رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان اعلام کرد؛

خلأ حضور سازندگان ذی صلاح در ساخت و ساز

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در برنامه زنده شبکه ٤ سیما با اشاره به تلاش این سازمان برای ارتقائ کیفیت ساختمان ها تاکید کرد: خلأ حضور سازندگان ذی صلاح در ساخت و ساز احساس می شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در برنامه زنده شبکه ٤ سیما با اشاره به تلاش این سازمان برای ارتقائ کیفیت ساختمان ها تاکید کرد: خلأ حضور سازندگان ذی صلاح در ساخت و ساز احساس می شود.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی استان تهران، مهندس حسن قربانخانی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در برنامه زنده «طلوع» شبکه ۴سیما در خصوص شکل گیری سازمان نظام مهندسی ساختمان اظهار کرد: خرداد سال ۱۳۶۹ زلزله‌ای مهیب در رودبار رخ داد که حدود ۳۵ هزار نفر در این زلزله جان خود را از دست دادند و هزاران خانه تخریب شد.

بعد از این حادثه دو نهاد در کشور با هدف جلوگیری از رخ داد حوادث اینچنینی تشکیل شد؛ سازمان نظام مهندسی ساختمان و ستاد بحران.
مهندس حسن قربانخانی افزود: هسته اولیه سازمان نظام مهندسی بعد از این حادثه تشکیل و قوانین آزمایشی آن در مجلس تصویب شد و در نهایت از سال ۷۴ سازمان های نظام مهندسی در کشور موجودیت یافتند و امروز در همه استان ها یک سازمان نظام مهندسی ساختمان وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران حدود ۱۱۰ هزار عضو دارد که حداقل مدرک آنها برای عضویت در این سازمان کارشناسی در ۷ رشته عمران، معماری، نقشه کشی، تاسیسات برقی، ترافیک، مکانیک و شهرسازی است.
مهندس قربانخانی با بیان اینکه تشکیلات سازمان نظام مهندسی به دو شکل است، افزود: نخست سازمان نظام مهندسی استان ها که هر استانی به طور مستقل یک دفتر نظام مهندسی دارد و در نهایت هیئت مدیره نظام مهندسی استان های کشور هیئت عمومی را تشکیل می دهند که با برگزاری انتخابات، شورای مرکزی را تشکیل می دهند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران خاطرنشان کرد: اکنون هفتمین دوره سازمان نظام مهندسی استان ها و شورای مرکزی تشکیل شده است. شورای مرکزی سه نفر را به وزیر راه و شهرسازی معرفی می‌کند و در نهایت یک نفر از این میان توسط رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای مرکزی منصوب می شود. دوره های مدیریت هم در هیئت مدیره و هم در شورای مرکزی سه ساله است.
وی در خصوص وظایف اصلی سازمان نظام مهندسی ساختمان اظهار کرد: هدف قانون نظام مهندسی تلاش برای ساخت ساختمان های بهتر و باکیفیت تر و در نهایت ارتقای شرایط زیست مردم است.
در قانون نظام مهندسی ماده مشهوری به نام ماده ۳۳ وجود دارد. در این ماده بندی وجود دارد که می گوید برای رسیدن به اهداف قانون نظام مهندسی مقررات ملی تعریف شده است.این مقررات در بسیاری از کشورهای دنیا وجود دارد(National Code).
مهندس قربانخانی ادامه داد: در تعریف مقررات ملی ساختمان آمده است : «اصول و قواعد فنی که رعایت آنها در طراحی، محاسبه، اجرا، بهره‌برداری و نگهداری ساختمان‌ها به منظور اطمینان از ایمنی، بهداشت، بهره‌دهی مناسب، آسایش و صرفه اقتصادی ضروری است، به وسیله وزارت راه و شهرسازی تدوین خواهد شد.» مقررات ملی ساختمان برای همگان لازم الاجراست از مهندسان و کارفرمایان گرفته تا بهره برداران و مراجع صدور پروانه و….
وی در خصوص تحقق یافتن این اهداف گفت: مسلما به طور ۱۰۰ درصد همه اهداف تعیین شده محقق نشده ولی تلاش مجموعه نظام مهندسی ساختمان از ابتدا تا کنون این بوده که شرایط ساخت و ساز در کشور نسبت به گذشته بهتر شود. به جرأت می توان گفت ساختمان هایی که امروز در کشور در حال ساخت است بسیار با کیفیت تر از ساختمان هایی است که ۲۲ سال پیش ساخته می شد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با تاکید بر اینکه کل مباحث ما در سازمان های نظام مهندسی این است که چه کنیم ساختمان های بهتر و باکیفیت تر داشته باشیم، پرت مصالح کاهش یابد، از تکنولوژی های روز استفاده کنیم، صرفه جویی در انرژی داشته باشیم
وی اظهار کرد: جواب این سوال ساده است؛ رجوع به مقررات ملی ساختمان و قانون. در قانون همه این مسائل پیش بینی شده است. برای مثال قانون می گوید هر کسی که می خواهد در امر ساختمان سازی ورود کند نیازمند صلاحیت حرفه ای است؛ کسی که صلاحیت حرفه ای ندارد نباید در امر ساختمان سازی دخالت کند مثل بسیاری از مشاغل حرفه ای دیگر.
وی در ادامه تاکید کرد: یکی از نکاتی که امروز ما درگیر آن هستیم این است که متاسفانه کسانی که به امر ساخت و ساز ورود کرده اند متخصص و صاحب صلاحیت نیستند. ما معتقدیم اگر شرایط به گونه ای پیش برود که تمام افرادی که در امر ساخت و ساز فعال اند صلاحیت های لازم را داشته باشند می توانیم امیدوار باشیم تمام مراحل و مسائل ساخت و ساز با سرعت بالاتر و کیفیت و ایمنی بیشتر انجام شود.
مهندس قربانخانی در خصوص قدرت سازمان های نظام مهندسی برای مقابله با تخطی از قانون نیز گفت: در بخش ساخت و ساز چند نهاد دخیل هستند؛ صدور پروانه ساختمانی برعهده شهرداری هاست، تنسیق امور مربوط به مهندسان بر عهده سازمان های نظام مهندسی است و…‌ نظام مهندسی تشکیلاتی است که مهندسان را در جهت اهداف قانون هدایت می کند.
وی افزود: امروز در امر ساخت و ساز باید سازمان نظام مهندسی از بین متخصصان خود برای هر پروژه ای ناظر تعیین کند؛ ناظران کسانی هستند که پروانه، نقشه های مصوب و… ساختمان را با استانداردهای موجود در قانون مطابقت می دهند و در هر بخشی از کار که تشخیص دهند استانداردهای لازم رعایت نمی شود به شهرداری گزارش داده و درخواست توقف کار کنند. اما به دلیل اینکه در پروسه ساخت وساز چند نهاد مختلف درگیرند تعاملات این نهادها در حد مطلوبی که انتظار می رود اتفاق نمی افتد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه تمام ساختمان هایی که امروز در کشور ساخته می شود باید زیرنظر مهندسان ناظر باشد، اظهار کرد: اما اشکال کار اینجاست که بسیاری از کسانی که در پروسه تولید و ساخت یک ساختمان حضور دارند صلاحیت لازم را ندارند و متاسفانه با هدف کسب سود بیشتر قوانین و مقررات و استانداردهای لازم را رعایت نمی کنند و در این بین مهندسان ناظر تنها ابزاری که در دست دارند گزارش به شهرداری و درخواست توقف عملیات است اما باز هم متاسفانه در بسیاری از موارد این توقف اتفاق نمی افتد!
وی افزود: متاسفانه عده ای از تولیدکنندگان ساختمان این اجازه را به خود می دهند با وجود اینکه صلاحیت های لازم را ندارند به راحتی به این عرصه ورود کنند؛ اشکال اصلی در امر ساختمان سازی در کشور ما همین جاست. دنبال سود بودن در یک امر اقتصادی فی نفسه مسئله بدی نیست؛ اشکال کار ورود افراد فاقد صلاحیت به امر تخصصی و مهمی مثل ساختمان سازی است که کاری خلاف قانون است.
مهندس قربانخانی در ادامه بیان کرد: ما در بخش ساخت و ساز علاوه بر قانون نظام مهندسی، سیاست های کلی نظام را داریم که رهبر معظم انقلاب در چند بخش به همه دستگاه ها ابلاغ کرده اند؛ به طوری که اگر هر نهادی بخواهد قانونی را تصویب کند که با این سیاست ها مغایرت داشته باشد علی القاعده مصوب نخواهد شد.
وی افزود:در یکی از بندهای سیاست های کلی نظام آمده است:« بهبود مدیریت و نظارت بر ساخت و ساز با به‌کارگیری نیروهای متخصص و تربیت نیروی کار ماهر در کلیه سطوح و تقویت نظام مهندسی و تشکل‌های فنی و حرفه‌ای و استفاده از تجربه‌های موفق کشورهای پیشرفته زلزله‌خیز. » یکی از مشکلات عمده ما در بخش ساخت و ساز دقیقا همین موضوع است که هر کسی به خود اجازه می دهد بدون داشتن صلاحیت های حرفه ای لازم در امر ساخت و ساز ورود کند. همانطور که هرفردی نمی تواند بدون کسب صلاحیت های لازم طبابت کند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه در قانون این الزام وجود دارد ولی در عمل هیچ مانعی برای حضور افراد فاقد صلاحیت در امر ساخت و ساز وجود ندارد،تاکید کرد: در نتیجه بسیاری از حوادث ساختمانی که رخ می دهد از این ناحیه بر می خیزد. سالیانه ۱۹۰۰ نفر در کشور در حوادث ساختمانی جان خود را از دست می دهند؛ یعنی به ازای هر سه میلیون نفر ساعت یک تلفات ساختمانی داریم.
در صورتی که این آمار در ترکیه به ازای هر ۸ میلیون نفر ساعت،در کره جنوبی به ازای هر ۱۳ میلیون نفر ساعت و در کشورهای اروپایی به ازای هر ۲۰ میلیون نفر ساعت یک تلفات است .
وی با بیان اینکه ما ۲۰ برابر کشورهای اروپایی و پیشرفته تلفات ساختمانی داریم، زیرا متخصصان امر به بخش ساخت و ساز ورود نکرده اند، تاکید کرد: ما امروز با صدای بلند می گوییم اگر می خواهیم وضعیت ساخت و ساز در کشورمان بهتر شود، شرایط زیست مردم ارتقا یابد و… هیچ راهی وجود ندارد جز تمکین به قانون و ورود متخصصان، مجریان و سازندگان صاحب صلاحیت به امر ساخت و ساز.
مهندس قربانخانی افزود: ممکن است عده ای این انتقاد را داشته باشند که مهندسان ما توانمندی های لازم را ندارند ما هم امروز مدعی نیستیم مهندسان ما همه توانمندی ها را دارند اما اگر توانمندی های حداکثری وجود ندارد چون فضایی برای کسب آنها در اختیار مهندسان قرار داده نشده و اگر آنها در مسیر واقعی خود قرار گیرند حتما توانمندی‌های لازم را به دست خواهند آورد.
وی در خصوص وضعیت شهر تهران در صورت وقوع زلزله گفت: ما متاسفانه در شهر تهران بخش زیادی بافت فرسوده داریم که حدود سه میلیون نفر در این بافت ساکن هستند. ساختمان فرسوده ساختمانی است که قابلیت بهره برداری ندارد و از نظر علم مهندسی عمر مفیدش به پایان رسیده و نیاز به بازسازی دارد. لذا اگر بافت فرسوده تهران و ساختمان های غیراستاندارد را در نظر بگیریم نمی توانیم خوشبین باشیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران افزود: البته در ساختمان های جدید حداقل هایی رعایت شده، نظارت ها بیشتر شده، کیفیت مصالح بهتر شده و… اما باز هم مشکلی که در این میان وجود دارد خلأ حضور سازندگان ذی صلاح در امر ساخت و ساز است و نگرانی ما نیز از این بابت است. این در حالی است که سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ۱۱۰ هزار مهندس و متخصص صاحب صلاحیت و آموزش دیده دارد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی