رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹
  • الثلاثاء ۵ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 19 January

رضا خیامیان» رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت
در آستانه نمایشگاه نفت مطرح شد؛

خارجی‌ها در طمع فروش تجهیزات صنعت نفت به ایران

رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت گفت: حضور ۸۳۳ شرکت خارجی و حدود ۱۰۰۰ شرکت ایرانی در نمایشگاه نفت ایران یک پیام مهم دارد و آن این است که خارجی ها پرتعداد آمده اند تا به ما کالا بفروشند.

رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت گفت: حضور ۸۳۳ شرکت خارجی و حدود ۱۰۰۰ شرکت ایرانی در نمایشگاه نفت ایران یک پیام مهم دارد و آن این است که خارجی ها پرتعداد آمده اند تا به ما کالا بفروشند.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری تسنیم، «رضا خیامیان» رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در نشستی خبری اظهار داشت: در آستانه برگزاری بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز ، پالایش و پتروشیمی هستیم و امسال خبرهای رسمی مسئولان برگزاری نمایشگاه، حاکی از حضور پررنگ شرکت های خارجی است.

وی افزود: حضور ۸۳۳ شرکت خارجی و حدود ۱۰۰۰ شرکت ایرانی در این دوره از نمایشگاه نفت ایران یک پیام مهم دارد و آن این است که خارجی ها پرتعداد آمده اند تا به ما کالا بفروشند و بازار داخلی ایران را به بازار مصرفی کالاهای خود تبدیل کنند.

خیامیان با بیان اینکه “پیام تولیدکنندگان و سازندگان تجهیزات صنعت نفت به دولت این است که از تولید ایرانی صیانت کنید”، گفت: هدف گذای کشور برای حضور شرکت های خارجی در صنعت نفت، مشارکت شرکت های صاحب تکنولوژی با شرکت های ایرانی بود تا سطح ارائه خدمات و تولید تجیرهات در داخل کشور بالا برود، اگر شرکت های خارجی ببینند که می توانند به راحتی کالای تولیدی خود را در داخل ایران بفروشند، هیچ گاه نمی ایند با شرکت ایرانی مشارکت کنند.

وی ادامه داد: زمانی که پول زیاد داشتیم می گفتند پول ما به صورت ریالی نیست بلکه به صورت ارزی است و چون ارز زیاد داریم بروید کالا و تجهیزات را از خارج بخرید، اما الان وضعیت به گونه ای است که پول نداریم و وضعیت ارزی ما هم ضعیف شده، می گویند بروید از خارج فاینانس کنید.

این فعال بخش خصوصی تصریح کرد: ما مخالف فاینانس نیستیم اما به اسم فاینانس به بازار مصرفی کالاهای خارجی تبدیل شده ایم، ۲۰ میلیارد دلار فاینانس چینی داریم که عمدتا رد شرکت های خصولتی پتروشیمی است که بیشترین خرید کالا و تجهیزات را از خارج از کشور دارند؛ باید به دولت بگوییم که دولت محترم شما هیچ وظیفه ای برای ایجاد اشتغال برای جوانان چینی ندارید بلکه باید با فراهم سازی شرایط خرید کالای ایرانی برای جوانان کشور خودمان ایجاد شغل کنید.

خیامیان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در فروردین ماه سال جاری گفت: مقام معظم رهبری نوروز امسال در بخشی از فرمایشات خود فرمودند که صندوق توسعه ملی برای توانمند شدن بخش خصوصی واقعی فعال شود اما اکنون می بینیم که حرکت این صندوق برعکس است چرا که صندوق توسعه ملی به کسی وام می دهد که برود کالای خارجی بخرد.

وی ادامه داد: ما پیشنهاد دادیم که پول را به سازندگان داخلی تجهیزات بدهند ما می رویم از خارج از کشور دستگاهها و ماشین آلات به روز خریداری می کنیم و سطح تولید داخلی را با وام صندوق توسعه ملی بالا می بریم نه اینکه برویم از خارج از کشور کالا و تجهیزات بخریم.

رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت  خاطرنشان کرد: زمان شعارها و تبلیغات می گویند اشتغال ایجاد می کنیم اما وقتی در مقام عمل می رسد پول را به خارجی ها می دهند.

وی افزود: ما باید تولید محور باشیم، ما به دولتی نیاز داریم که تولید محور باشد، همه برنامه های کشور باید در تولید و اشتغال متمرکز شود.

خیامیان با بیان اینکه در طول برنامه ششم توسعه قرار است ۲۰۰ میلیارد دلار در صنعت نفت ایران سرمایه گذاری شود، گفت: از این رقم سهم تأمین تجهیزات و خدمات ۶۰ درصد یعنی ۱۲۰ میلیارد دلار است که اگر نصف این رقم نیز سهم سازندگان تجهیزات صنعت نفت در داخل کشور باشد، یعنی بازاری ۶۰ میلیارد دلاری خواهیم داشت.

وی ادامه داد: همچنین در صنعت نفت عراق ۳۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری طی ۵ سال آینده صورت می گیرد که اگر از ۱۸۰ دلار سهم تجهیزات و خدمات، فقط ۲۰ درصد آن یعنی ۳۶ میلیارد دلار را بتوانیم تصاحب کنیم، با احتساب ۴ میلیارد دلار صادرات تجهیزات صنعت نفت به دیگر کشورهای اسیایی به ویژه آسیای میانه، می توانیم در ۵ سال آینده ۱۰۰ میلیارد دلار و سالی ۲۰ میلیارد دلار بازار کار داشته باشیم.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی