نامه میزان سرمایه گذاری طرفین جهت اجرای پروژه به طور مساوی و برابر با ۵۰ درصد ذکر شده است.

در مورد مدت زمان اعتبار این موافقت نامه نیز اشاره شده که به مدت ۱۵ سال است که ۵ سال اول برای تحقیق و توسعه و ۱۰ سال باقیمانده برای فروش و تجاری سازی محصول خواهد بود


Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی