رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

نیروگاه سابا

آب در تولید برق نقش حیاتی دارد به نحوی که بیش از ۸۰ درصد آب بخش صنعت در نیروگاه‌های کشور مصرف می‌شود می توان گفت آب برای این نیروگاه ها حتی ضروری تر از سوخت بوده و کمبود آب برای نیروگاه‌ها معادل کمبود سوخت آن است به همین دلیل توجه به مصرف آب نیروگاه ها بسیار ضروری است.

آب در تولید برق نقش حیاتی دارد به نحوی که بیش از ۸۰ درصد آب بخش صنعت در نیروگاه‌های کشور مصرف می‌شود می توان گفت آب برای این نیروگاه ها حتی ضروری تر از سوخت بوده و کمبود آب برای نیروگاه‌ها معادل کمبود سوخت آن است به همین دلیل توجه به مصرف آب نیروگاه ها بسیار ضروری است.

نیروگاه های کشور در انواع مختلف در طی سالیان متمادی و با راندمان های مختلف ساخته شده اند که میزان مصرف آب هر کدام متفاوت است. این نیروگاه ها در انواع نیروگاه گازی، بخاری، سیکل ترکیبی، برق آبی ، هسته ای و خورشیدی ساخته شده اند که هر کدام مجهر به سیستم های مصرف اب متفاوت اند .

ولی مسئله ای که در هر کدام از این نیروگاه موثر است راندمان مصرف آب آن نیروگاه است که با ارائه آمار مصرف آب نیروگاه به ازای تولید برق می توان در مورد بهینه بودن مصرف آب این نیروگاه ها قضاوت کرد.

 

در ادامه مصرف آب برخی از نیروگاه های کشور را با میزان مصرف آب هر کدام مقایسه می کنیم تا بهره وری آنها در مصرف آب مشخص شود.

 

نام نیروگاه ظرفیت تولید (Mw/h) نوع برج خنک کن مصرف آب به ازای هر مگاوات برق تولیدی
طرشت ۱۰۰ تر ۱۸۰۰
شهید رجایی ( بخار) ۲۵۰ هلر ۳۲۰
منتظر قائم ( بخار) ۱۴۰ تر ۲۳۰۰
شهید رجایی ( سیکل ترکیبی) ۱۰۰ هلر ۴۲۰
منتظر قائم ( سیکل ترکیبی) ۱۰۰ هلر ۳۲۷۴
سیکل ترکیبی قم ۱۰۰ acc ۷۶
سیکل ترکیبی دماوند ۱۶۰ هلر ۴۳۵
بعثت ۷۵ تر ۳۱۰۰
تبریز ( سیکل ترکیبی) ۸۰۰ تر ۲۲۵۰

 

جدول زیر میزان مصرف آب این نیروگاه ها را نشان می دهد که می توان میزان مصرف هر کدام را مقایسه کرد.

 

لیتر مصرفی آب نیروگاه به ازای تولید یک مگاوات برق

 

همانطور که در نمودار فوق مشخص است، میزان مصرف آب نیروگاه های طرشت، نیروگاه بخار منتظر قائم، نیروگاه سیکل ترکیبی منتظر قائم، نیروگاه بعثت و نیروگاه سیکل ترکیبی تبریز خیلی بیشتر از دیگر نیروگاه های ارائه شده در نمودار است.

به عنوان مثال نیروگاه تبریز یک نیروگاه حرارتی و گازی ۸۰۰ مگاواتی است که  مصرف ساعتی آب آن  بطور متوسط ۱۸۰۰ متر مکعب است یعنی به ازای تولید هر مگاوات برق ۲٫۲۵ متر مکعب (۵۹۴ گالن) آب مصرف می کند.

در حالی که نیروگاه سیکل ترکیبی قم که از نوع سیکل ترکیبی با ظرفیت تولید ۷۱۴ مگاوات و شامل ۴ واحد گازی ۱۲۸٫۵ مگاواتی و ۲ واحد بخار ۱۰۰ مگاواتی است میزان مصرف آب آن به ازای هر مگاوات ۷۶ لیتر است.

این تفاوت چشم گیر ناشی از متفاوت بودن در نوع برج خنک کننده این نیروگاه ها است.

برج خنک کن نیروگاه بخار تبریز از نوع برج تر است که این نوع خنک کننده ها در بین انواع دیگر بیشترین میزان مصرف آب را دارند. در حالی که دیگر نیروگاه ها از نوع هلر و یا برج خنک کننده خشک هستند.

همان طور که از داده های فوق نیز مشخص است می توان گفت مصرف آب نیروگاه های بخاری با برج تر ۱۰ برابر بیشتر از نیروگاه های دارای بخار خشک است.

بیشتر نیروگاه های قدیمی کشور دارای برج خنک کننده تر هستند که این اصلی ترین عامل در میزان مصرف بالای آب این نیروگاه ها است.

 

 

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی