رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

عربستان در حال واگذاری سهم بازار نفت به ایران

آمار منتشر شده نشان می دهد که عربستان سعودی در حال از دست دادن سهم بازار نفت خود است و موضوع تصاحب سهم بازار بیشتر در میان کشورهای عضو اوپک همچنان وجود دارد.

آمار منتشر شده نشان می دهد که عربستان سعودی در حال از دست دادن سهم بازار نفت خود است و موضوع تصاحب سهم بازار بیشتر در میان کشورهای عضو اوپک همچنان وجود دارد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری «اویل ورلد»، عربستان سعودی بعنوان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت خام جهان در حال از دست دادن سهم بازار خود و واگذاری آن به ایران و عراق است.

البته توافق کاهش تولید اوپک بمنظور تقویت بهای طلای سیاه از جمله عوامل آن محسوب می شود.

در همین حال عربستان سعودی در راستای پیمان کاهش تولید، توافق کرد که تولید نفت خود را ۴۸۶ هزار بشکه در روز کاهش دهد؛ این در حالی است که کاهش تولید نفت عراق ۲۱۰ هزار بشکه در روز اعلام شده و ایران هم مجاز به افرایش تولید ۹۰ هزار بشکه ای در روز بود.

یکی از مقامات ارشد سابق «بریتیش پترولیوم» گفت: عربستان سعودی بیش از سهم خود به کاهش تولید روی آورده، در حالیکه ایران با برداشته شدن تحریم ها به افزایش تولید و بازپس گرفتن سهم بازار از دست رفته خود روی آورده است.

ضمن اینکه ایران در مسیر افزایش تولید قرار گرفته و عربستان سعودی این نکته را می داند که سهم بازار خود را از دست خواهد داد.

بر همین اساس، تولید نفت عربستان از حدود ۱۰.۵ میلیون بشکه در روز به ۹.۸۷ میلیون بشکه در دسامبر سال ۲۰۱۶ میلادی و در ماه ژانویه و مارس سال ۲۰۱۷ میلادی به ۱۰ میلیون بشکه در روز کاهش یافت. ؛ این در حالی است که تولید نفت ایران در ماه ژانویه سال جاری میلادی به ۳.۸ میلیون بشکه در روز افرایش یافت که بیشترین رقم از آوریل سال ۲۰۱۰ میلادی به بعد محسوب می شود.

همچنین تولید نفت عراق در ماه گذشته میلادی یعنی مارس به ۴.۴۳ میلیون بشکه در روز رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۰۰ هزار بشکه کاهش نشان می دهد.

ایران و عراق در ماه گذشته میلادی فروش نفت خود به چین را افزایش دادند؛ در حالیکه عربستان سعودی عنوان بزرگ ترین تامین کننده نفت چین را از دست داد و این عنوان نصیب روسیه شد.

در حال حاضر شرایط بازار به گونه ای پیش می رود که عربستان سعودی در حال واگذار کردن سهم بازار خود به کشورهای دیگر است و احتمال دارد که مقامات این کشور قیمت نفت خام رسمی خود را برای ماه ژوئن کاهش دهند و همچنان جنگ تصاحب سهم بازار در میان کشورهای عضو اوپک پایان نپذیرفته است.

بر پایه این گزارش، «خالد الفالیح» وزیر انرژی عربستان گفت: به نظر می رسد که اجماع بر سر تمدید توافق کاهش تولید نفت برای شش ماه دوم سال جاری میلادی وجود داشته باشد و این موضوع افزایش قیمت را به دنبال دارد که اشتها کشورها را به صادرات بیشتر تحریک می کند.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی