رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
  • الخميس ۲۰ رجب ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 4 March

شهرک های صنعتی هوشمند
مدیر کل صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد؛

ایجاد شهرک های صنعتی هوشمند در سال جدید

مدیر کل صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ علی میرنژاد، ایجاد شهرک های صنعتی هوشمند و پیگیری قانون حداکثر استفاده از تجهیزات داخلی جهت رونق تولید را از جمله مهمترین برنامه های این دفتر در سال جدید عنوان کرد.

مدیر کل صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ علی میرنژاد،  ایجاد شهرک های صنعتی هوشمند و پیگیری قانون حداکثر استفاده از تجهیزات داخلی جهت رونق تولید را از جمله مهمترین برنامه های این دفتر در سال جدید عنوان کرد.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی  به نقل از شاتا، علی میرنژاد با تاکید بر لزوم اجرای قانون حداکثر استفاده از توان داخلی در به کارگیری تجهیزات و تلاش برای ایجاد شهرک های صنعتی هوشمند ، گفت: بر همین اساس تجهیزات و توانمندی های ساخت داخل را برای استفاده دستگاه های دولتی در سامانه ویژه ای قرار دادیم.

وی ادامه داد: مناقصات وزارتخانه ها را برای انجام این کار نیز پیگیری می کنیم که به عنوان نمونه در زمینه GIS با وزارت نیرو تعامل کردیم تا بسته پیوست فناوری برای خرید این تجهیزات اعمال شود و تولید پست های GIS به داخل کشور انتقال پیدا کند.

همچنین در کارگروه تشخیص در حوزه ICT تعاملات خوبی داشتیم که ۹۵ درصد شرکت های تولیدی مورد تایید وزارت ارتباطات برای خرید تجهیزات قرار گرفتند.

وی با اشاره به این موضوع که دفتر صنایع برق و الکترونیک پس از حضور مهندس محمدرضا نعمت زاده در وزارت صنعت، معدن و تجارت، دو سال و نیم پیش ایجاد شد، گفت:  این دفتر حوزه هایی مانند صنایع برق، تجهیزات مخابراتی، الکترونیک، اتوماسیون و تجهیزات پزشکی را پوشش می دهد.

میرنژاد صنعت برق را شامل تجهیزات و لوازم برقی مانند الکترو موتور، تابلو، ترانسفورماتور، منابع تغذیه، تجهیزات روشنایی و قطعات برقی خودرو دانست و افزود: حوزه الکترونیک نیز محصولاتی مانند تلویزیون، دستگاه های اندازه گیری، قطعات الکترونیکی، سیستم های توزین و رایانه است.

همچنین در حوزه صنعت اتوماسیون و مخابرات( ICT ) تجهیزاتی از قبیل مودم، موبایل، فرستنده ها  و گیرنده ها هستند و حوزه تجهیزات پزشکی محصولاتی مانند مانیتورینگ، کاردیوگراف و تخت های بیمارستانی و لوازم مصرفی است.
صادرات ۲۱ میلیون دلاری تجهیزات پزشکی در سال ۹۵

مدیر کل برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت، صادرات تجهیزات پزشکی را در سال گذشته ۲۱ میلیون دلار اعلام و اظهار کرد: این رقم  نسبت به ۱۵ میلیون دلار صادرات سال ۹۴ ، رشد قابل توجهی داشت. همچنین در حوزه برق، پزشکی و مخابرات حدود ۳۵۰ میلیون دلار در سال ۹۵ صادرات داشتیم که نسبت به مدت مشابه در سال ۹۴ حدود ۴۰ درصد رشد داشت و امیدواریم در سال جدید و با فراهم شدن شرایط لازم، این رقم تا ۵۰۰ میلیون دلار افزایش یابد.

میرنژاد با اشاره به اینکه بیشترین خریداران تجهیزات برقی، دستگاه های دولتی هستند، اظهار کرد: بیشتر دستگاه های دولتی به علت کمبود نقدینگی مطالبات شرکت ها را پرداخت نکردند که اگر این میزان نقدینگی برای پرداخت مطالبات شرکت ها تامین شود، امسال رونق خوبی را در این حوزه شاهد خواهیم بود.

همچنین شش هزار میلیارد تومان بازار صنعت برق کشور شامل ۶۰ درصد داخلی و ۴۰ درصد واردات است.از سوی دیگر در حوزه صادرات تجهیزات برق و اکترونیک برنامه سال ۹۵ رقمی در حدود ۳۵۰ میلیون دلار بوده است که حدود ۳۳۴ میلیون دلار آن یعنی بیش از ۹۵ درصد محقق شد.

وی رشد صنعت باتری خودرو در سال گذشته را رشدی سی تا چهل درصدی دانست و گفت: واردات باتری خودرو را ملزم به داشتن نمایندگی خدمات پس از فروش کردیم که حدود ۵۰۰ اشتغال جدید در این حوزه به وجود آمد و کشورهای خارجی برای سرمایه گذاری نیز اعلام آمادگی کردند.

در حال حاضر ظرفیت تولید الکتروموتورهای رقابت پذیر با نمونه های خارج در داخل کشور حدود ۱۲ میلیون دستگاه است

میرنژاد تولید کنتور برق و کنتورهای هوشمند AMI را در زمینه الکترونیک سبب صرفه جویی و مدیریت انرژی توصیف کرد و افزود: در حوزه الکتروموتور نیز واحدهای تولیدی داریم که در زمینه موتورهای AC، تک فاز و سه فاز فعالیت می کنند که صادرات الکتروموتور در سال گذشته ۲۵ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار و میزان واردات ۲۲۱ میلیون دلار بوده است.

وی گفت:  با برنامه ریزی برای تولید الکتروموتورهای رقابت پذیر با نمونه های خارج، می توانیم اکتروموتورهایی با راندمان بالا و مصرف انرژی پایین، ارایه دهیم.

همچنین در حال حاضر بر اساس تولید بالفعل ظرفیت تولید این محصول در داخل کشور حدود ۱۲ میلیون دستگاه است اما بر اساس پروانه صادر شده ۲۴ میلیون دستگاه باید تولید شود.

وی با اشاره به حرکت صنعت لامپ سازی کشور به سمت تولید لامپ های پربازه LED دار، گفت: در زمینه قطعات پسیو(( passive) حدود ۲۵۰  شاخه صنعتی ساخت داخل مانند آنتن های مخابراتی، دکل های مخابراتی و منابع تغذیه داریم که با تعامل با وزارت ارتباطات در کارگروهی به نام کمیته تشخیص، سامانه ای برای خرید این تجهیزات ارایه دادیم.

در این بخش ۴۰ درصد نیاز از سوی واحدهای تولیدی و ۶۰ درصد از طریق واردات تامین می شود.

مدیر کل صنایع برق و اکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت، کل بازار صنعت مخابرات، برق و الکترونیک را رقمی معادل ده میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: از این میزان پنج میلیارد دلار از محل واردات  و پنج میلیارد باقی مانده از تولید داخل بوده است.

همچنین کل بازار حوزه ICT سه میلیارد دلار  بوده است که یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار آن داخلی و دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار نیز از محل واردات محصولات و تجهیزات خارجی بوده است.

میرنژاد میزان صادرات تجهیزات مخابراتی سال ۹۵ را حدود ۱۵۵ میلیون دلار دانست و گفت: از این میزان حدود ۱۲۰ میلیون دلار مربوط به شرکت صا ایران و ۳۵ میلیون دلار دیگر متعلق به دیگر شرکت های تولیدی بوده است که توانستیم حدود ۱۷۲ درصد از برنامه سال ۹۵ را محقق کردیم.

 

 

ایجاد شهرک های صنعتی هوشمند

وی پیگیری قانون حداکثر استفاده از توان داخلی ، رونق تولید و تهیه فهرست کالاهای ضروری و اساسی کشور را از جمله برنامه های امسال  عنوان کرد و گفت: واردات کالاهایی که پتانسیل تولید در داخل را دارند، محدود می کنیم و واردات کالا در حوزه هایی مانند برق و الکترونیک را ملزم به داشتن نمایندگی پس از فروش خواهیم کرد.

میرنژاد ایجاد شهرک های صنعتی هوشمند با حمایت شرکت صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور را از دیگر برنامه های سال جدید دانست و گفت: بازسازی و نوسازی صنایع از لحاظ سخت افزاری، فرآیند تولید و بهینه سازی مصرف انرژی نیز جزو برنامه های امسال خواهد بود.

وی از راه اندازی آزمایشگاه اتصال کوتاه  با ظرفیت دو هزار و ۵۰۰ کیلوآمپر برای ارتقای کیفیت محصولات داخلی، صادرات و بومی سازی صنعت برق خبر داد و افزود: راه اندازی آزمایشگاه EMC برای اندازه گیری میدان های الکترومغناطیسی خودروهای سبک و سنگین از دیگر برنامه های ما خواهد بود که به ایجاد شهرک های صنعتی هوشمند کمک می کند.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی