رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

خرید شمش روی ایران به بالاترین نرخ جهانی

همه ذخایر شناخته شده معدنی روی در ایران حدود ۷ درصد كل ذخایر شناخته شده درجهان را تشكیل می دهد و بیش از ۹۰ درصد شمش تولیدی ایران به بازارهای هدف برون مرزی در ۱۴ کشور صادر می شود.

همه ذخایر شناخته شده معدنی روی در ایران حدود ۷ درصد كل ذخایر شناخته شده درجهان را تشكیل می دهد و بیش از ۹۰ درصد شمش تولیدی ایران به بازارهای هدف برون مرزی در ۱۴ کشور صادر می شود.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری شبستان، فلزروی پس از مس و آلومینیوم از مهمترین و پرمصرف ترین فلزات و غیرآهنی است و به خاطر خواص مطلوب آن در صنایع متعدد مورداستفاده قرار می گیرد. كاربرد روی، بیشتر گالوانیزه و آلیاژهای مختلف است.

به طوری كه می توان گفت ۴۸ درصدروی تولیدی در جهان در صنعت گالوانیزاسیون، ۱۸ درصد در تولید برنج، ۱۵ درصد در تولید آلیاژهای دیگر، ۸ درصد در تولید موادشیمیایی، ۷ درصد در تولید محصولات نیم ساخته و ۴ درصد در سایر زمینه ها به مصرف می رسد. اما ازنظر مصرف نهایی، بررسیها نشان می دهد كه ۴۸ درصد روی تولیدی در صنایع ساختمانی، ۱۰ درصد در تولید ماشین آلات و تجهیزات فنی، ۱۰ درصد در تولید مصنوعات خانگی، ۲۳ درصد در صنایع اتومبیل سازی و حمل ونقل و ۹ درصد در صنایع زیربنایی مورداستفاده قرار می گیرد.

بنابراین گزارش، ذخایر معدنی شناخته شده روی درجهان حدود ۴۸۷ میلیون تن (محتوی فلزی) برآورد گردیده و ذخایر قابل استحصال روی، حدود ۱۴۰ میلیون تن (محتوی فلزی) است. ذخایر معدنی قابل استحصال روی در ایران اعم از اكسیده و سولفوره حدود ۲۳/۱۱ میلیون تن (محتوی فلزی) است. اما گفته می شود كه كل ذخایر شناخته شده معدنی روی در ایران حدود ۷ درصد كل ذخایر شناخته شده درجهان را تشكیل می دهد.

این گزارش می افزاید: امروز بیش از ۹۰ درصد شمش تولیدی ایران به بازارهای هدف برون مرزی در ۱۴ کشور صادر می شود. ایرنا در این زمینه به نقل از اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل هلدینگ توسعه معادن روی ایران نوشته است: “امروز مشتریان، شمش روی ایران را بالاتر از نرخ جهانی می خرند.

اکنون برای بیش از ۷۶ هزار تن از ۸۰ هزار تن تولید پارسال، قرارداد فروش امضا شده است و بقیه به پودر روی تبدیل می شود. برنامه پیش بینی شده برای سال ۱۳۹۵ دستیابی به تولید ۷۷ هزار تنی بود اما با تحقق رقم ۸۰ هزار تنی، سه هزار تن بیش از برنامه هدفگذاری تولید شد. سال ۱۳۹۴، ۶۵ هزار تن شمش روی تولید شد و عملکرد سال ۱۳۹۵ رشد ۲۲٫۵ درصدی را ثبت کرد.

براساس اطلاعات رسمی انجمن بین المللی سرب و روی جهان، جمهوری اسلامی ایران با سهم تولید ۰٫۹ درصدی تولید روی، در جهان رتبه یازدهم را دارد و در آسیا جایگاه چهارم را کسب کرده است.”

یادآور می شود: در سال ۲۰۰۴ حدود ۱۷/۱۰ میلیون تن فلزروی در جهان تولید و حدود ۴۷/۱۰ میلیون تن فلز روی درجهان مصرف گردید. نسبت و درصد تولید و مصرف هریك از قاره های جهان از این فلز در جدول شماره دو مشخص شده است: نزدیك به نیمی از فلز روی جهان در آسیا تولید و مصرف می شود.

در این میان كشور چین با تولید ۵۲/۲ میلیون تن و مصرف ۴۷/۲ میلیون تن به ترتیب ۸/۲۴ درصد تولید و ۶/۲۳ درصد مصرف روی جهان را به عنوان بزرگترین تولیدكننده و مصرف كننده دراختیار دارد و اقتصاد و بازار جهانی روی كاملا به این كشور وابسته شده است.

ایجاد زیرساختها و برنامه ریزی مناسب اقتصادی و صنعتی در چین، موجبات رشد اقتصادی بالا و مستمر این كشور را فراهم ساخته و نقش كشور مذكور در تجارت بین المللی هر روز پررنگ تر می گردد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی